Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Complexul Electrei

Postări Recomandate

Nu sunt anti-Freud. Dar vreau sa pun in lumina niste aspecte legate de complexul oedipal si de cum si-a elaborat Freud teoria. Complexul lui Oedip reprezinta atasamentul erotic fata de mama si rivalitatea fata de tata. In cazul fetelor, complexul Electrei. Dar in primul rand Oedip, cel din legenda, nici macar nu avea complexul care ii poarta numele. El creste departe de parinti iar la maturitate ajunge sa isi omoare, fara sa stie, tatal si sa se casatoreasca cu mama lui, bineinteles fara sa stie ca sotia lui ii este mama. Electra nu avea nici ea complexul Electrei. Ea isi determina fratele sa isi ucida mama pentru a razbuna moartea tatalui lor.

Unii rautaciosi au insinuat ca de fapt complexul lui Oedip era complexul lui Freud si ca el si fiica lui, Anna, au facut tot posibilul sa demonstreze ca exista acest complex. Anna a dezvoltat o obsesie pentru tatal ei, nu s-a casatorit niciodata iar la zeci de ani dupa moartea tatalui ei inca mai plangea dupa el. Oare tocmai ea, fiica lui Freud, sa nu isi rezolve acest complex, in cazul in care ar exista? E posibil ca Freud sa fi observat la fiica lui aceste tendinte si astfel si-a elaborat teoria.

Freud a fost acuzat ca le-a inculcat pacientelor ideea complexului, ca le-a fortat sa admita ca si-au dorit sexual tatal.

Parerea mea este ca acest complex e valabil in cazul in care copilul prezinta un interes crescut pentru parintele de sex opus, in comparatie cu parintele de acelasi sex, si nu neaparat dorinta sexuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o religie care zicea ca la inceput primul zeu a creat-o pe fiicasa si dupa a devenit obsedat de ea, si ea ca sa scape de el s-a transformat intr-un animal( nu mai stiu care) si zeul asta a facut la fel, asa s-a nascut un anumit animal(bineintels au facut sex), dupa fiica asta s-a transformat in alt animal, tot asa pana au aparut animalele de azi. Daca ar fi citit asta Freud ar fi fost ca o mina de aur(presupun doar) pentru el, ar fi folosit asta ca dovada pentru teoria lui.

Parerea mea e ca complexul asta e doar daca ai si dorinta sexuala, altfel esti doar atasat de parintele de sex opus ca oricare alta persoana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o religie care zicea ca la inceput primul zeu a creat-o pe fiicasa si dupa a devenit obsedat de ea, si ea ca sa scape de el s-a transformat intr-un animal( nu mai stiu care) si zeul asta a facut la fel, asa s-a nascut un anumit animal(bineintels au facut sex), dupa fiica asta s-a transformat in alt animal, tot asa pana au aparut animalele de azi. Daca ar fi citit asta Freud ar fi fost ca o mina de aur(presupun doar) pentru el, ar fi folosit asta ca dovada pentru teoria lui.

Parerea mea e ca complexul asta e doar daca ai si dorinta sexuala, altfel esti doar atasat de parintele de sex opus ca oricare alta persoana.

 

Tocmai atasarea asta e problema. Daca fata e atasata de tata, tinde sa se identifice cu el, in loc sa se identifice cu mama.

Prin mimesis va prelua inconstient caracteristici ale lui: sa fie "barbata", sa nu se planga, sa fie "puternica", sa fie chiar agresiva, sa preia responsabilitati prea mari pentru varsta ei, sa fie hiperactiva, etc.

In mod normal complexul Electrei se rezolva prin renuntarea la identificarea cu parintele de sex opus si identificarea cu parintele de acelasi sex. Asta ar trebui sa se faca la varste mai mici, cam dupa 6 ani, dar putini parinti stiu faza. In general parintele de sex opus o incantat de fascinatia copilului si incurajeaza tacit, iar parintele de acelasi sex e iritat, chiar gelos. Apar conflicte pentru interesul copilului, care poate fi confuz. Valabil si la Complexul Oedip. Sunt multi adulti care sunt baietei in trup de femei si fetite in trup de barbati. Vezi pe cate unul super plangacios ca adult. Are fixare oedipala. Sau femei care cred ca trebuie sa fie "tari", pana ce cedeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu va mai identificati cu nimeni

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un adult o poate face

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost atras sexual de mama mea, poate mai sunt, acum nu-mi dau seama, a fost dorinta sexuala.

@kosmotro:

Eu n-as vrea sa ma identific prin altii, dar cum ai zis, pare sa fie ceva necesar.

Pe mine nu stiu cat m-a influentat atasarea pentru mama mea, va zic doar ca sigur m-a influentat mai mult cand nu simteam nicio dorinta sexuala.

Cand eram mic imi placea mai mult de mama decat de tata, dupa o perioada atasarea s-a schimbat oarecum(am si crescut fizic si psihic), am inceput sa ma schimb sa fiu diferit, cum imi doresc eu, ea ma sustine , totusi, a inceput sa faca asta cam tarziu, asta a fost o greseala , dar dupa a aparut dorinta asta sexuala.

Din complexele astea, la asa lucruri poti ajunge? comportament imprumutat de la parintele de care esti atasat mai mult?(intrebare pt. kosmotro si cei care au cunostinte despre ce a scris).

 

P.s. de ce topicul e doar complexul electrei, ce are si oedip?

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×