Sari la conținut
Forum Roportal
FNF

Imperiul Colonial si......taxele.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am inteles de ce trebuie sa platesca albii din America impozite ca sa stea "amerindienii" degeaba, pentru ca strabunicul lui de-a 50-a speta a fost fugarit de francezi si englezi prin padurile alea?

Si hai s-o lasam moarta p-asta cu cotropirea, deoarece colonistii n-au venit in america sa cultive porumbul si sa munceasca pe plantatie, ei au venit pentru comert, asa ca au avut tot interesul sa intretina relatii pasnice cu aborigenii. Numai ca aborigenii s-au simtit mai smecheri si au inceput sa le faca zile fripte colonistilor, dar din pacate pentru ei n-au estimat prea bine situatia si i-au intaratat p-astia.

 

 

Si cand vorbesc despre amerindieni,ma refer la putorile si traficantii aia din rezervatii, aia care nu stiu decat bisnita si stat degeaba. Si ceea ce fac acum probabil ca faceau si acum 3-400 de ani.

 

 

Colonistii aia nu s-au dus acolo sa-si satisfaca poftele sadice si ca se plictisisera de bine in Europa, ci ca sa faca comert.

Ce s-a intamplat apoi pe la 1800, asta e altceva, deja indigenii ii intaratasera destul pe astia cu pretentia ca pamantul asta e numai al lor si ca n-are voie nimeni sa-si faca casa pe-aici.

 

Acuma ar fi si culmea ca o mana de puturosi, traficanti si primitivi sa stapaneasca un continent intreg. Rezultatul la care s-a ajuns este o lege a naturii, a firii, a regnului animal pana la urma, nu inteleg de ce omul, care face parte din regnul asta, ar face abstractie de la ea.

 

Initial, repet, initial au venit cu ganduri pasnice, pusi pe comert cu blanuri si alte marfuri de-astea. Din cate cunosc eu, George Washington si ceilalti care au intemeiat SUA (si mai la nord aia care au intemeiat Canada) n-au prea avut treaba cu nativii.

Ce s-a intamplat dupa vreo 100 si ceva de ani, istoria colonizarii Vestului salbatic si altele, este alta poveste. Si un lucru cert este ca nativii nu si-au vazut de treaba lor si i-au zgandarit pe albi, in sensul ca imensitatea asta de continet le-ar apartine, lucru cu care albii nu prea au fost de acord, pentru ca ei au gasit o alta utilizare (in afara de vanatoare de bizoni si fumat pipa, ocupatia nativilor) acestor terenuri.

 

Mie imi sare camasa de pe mine cand vad cum putorile incaseaza lunar cecuri babane de la stat, din impozitele fraierilor, si cum legile sunt scrise altfel pentru ei.

 

Maine poimaine o sa le platim si noi daune tiganilor.

 

 

Asa ca ce parere aveti despre chestia asta?

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-am inteles de ce trebuie sa platesca albii din America impozite ca sa stea "amerindienii" degeaba, pentru ca strabunicul lui de-a 50-a speta a fost fugarit de francezi si englezi prin padurile alea?

Si hai s-o lasam moarta p-asta cu cotropirea, deoarece colonistii n-au venit in america sa cultive porumbul si sa munceasca pe plantatie, ei au venit pentru comert, asa ca au avut tot interesul sa intretina relatii pasnice cu aborigenii. Numai ca aborigenii s-au simtit mai smecheri si au inceput sa le faca zile fripte colonistilor, dar din pacate pentru ei n-au estimat prea bine situatia si i-au intaratat p-astia.

 

Si cand vorbesc despre amerindieni,ma refer la putorile si traficantii aia din rezervatii, aia care nu stiu decat bisnita si stat degeaba. Si ceea ce fac acum probabil ca faceau si acum 3-400 de ani.

 

 

Colonistii aia nu s-au dus acolo sa-si satisfaca poftele sadice si ca se plictisisera de bine in Europa, ci ca sa faca comert.

Ce s-a intamplat apoi pe la 1800, asta e altceva, deja indigenii ii intaratasera destul pe astia cu pretentia ca pamantul asta e numai al lor si ca n-are voie nimeni sa-si faca casa pe-aici.

 

Acuma ar fi si culmea ca o mana de puturosi, traficanti si primitivi sa stapaneasca un continent intreg. Rezultatul la care s-a ajuns este o lege a naturii, a firii, a regnului animal pana la urma, nu inteleg de ce omul, care face parte din regnul asta, ar face abstractie de la ea.

 

Initial, repet, initial au venit cu ganduri pasnice, pusi pe comert cu blanuri si alte marfuri de-astea. Din cate cunosc eu, George Washington si ceilalti care au intemeiat SUA (si mai la nord aia care au intemeiat Canada) n-au prea avut treaba cu nativii.

Ce s-a intamplat dupa vreo 100 si ceva de ani, istoria colonizarii Vestului salbatic si altele, este alta poveste. Si un lucru cert este ca nativii nu si-au vazut de treaba lor si i-au zgandarit pe albi, in sensul ca imensitatea asta de continet le-ar apartine, lucru cu care albii nu prea au fost de acord, pentru ca ei au gasit o alta utilizare (in afara de vanatoare de bizoni si fumat pipa, ocupatia nativilor) acestor terenuri.

Mie imi sare camasa de pe mine cand vad cum putorile incaseaza lunar cecuri babane de la stat, din impozitele fraierilor, si cum legile sunt scrise altfel pentru ei.

 

Maine poimaine o sa le platim si noi daune tiganilor.

 

 

Asa ca ce parere aveti despre chestia asta?

 

povesti la gura sobei,si anume povesti scarboase americane,auzi.... au venit sa faca schimb de marfuri... da , la fel au invadat irakul pentru a gasi armele nucleare,la fel au invadat afganistanul pentru a lichida Talibanii,pe care tot ei i-au investit,la fel au invadat Vietnamul,ca sa crezi asemenea timpenii trebuie sa fii orb,ccopil,sau un matur cu minte de copil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietene,ce treaba are una cu alta?

 

 

De dragul antiamericanismului sau pur si simplu din prostie,multi resping realitatea!

 

Da,acestia din urma au fost oameni simpli, care au vrut sa scape de saracia si asuprirea in care traiau in tarile lor

 

 

 

Apropo, n-o fi Iraq-ul al americanilor, nici eu nu-s de acord cu ce fac pe-acolo, dar ce-ai fi spus tu daca Saddam ar fi pus laba pe tot petrolul din Orientul Mijlociu (ca deja incepuse cu Kuweitul) si ti l-ar fi vandut la 2-3 $ litrul?? Consideri ca asta ar fi fost corect? Consideri ca petrolul ala pe care dorm aia e numai si numai al lor?

 

 

 

 

Vezi ca esti off topic. Aici nu discutam despre razboiul din Irak,ci despre taxele pe care albii le platesc indienilor. E ca si cum noi,romanii, am primi desbagubiri de la nespalatii aia de rusi deoarece au facut prapad in Romania.

Ti se pare corect?

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi patre mie sau tu vezi doar ceea ce vrei? ;) Irakul,afganistanul .. au fost doar mniste exemple amice,doar niste exemple,rupte,sau luate dintr-un sir de intentii bunavoitoare ale euro-americanilor care cica vin sau sa democratizeze lumea sua sa faca comert...,iar eu am facut strict referire la al doilea razboi din Irak nu cel de Eliberare al Kuweitului,dar "Iraqi Freedom" suna haios stiu ;) :lol2: misionari ai pacii ;) :) :o:

In fine,nu despre asta era vorba ci despre urmatorul fapt:

Un exemplu concret: Uite vin eu care sa presupunem sunt mai dezvoltat economic... la tine acasa,in apartament,cu scopul de a face comert cu tine,toate bune,da? apoi uite aleg eu o camera din apartamentul meu,care imi convine mie,si deschid un magazin,in care sa fac comert cu tine,e bine asa? care va fi atitudinea ta,cind eu vin iti iau apartamentul,pentru a face comert cu tine si a te "dezvolta" ? Ai sa ma pupi in fund idolatrizinduma ca pe colonialistii ce au pasit in Lumea Noua? sau ai ai sa imi ceri bani pentru arenda magazinului,uin cel mai bun caz :yahoo:

 

Raspunde sincer

Editat de MaxJuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cand vorbesc despre amerindieni,ma refer la putorile si traficantii aia din rezervatii, aia care nu stiu decat bisnita si stat degeaba. Si ceea ce fac acum probabil ca faceau si acum 3-400 de ani.

 

 

Colonistii aia nu s-au dus acolo sa-si satisfaca poftele sadice si ca se plictisisera de bine in Europa, ci ca sa faca comert.

Ce s-a intamplat apoi pe la 1800, asta e altceva, deja indigenii ii intaratasera destul pe astia cu pretentia ca pamantul asta e numai al lor si ca n-are voie nimeni sa-si faca casa pe-aici.

Nu.

 

Amerindienii aveau o civilizatie infloritoare, chiar daca inapoiata fata de cea europeana, in sensul ca nu cunosteau roata, nu stiau sa obtina fierul (desi stiau sa prelucreze fieul meteoric), etc. Majoritatea plantelor cultivate in agricultura acum, cartoful, porumbul, fasolea, rosia, castravetele, sint preluate din agricultura amerindiana. Si aveau o civilizatie mult mai ecologica decit europenii.

 

Iar europenii cind au sosit in America au venit pentru cuceriri, nu pentru comert, incepind cu Pisaro, cu Cortes si terminind cu puritanii englezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun eu cum trebuia dat exemplul:

O familie de tigani, care traiesc in corturi sau in colibe de chirpici, stapanesc o foarte mare intindere de pamant, pamant care sta parloaga, pamant pe care ei isi pasc cele 4-5 capre pe care le au si cei 2 cai de la caruta, pamant pe care mai pun capacane si prin iepuri sau rate salbatice.

Vine omul alb pe pamantul lor si descopera ca acolo terenul poate fi cultivat, sau ca se pot ridica cartiere (cu blocuri, case, parcuri etc.) in care sa traiasca decent zeci de mii de oameni albi, sau ca in subsol se gaseste petrol sau alt minereu rar folosit la fabricarea microcipurilor, sau ca pe acolo este cel mai bun traseu pentru o cale ferata sau autoruta etc. etc.

Li se propune tiganilor un targ rezonabil, adica sa cedeze o mare parte din teritoriul lor nefolosit contra unor recompensatii. Ei si asa n-au nevoie de toata tarla aia, ei si asa n-au de gand sa munceasca vreodata, n-au nevoie de milioane de hectare ca sa-si pasca caprele si sa prinda iepuri.

Dar tiganul, al dracului cum e el din fire, nu si nu, nu vrea si gata, e pamantul lui si nu-l da, il doare-n gaoaza de zecile demi de albi si de problemele lor.

Ei, ce ar face omul alb in acest caz? "Nu stiu" ce-au facut ei acum sute de ani, cand lumea era mai primitiva, dar acum, in zilele noastre, se dau legi si se fac exproprieri in cazul in care celalalt (tiganul) nu accepta nici o oferta, indiferent de cat de rezonabila ar fi ea, si asta chiar si in SUA si Canada!

 

 

Nu.

 

Amerindienii aveau o civilizatie infloritoare, chiar daca inapoiata fata de cea europeana, in sensul ca nu cunosteau roata, nu stiau sa obtina fierul (desi stiau sa prelucreze fieul meteoric), etc. Majoritatea plantelor cultivate in agricultura acum, cartoful, porumbul, fasolea, rosia, castravetele, sint preluate din agricultura amerindiana. Si aveau o civilizatie mult mai ecologica decit europenii.

 

Iar europenii cind au sosit in America au venit pentru cuceriri, nu pentru comert, incepind cu Pisaro, cu Cortes si terminind cu puritanii englezi.

Nu neg macelurile spaniolilor,dar nu vorbeste nimeni nimic despre ceva odios comis de francezii care au pus pentru prima data piciorul in golful St. Laurent si au intemeiat Quebecul si apoi Montrealul. Pentru ca asa ceva nu a avut loc. Pentru ca francezii aia (chiar si englezii) n-au venit aici sa-si satisfaca poftele sadice si ca se plictisisera de bine in Europa, ci ca sa faca comert.Acestia din urma au fost oameni simpli, care au vrut sa scape de saracia si asuprirea in care traiau in tarile lor

 

 

LE: Vorba agentului din Matrix, omul e un virus, nu traieste in armonie cu organismul gazda (precum bacteriile din intestinul gros ) ci il invadeaza pana il ucide, apoi se muta in altul.

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

Ce spui tu e ceva de genul:

Vin romanii la daci si le prezinta oferta lor: drumuri, apeducte, poduri, bai romane, circuri, temple si la final le spun: "Bai dacilor, lasati-va cuceriti de noi, ca o sa o duceti mai bine, va dam civilizatie."

Scopul oricarei cuceriri este de jaf si cotropire, automat cel cucerit ajunge sa lucreze pentru cuceritor, nu pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu neg macelurile spaniolilor,dar nu vorbeste nimeni nimic despre ceva odios comis de francezii care au pus pentru prima data piciorul in golful St. Laurent si au intemeiat Quebecul si apoi Montrealul. Pentru ca asa ceva nu a avut loc. Pentru ca francezii aia (chiar si englezii) n-au venit aici sa-si satisfaca poftele sadice si ca se plictisisera de bine in Europa, ci ca sa faca comert.Acestia din urma au fost oameni simpli, care au vrut sa scape de saracia si asuprirea in care traiau in tarile lor

 

 

LE: Vorba agentului din Matrix, omul e un virus, nu traieste in armonie cu organismul gazda (precum bacteriile din intestinul gros ) ci il invadeaza pana il ucide, apoi se muta in altul.

acealsi tigan rapanos sau cum il descrii,poti fi chiar tu in ochii altui om mai dezvoltat,exemplu este exact potrivit,tu tii o rabla de dacie papuc in garaj,in centrul bucurestiului,vine unul cu un HUMMER,si-l baga in garajiar dacia ta sta afara in ploaie,ca la ce bun sa ocupe spatiu o ruginitura,o rabla?,ai tendinte naziste,pe care le manifesti in mod deschis,si asta nu este bine,criteriile pe baza carora apreciezi tu personal nivelul de dezvoltare sunt relative si depind in mare parte de interes,nu mai zic nimic de cultura ameridienilor,despre care a scris Florian,pai tu dragoste cu deasila ai face? iata asa si comertul daca omul nu vrea si nu ii trebuie la ce sai bagi pe gat? ah da ai nevoie de terenuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iata asa si comertul daca omul nu vrea si nu ii trebuie la ce sai bagi pe gat? ah da ai nevoie de terenuri...

apropo de comertul cu de-a sila, marile supermarketuri care aduc aproape toate fructele si legumele din import, din Turcia, Grecia, etc, de o calitate groaznica, in timp ce agricultura romaneasca e la pamint.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×