Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Salariul şi nivelul de trai

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1000 de euro in Romania sunt MAI MULT decat 1000 de euro in UK ( la ce poti face cu ei )

Ce sa faci cu banii intr-o tara plina de lichele, hoti, borfasi, tigani, analfabeti, corupti (care reprezinta 10%) pe de o parte si fraieri, bivoli, pampalai, oameni fara caracter, fara tarie morala, fara demnitate (care reprezinta 90%) pe de alta.

Asta e problema rrrromanilor,sa aiba cat mai multi bani. Pentru ei nu conteaza ca sunt niste nimicuri in fata copiilor de activisti,militieni,manelistilor samd..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, e gresit.

 

In aceeasi idee cu exemplul tau, 1000 de euro in Afganistan sau Somalia sau Angola sint mult mai mult decit in Romania sau UK, dar asta nu inseamna ca acolo nivelul de trai nu e dezastruos.

 

In general ca perceptie a nivelului de trai se folosesc niste indici cum ar fi cit costa un hamburger Mc Donalds, sau un litru de benzina, sau un pachet de tigari, dar nu in valoare absoluta, ci relativa, mai exact costul acestora in ore de munca in tara respectiva. Adica de cite ore de munca ( la salariul mediu/ora din acea tara) are nevoie un om pentru a-si cumpara respectivul produs.

 

Desigur si clar ca nivelul de trai AL CELUI CU 1000 DE EURO e mai ridicat IN SOMALIA decat in Romania sau UK - ( NU AL TZARII RESPECTIVE ! )

 

Cat despre indicii aia - EXACT AIA AM SPUS EU MAI SUS - daca citeai mesajele ai fi vazut ca asta sustineam si eu

Deci , cum e gresit ? :blink:

 

nu ai priceput nimic din ce am vrut eu sa zic

 

unitatile monetare MINT

 

ca sa vezi cum traieste un om, ar fi mai relevante alte unitati - de ex :

 

cat timp de munca iti ia sa aduni de un kil de carne

cat timp de munca iti ia sa platesti curentul casei pe o luna

cat timp de munca iti ia ca sa iti poti cumpara o casa

 

etc etc

 

ASTA VOIAM SA ZIC - SI STIU DESPRE CE VORBESC

 

In Africa de sud castigam de trei ori mai putin ( IN EURO ) si traiam de cel putin 3 ori MAI BINE decat in UK

 

Poftim, uite mesajul cu pricina

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Anglia cu 100 de euro nu rezisti o saptamana

 

Depinde unde iti faci cumparaturile. Eu cand stateam in UK faceam comanda online de produse alimentare. Cu 100 de euro faceam comanda, daca gestionam excelent, si pentru o saptamana si jumatate. Asta pentru ca erau promotii si daca optam pentru produsele foarte ieftine (evident nu cele mai sanatoase), si in principiu in format de conserva & company, nu aveam nici o problema. Bine, asta intr-o localitate mica de unde nu npleci nicaieri si unde n-ai ce face decat in locuinta proprie. In Aberdeen era mai greu. Desi am avut saptamni in care rezistam cate 4-5 zile cu 5 lire, avand un buget de o lira si ceva pentru fiecare zi. Dar din punctul asta de vedere nu a fost o perioada grozava.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci , cum e gresit ? :blink:

Pentru ca nu se calculeaza nicaieri nivelul de trai al celui cu 1000 euro/luna, sau alt venit, ci al tarii pe ansamblu, sau a locuitorului mediu din acea tara.

Asa, ai fi tentat sa spui ca, in Africa de Sud nivelul de trai e mai ridicat decit in UK, tinind cont de cazul tau, si nu e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca nu se calculeaza nicaieri nivelul de trai al celui cu 1000 euro/luna, sau alt venit, ci al tarii pe ansamblu, sau a locuitorului mediu din acea tara.

Asa, ai fi tentat sa spui ca, in Africa de Sud nivelul de trai e mai ridicat decit in UK, tinind cont de cazul tau, si nu e.

 

OMULE NU AM ZIS NICAIERI ASA O TAMPENIE - AM ZIS EU - eu ca individ - nu m-am referit nicaieri la nivelul de trai al tzarii :blink:

 

Depinde unde iti faci cumparaturile. Eu cand stateam in UK faceam comanda online de produse alimentare. Cu 100 de euro faceam comanda, daca gestionam excelent, si pentru o saptamana si jumatate. Asta pentru ca erau promotii si daca optam pentru produsele foarte ieftine (evident nu cele mai sanatoase), si in principiu in format de conserva & company, nu aveam nici o problema. Bine, asta intr-o localitate mica de unde nu npleci nicaieri si unde n-ai ce face decat in locuinta proprie. In Aberdeen era mai greu. Desi am avut saptamni in care rezistam cate 4-5 zile cu 5 lire, avand un buget de o lira si ceva pentru fiecare zi. Dar din punctul asta de vedere nu a fost o perioada grozava.

 

Asta se intampla cand intr-o dezbatere de idei bagi cifre pentru a "explica" ce vrei sa spui / e greseala mea

Imi cer iertare - e foarte probabil ca sunt o multime de oameni care NU AU INCOTRO si se descurca cu suma respectiva - dar cum ai spus si tu - aia nu e o viata de dorit

Ma bucur ca ai depasit faza respectiva - eu am trecut prin asa ceva in 91 :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, da, fireste, pentru fiecare e relativa treaba si depinde mult de locul in care traiesti.

In orase ca Londra de pilda, trebuie bani pentru mijloacele de transport, ori masina ori in comun. ma indoiesc ca se poate descurca cineva doar mergand pe jos.

Pe mine m-a uimit sa constat cat se scumpisera produsele alimentare in Romania cand m-am intors acolo dupa un an si ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am zis doar ca e importanta relatia :

 

preturi/putere de cumparare vis a vis de salarii si ca

imbracamintea si incaltamintea sunt mult mai ieftine decat in Ro

din castigul lunar in Uk ti se duce 10% pe haine lunar, pe cand in Ro pt aceleasi haine iti cheltui cam jumate din salar lunar

e scump in UK transportul dar se poate compara cu ponderea pe care o plateste un roman din salar pt transport?

chiriile- sunt ieftine in Ro chiriile comparativ cu salariul !?

oricum ai socoti, cu orice formule de calcul tot aberant iese relatia salariu-cheltuieli din Ro.

ce trai decent......pt romani traiul decent e un lux

Editat de *fulgdenea*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apropo de haine, chiar ieri ziceau la ştiri că haine făcute

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce trai decent......pt romani traiul decent e un lux

 

a zis cineva altceva ? ...sau frustrarea trebuie revarsata pe cineva .... oricine numai sa intre la mijloc ?

 

:)

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×