Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sa-ti explic? -e trist ca cineva care se considera crestin,nu e macar curios sa citeasca o evanghelie in care ar putea sa fie cuvintele reale ale lui Isus.

Nu ma intereseaza ceva ce ar putea fi...Ma intereseaza doar ceea ce este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti trai doar cu oua,lapte ,branza si vegetale....mai sunt proteinele de soia care sunt similare proteinelor din carne.....pentru cine nu vrea sa manance carne de animale....sau se poate manca peste....:blink:

 

iar in ceea ce priveste biblia...pentru mine e doar hartie igienica...poate nici atat :blink:

poti trai si mai bine FARA lapte branza oua peste .

doar cu vegetale . si pestele e carne de planta? :blink:

si ai vreun argument de ce alimentatia si biblia este pentru tine hartie igienica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu interpretezi cum vrei, in ciuda logicii acelor fraze, iarta-ma.

"toate vi le-am dat, ca si iarba verde", compara altceva cu iarba, deci cu plantele. Nu spune "v-am dat iarba ca si iarba". Este vorba de o categorie diferita si se intelege clar.

Carnea fara sange e a unui organism mort. Sangele curge atata timp cat exista viata, apoi se coaguleaza, nu mai curge.

Deci ce nu se intelege de aici?

poti tu manca animal viu? :blink: daca tu maninci animal viu FARA sa il omori si fara sa aiba sange atunci poti sa interpretezi cum vrei tu . :blink:

asadar in geneza ai asa

Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face săm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum se manifesta spiritualitatea asta despre care vorbesti? :blink:

De exemplu, animalele omoara doar ca sa manince.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ma intereseaza ceva ce ar putea fi...Ma intereseaza doar ceea ce este.

Si aberatiile alea incredibil de contradictorii din Biblie,crezi tu ca sunt cuvintele adevarate ale lui Isus? -eu sunt sigur ca nu.

Fie Isus stia sa...numere -dar in cazul asta,nu e personajul descris in Biblie,fie Evangheliile tale sunt adevarate,dar atunci Isus nu stia nici macar sa numere.Tu alegi.

 

De exemplu, animalele omoara doar ca sa manince.

Carnivorele,da.Omul nu e insa construit ca un carnivor.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De exemplu, animalele omoara doar ca sa manince.

In cazul asta, prefer spiritualitatea ursuletului panda.

 

Si aberatiile alea incredibil de contradictorii,crezi tu ca sunt cuvintele adevarate ale lui Isus? -eu sunt sigur ca nu.

Fie Isus stia sa...numere -dar in cazul asta,nu e personajul descris in Biblie,fie Evangheliile tale sunt adevarate,dar atunci Isus nu stia nici macar sa numere.Tu alegi.

Ceea ce aleg eu, este sa-ti spun ca nu ai pic de habar de Biblie. Asa ca, nu ai dreptul sa o judeci. Daca ai cunoaste Biblia, ai avea minimul drept la judecata in cunostinta de cauza. :blink:

 

daca luam separat o sa spui ca da

daca iei impreuna si vezi este NU . :blink:

Cum explici faptul ca Noe a adus totusi jertfa din animalele considerate curate, adica comestibile?A fost o greseala a lui Noe, sau nu intelegi tu versurile acelea? Una din doua...

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai **Lux**. Tu spui ca din versurile alea nu permit carnea fara sange.Nu imi dau seama cum o sucesti, insa hai sa acceptam. Hai sa zicem ca atat eu cat si tu, ne inselam in interpretare. Hai sa luam alte doua exemple, chiar trei, de mari oameni ai credintei in Dumnezeu care au inteles corect versurile.

 

1. Noe.Singurul om scapat la sfarsitul lumii.

"Noe a zidit un altar Domnului; a luat din toate dobitoacele curate si din toate pasarile curate si a adus arderi de tot pe altar." (Fac.8:20)

Jertfa singura, fara partasia celui ce aduce jerfta cu acea jertfa, este zero. Deci, pentru a fi primita, Noe a maqncat din acele jertfe de carne fara sange.

eu nu ma prea pricep , dar din cite stiu NOE era DUPA POTOP . ce crezi ca putea sa aduca '' JERTFA''? plantele din apa? sau apa din apa? :blink:

 

2. Avraam. Marele om al credintei.

"Si Avraam a alergat la vite, a luat un vitel tanar si bun si l-a dat unei slugi sa-l gateasca in graba." (Fac.18:7)

Dupa cum vezi, Avraam si-a cinstit musafirii cu carne fara sange, taind vitelul. Nicidecum nu a taiat sfecla. :blink:

cui a adus acea mincare? cu ce scop? :o:

 

 

3. Isus. Fiul lui Dumnezeu facut om.

"Isus a luat cele cinci paini si cei doi pesti, Si-a ridicat ochii spre cer si le-a binecuvantat. Apoi le-a frant si le-a dat ucenicilor sa le imparta norodului." (Luc.9:16)

Pestele, a fost pentru Isus una din mancarile preferate. Nu soia sau uleiul de in. :D

De altfel, in pilde Isus a folosit ca exemplificare pozitiva taierea vitelului cu ocazia unor mari evenimente."Aduceti vitelul cel ingrasat si taiati-l. Sa mancam si sa ne inveselim". (Luc.15:23)

Cat despre porci, singura lor intrebuintare a fost ca locuinta pentru legiuneile de draci alungati din oameni. :D

 

 

Sentimentul fricii de moarte este normal pentru orice om.

in primul rind iisus nu nu isus (magar)

2 . iisus a inmultit pestii si painile pentru ca aia exista atunci in locul acela . si a fost o minune ca sa arate divinitatea nu ca sa spuna ca e bun pestele si e favoritul lui . sau imi dai si mie versetul unde iisus a poruncit sa maninci peste in cinstea lui? :blink:

 

24. Căci acest fiu al meu mort era şi a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai mai las-o!

La noi in biserici e plin de mosi si de babe care n-au calcat in viata lor prin biserica, dar la batrinete cind se apropie moartea devin brusc cei mai bisericosi oameni din lume.

Aia nu e credinta, e doar frica de moarte.

pefect de acord .

asta nu inseamna ca dumnezeu nu exista .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul asta, prefer spiritualitatea ursuletului panda.

 

 

Ceea ce aleg eu, este sa-ti spun ca nu ai pic de habar de Biblie. Asa ca, nu ai dreptul sa o judeci. Daca ai cunoaste Biblia, ai avea minimul drept la judecata in cunostinta de cauza. :blink:

Eu pot sa dovedesc ce spun,din Biblie.Nu fac afirmatii aiurea.

Si Biblia aia,cred ca o cunosc mai bine decat tine,altminteri ai stii la ce ma refer.

 

Cum explici faptul ca Noe a adus totusi jertfa din animalele considerate curate, adica comestibile?A fost o greseala a lui Noe, sau nu intelegi tu versurile acelea? Una din doua...

Te las mai intai pe tine sa explici,cum anume s-au perpetuat acele specii de animale "curate",dupa ce Noe a sacrificat cate doua din...doua posibile,din acele specii!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×