Sari la conținut
Forum Roportal
HareKrishna

Cartile de baza in traditia vaishnava

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Faptul că ele "sunt acceptate de toate liniile gaudya" nu le face "Cartile de baza in traditia vaishnava"

1. Aici este vorba de tradiţia Vaişnavismului Gaudiya (Sri Chaitanya Bhagavat şi Chaitanya Charitamrita nu sunt cărţi canonice pentru alte linii Vaişnava, ca urmare titlul şirului nu este corect.

 

2. Toate cărţile scrise de Rupa, Sanatan, Jiva Gosvami, Vişvanath Ceakravarti, şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi fost corect sa amintesti si de alte ramuri hinduse si de alte carti,

 

De ex de Ramayana, epopee tradusa si la noi dupa revolutie.

La un moment gasisem pe scribd tratatul "Guru Tatwa" de Gyaneshwara in engleza dar cind am vrut sa descarc nu mai era.

 

Unele scoli respectabile de yoga nu au carti proprii special alcatuite insa cunoasterea este transmisa prin viu grai chiar inregistrata pe suport magnetic sau trascrisa pe fascicole xeroxate. Alteori intre cartile de capatii este inclusa si Biblia . Apropos stai ca Iisus si Buddha au in comun 117 pilde, identice. Nu am numarat, am auzit doar de la un fost inalt prelat catolic care dupa ce a studiat o viata prin bibioteci inclusiv la Vatican a gasit de cuvinta sa-si dea demisia din catolicism. A trecut la anglicani parca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×