Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Salariul şi nivelul de trai

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citisem o poveste. Maugham sa fi fost autorul?

Un tip si-a pierdut seviciul. Fusese bine retribuit si traia cu familia "pe picior mare".

A intrat in masina lui de lux si a plecat sa cerseasca in alt oras unde nimeni nu-l cunostea. Tipul nu era prost si in scurt timp a devenit cunoscut prin replicile sale intelepte si glumete. Se stringeau oamenii ca la urs numai pt. a-l auzi. El era fericit de atentia acordata. Dupa un timp fostul lui sef l-a rechemat, insa omul a ramas la noua lui meserie.

 

In Iasi, de acolo mi-s, era un fost prof. de matematici devenit cersetor. Pasamite nu fusese destul de comunist si a fost dat afara din invatamint. Era tare hazos tipul si mai si ajuta studenii la matematici. Totul acolo pe strada, la lumina unui felinar. Mereu decent imbracat si manierat in fapte si vorbire, a fost unul din eroii copilariei mele.

observ ca sustii cersitul dand vina oarecum mai voalat pe situatia din tara si pe sistem..

Nu vei recunoaste asta si vei rastalmaci vorbele..

 

intrebare:

In Israel sunt cersetori?...Dar in Turcia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
observ ca sustii cersitul dand vina oarecum mai voalat pe situatia din tara si pe sistem..

Nu vei recunoaste asta si vei rastalmaci vorbele..

 

Habar nu am cum e in Romania.

intrebare:

In Israel sunt cersetori?...Dar in Turcia?

Sunt.

In Turcia am auzit de unul Erdog-Anus pre numele seu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Habar nu am cum e in Romania.

 

Sunt.

In Turcia am auzit de unul Erdog-Anus pre numele seu.

se vede ca habar nu ai cum este in israel..

mai bine las-o balta bengalezule...

 

ce nu-mi plac mie oamenii falsi..

te-am "tradus" si pe tine...

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se vede ca habar nu ai cum este in israel..

mai bine las-o balta bengalezule...

 

ce nu-mi plac mie oamenii falsi..

te-am "tradus" si pe tine...

Un NABOO nu e in stare sa traduca un bengalez evreu.

Inca ceva: nu stii sa pierzi cu onoare.

Cred ca nici eu nu stiu, insa am gasit solutia:

imi masor oponentul si nu ma bag daca vad ca e mai destept decit mine.

 

Iaca, te-am instruit putin.

Editat de ben_gal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In aceeasi idee cu exemplul tau, 1000 de euro in Afganistan sau Somalia sau Angola sint mult mai mult decit in Romania sau UK, dar asta nu inseamna ca acolo nivelul de trai nu e dezastruos.

 

In general ca perceptie a nivelului de trai se folosesc niste indici cum ar fi cit costa un hamburger Mc Donalds, sau un litru de benzina, sau un pachet de tigari, dar nu in valoare absoluta, ci relativa, mai exact costul acestora in ore de munca in tara respectiva. Adica de cite ore de munca ( la salariul mediu/ora din acea tara) are nevoie un om pentru a-si cumpara respectivul produs.

 

Aici ai gresit. Indicii respectivi (cate ore muncesti ca sa cumperi un kilogram de carne sau un litru de benzina) nu descriu nivelul de trai, ci puterea de cumparare. A nu se confunda.

 

Cine are 1000 de euro in Romania are o putere de cumparare mai mare decat in Anglia, ceea ce nu inseamna ca nivelul de trai e mai bun la noi. Este mai slab. Nivelul de trai este descris si de alti indici, cum ar fi media salariilor (care este in favoarea Angliei, unde mult mai multi oameni castiga 1000 de euro decat in Romania, mecanismele pietei marfurilor, financiare si a muncii mai bine reglate in Anglia, asistenta medicala mai buna in Anglia, infrastructura generala si multi alti factori). Puterea de cumparare a unui om nu reflecta nivelul de trai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Topic deschis prin mutarea unor mesaje cu subiect comun de pe alt topic

 

discutăm aici despre salar - puterea de cumpărare - nivelul de trai aşa cum le experimentăm pe unde trăim

 

Salar minim - putere de cumparare in crestere -nivel de trai de la bine in sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici ai gresit. Indicii respectivi (cate ore muncesti ca sa cumperi un kilogram de carne sau un litru de benzina) nu descriu nivelul de trai, ci puterea de cumparare. A nu se confunda.

[...]

Puterea de cumparare a unui om nu reflecta nivelul de trai.

Ba reflecta. Nivelul lui de trai! :)

 

Nu mai sari de la particular la general. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Saracia? Sunt saraci pentru ca nu cunosc Legile Banilor sau nu le aplica. Iar programele pentru combaterea saraciei sunt (ca sa fac o comparatie) ca si medicamentele care nu vindeca ci numai amelioreaza (nu ma refer ca toate medicamentele sunt asa mai sunt si exceptii ).

 

Mai,mai,uite un expert in domeniul financiar care am impresia ca nici nu a citit bine ce am scris dar, comenteaza de dragul ,,replicii,,!

Citeste atent,apoi da o replica pertinenta daca esti in stare.

 

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×