Sari la conținut
Forum Roportal
Devilpfc

Ajutor - cum sa fac sa stea la amprentare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor, am si eu o problema cu tatal meu. Trebuie sa-i ia medicul stomatolog o amprenta totala si el nu suporta lingura individuala in gura. Mai precis, daca isi atinge cerul gurii chiar si cu periuta de dinti, se instaleaza o stare de voma, incepe sa tuseasca si la revedere amprenta. Problema e mai veche dar s-ar parea ca pe an ce trece devine tot mai grava. In plus fumeaza mult si probabil ca de aceea are senzatia de gat incarcat.

 

Daca cineva a avut aceasta problema in trecut si a reusit sa o rezolve, il rog sa-mi spuna si mie cum si ce sa fac. De 2 luni se joaca cu o lingura individuala de plastic si tot nu reuseste sa stea la amprentare fara sa vomite sau fara sa mai aibe starea de voma.

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

are doar senzatia de gat incarcat sau cavitatea bucaa chiar e incarcata?

 

sa stii ca senzatia de voma e absolut normala. nici io nu pot da cu periuta pe limba din acelasi motiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca antiemetic injectabil inainte

Altfel - nu vad ce ai putea face ,trebuie inhibat centrul vomei

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca poate merge cu inhalosedare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor, am si eu o problema cu tatal meu. Trebuie sa-i ia medicul stomatolog o amprenta totala si el nu suporta lingura individuala in gura. Mai precis, daca isi atinge cerul gurii chiar si cu periuta de dinti, se instaleaza o stare de voma, incepe sa tuseasca si la revedere amprenta. Problema e mai veche dar s-ar parea ca pe an ce trece devine tot mai grava. In plus fumeaza mult si probabil ca de aceea are senzatia de gat incarcat.

 

Daca cineva a avut aceasta problema in trecut si a reusit sa o rezolve, il rog sa-mi spuna si mie cum si ce sa fac. De 2 luni se joaca cu o lingura individuala de plastic si tot nu reuseste sa stea la amprentare fara sa vomite sau fara sa mai aibe starea de voma.

 

Va multumesc.

Multi pacienti au senzatia de voma la amprentare.Cred ca tatal tau a dezvoltat o psihoza pe tema asta.

Totul tine de relaxare si nu in ultimul rand de:tehnica amprentarii,pozitia scaunului\pacientului in timpul amprentarii(90grade,eventual usor aplecat in fata),alegerea corecta a lingurii(dimensiune),consistenta materialului.Amprentarea nu e placuta pt.nimeni,pacientul trebuie insa sa faca un efort sa se autocontroleze(sa respire adanc numai pe nas in timpul procedurii).Mai e si varianta sedarii,dar e de preferat sa nu se complice chiar asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am fost un pic plecat deabia azi am reusit sa ajung sa citesc raspunsurile.

 

Am sa stau de vorba cu medicul stomatolog sa vedem ce se poate face. Desi a luat emetiral si a clatit cavitatea bucala cu solutie de clorhexidrina (in mod repetat cateva zile la rand) tot nu poate sa stea la amprentare. Sper sa gasim o solutie.

 

A mai incercat cineva un antiemetic injectabil? Da a dezvoltat o psihoza cu treaba asta dar trebuie sa stea la amprentare....

 

Va multumesc din suflet pentru sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e chiar asa de grava problema, oare nu se poate anestezia toata arcada superioara, inclusiv cerul gurii? Ma gandesc ca la o adica se pot face mai multe tipuri de anstezii astefl incat impreuna sa amorteasca tot cerul gurii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×