Sari la conținut
Forum Roportal
Dana 10

Destinul este legat de noroc?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se spune ca destinul joaca un rol important in viata noastra,ca avem un drum de urmat si ce ne este dat ,nu avem cum sa schimbam.

 

Eu consider ca de multe ori si norocul poate schimba mana destinului si viata poate lua o alta intorsatura.

Destinul tine si de norocul fiecaruia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea destinul se traduce cu asa-numita lege a karmei (personal o si numesc legea destinului - suna mai romaneste). Nu cred ca exista cu adevarat noroc sau ghinion. Primim ceea ce daruim, deci exact ceea ce meritam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii se nasc in puf, traiesc in puf si mor in puf, fara sa fi facut absolut nimic sa merite asta. Altii se nasc in "iesle", unii din ei ies din acest mediu, fiind daruiti cu "uneltele" necesare, altii mai putin daruiti vor muri tot in grajd. Deci, dincolo de ceea ce putem sau nu putem noi face, exista o predestinare a ceea ce este in afara noastra dar si inauntrul nostru.

Si da, exista si acel asa zis noroc. El se vede f bine la aceia care castiga mereu (la concursuri/jocuri de gen loto ma refer).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Destinul,se leaga de destinatie.Nu numai pentru ca sunt cuvinte cu aceeasi radacina,ci pentru ca se refera la acelasi lucru.

Depinde unde vrei sa ajungi...unde ti-ai propus sa ajungi.

(pentru cei interesati,intr-o astrograma,aceasta destinatie de vede cel mai bine in "harta draconica")

Drumul e legat de destinatie.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii se nasc in puf, traiesc in puf si mor in puf, fara sa fi facut absolut nimic sa merite asta.

De unde stim noi ca nu mertia? N-avem de unde sti ce a facut respectiva persoana in vietile anterioare ca sa mertie asa ceva, asta, bineinteles, pentru cine crede in reintrupare.

In plus, nu stiu daca o viata din asta "in puf" reprezinta neaparat o binecuvantare - sau noroc. Din cate observ eu, marea majorite din cei care au tot si isi permit orice din punct de vedere material nu sunt cu adevarat fericiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde stim noi ca nu mertia? N-avem de unde sti ce a facut respectiva persoana in vietile anterioare ca sa mertie asa

Din ceea ce vedem???

Doar n-o sa-mi spui acum ca proxenetii care traiesc in lux merita sa traiasca bine si frumos?

 

 

In plus, nu stiu daca o viata din asta "in puf" reprezinta neaparat o binecuvantare - sau noroc. Din cate observ eu, marea majorite din cei care au tot si isi permit orice din punct de vedere material nu sunt cu adevarat fericiti.

Aici ai dreptate, dar nu e chiar obligatoriu. Daca esti dotat material si ai intelepciunea de a-ti pastra echilibrul, modestia, cunoasterea adevaratei valori a sinelui, poti fi fericit si cu grija a nenumarate averi. :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ceea ce vedem???

Doar n-o sa-mi spui acum ca proxenetii care traiesc in lux merita sa traiasca bine si frumos?

 

 

 

Aici ai dreptate, dar nu e chiar obligatoriu. Daca esti dotat material si ai intelepciunea de a-ti pastra echilibrul, modestia, cunoasterea adevaratei valori a sinelui, poti fi fericit si cu grija a nenumarate averi. :suicide:

Da, ai dreptate. Depinde si ce faci cu ceea ce primesti.

Sa zicem ca au meritat toate astea pentru niste fapte bune anterioare, sau poate li s-a dat o sansa sa dovedeasca ca merita asa ceva. Dar ei demonstreaza exact contrariul, tocmai din lipsa intelepciunii, ceea ce ii va costa in viitor, ca "rasplata" vine oricum mai devreme sau mai tarziu.

Referitor la proxenetii nostri de pe aici...daca le studiem atent biografiile o sa constatam ca majoritatea provin din familii de saraci lipiti pamantului si ca averile lor nu sunt obtinute prin mijloace tocmai corecte si legale. Deci, nu, probabil ca nu le merita, dar sunt convins ca intr-o buna zi vor da si ei de belele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ai dreptate. Depinde si ce faci cu ceea ce primesti.

Sa zicem ca au meritat toate astea pentru niste fapte bune anterioare, sau poate li s-a dat o sansa sa dovedeasca ca merita asa ceva.

Nu cred in reincarnare. Cred ca viata pe care o avem aici e unica si singura sansa de a exista ca si oameni. Ar fi pacat s-o ratam linistindu-ne ca vom mai avea si alte sanse.

Destinul este legat de multe lucruri care converg si fac viata fiecaruia ceea ce este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca viata pe care o avem aici e unica si singura sansa de a exista ca si oameni. Ar fi pacat s-o ratam linistindu-ne ca vom mai avea si alte sanse.

Aici sunt perfect de acord cu tine. Indiferent ca exista sau nu reintrupare, viata trebuie traita la maxim si trebuie sa incercam sa facem cum e mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii se nasc in puf, traiesc in puf si mor in puf, fara sa fi facut absolut nimic sa merite asta.

 

Inegali din nastere. Destinul se poate influenta si cu bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×