Sari la conținut
Forum Roportal
Jugulator

SUA se retrag din Irak

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Irak-ul este inca o zona de razboi. Desi l-au dat jos pe Saddam, americanii au pierdut razboiul. Lasind deoparte boostul de popularitate de care se va bucura Obama pentru actiunea asta, care credeti ca e oare adevaratul motiv di spatele retragerii? Vor ei oare sa creeze o iluzie de siguranta Iranului inainte de a ii ataca? Isi vor intensifica eforturile de "pacificare" in Afghanistan, acum ca se stie de ce sint acolo (pampalaii sa o creada pe aia cu talibanii, realistilor deja le-a fost confirmat in presa ca muntii aia gem de resurse)? Probleme cu monetarul? Ma indoiesc, ei oricum tiparesc dolari ca spartii de vreo 30 de ani... Alte sugestii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca americanii pregatesc invazia iranului...si au nevoie de soldatii cu experienta in lupta....adica cei care au luptat in irak ...alta explicatie nu exista...si e ironic ca obama a primit premiul nobel pentru pace...dar si el e doar o marioneta ca si basescu....asa ca nu e vina lui ca se va ajunge la atacarea iranului :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca americanii pregatesc invazia iranului...si au nevoie de soldatii cu experienta in lupta....adica cei care au luptat in irak ...alta explicatie nu exista...si e ironic ca obama a primit premiul nobel pentru pace...dar si el e doar o marioneta ca si basescu....asa ca nu e vina lui ca se va ajunge la atacarea iranului :haha:

Doar ca in Iran cred ca populatia o sa fie si mai greu de controlat ca in Irak, nu de alta dar s-a vazut ca nu le-a iesit pasenta cu "revolutia" americanilor cind a fost la alegeri. Plus de asta, va fi distractiv de urmarit razboiul, Iranul avind diverse chestii foarte interesante in dotare pe care Saddam tare-ar fi vrut sa aiba: Tor M1, rachete cu raza medie de actiune facute de ei, avioane F14 de la americani (lol!), plus multe altele. Ce mi se pare ridicol e sa retragi trupe juma' de glob ca sa le trimiti inapoi, in loc sa ataci direct Iranul din Irak...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ridicol este concursul asta ... si ce a facut din initiatorii de topice

Asa, si daca postam un topic de genul "Ce parere aveti despre meseria de vidanjor?" era mai bine? Sint de acord ca genul asta de concursuri nu e cel mai inspirat, dar atita vreme cit e voie cam cu orice topic... putem incepe si topice despre imperecherea melcilor, la o adica. Ce ti se pare ne-ok la topicul de fata? Eu i-am dat drumul fix cind aparuse stirea in presa, pur si simplu eram curios.

 

A... la urma-urmei, exista topic dedicat pentru plingerile legate de concurs, daca nu ma insel, asa ca aici esti OFF-TOPIC, da?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×