Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Mortalitate crescuta datorata bolilor de inima

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bolile de inima fac de 7 ori mai multe victime la noi decat in UE.

 

Datele furnizate de Organizatia Mondiala a Sanatatii arata ca Romania ocupa primul loc in lume in ceea ce priveste rata deceselor cauzate de bolile cardiovasculare.

 

Din 100.000 de romani, 700 mor de inima.

 

Mai multe informatii in Gardianul

 

Este foarte trist ca nivelul economic se rasfrange asupra sanatatii noastre. :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca sunt inginer (metalurg) de profesie, nu ma pot abtine sa nu raspund acestui mesaj TRIST!

Intradevar ar trebui sa ridice un mare smn de intrebare aceasta problema, atat pebtru Ministerul sanatatii cat si pentru cei ce fac cercetari de conotatie sociala. Problema aceasta cu care se comfrunta Rominia isi are la baza (spun eu) un mare motiv NEGLIJENTA!

da intradevar rominul nostru nu mai are grija nici de el insusi daramite de educatia copiilor. Lucru foarte suparator!

Astfel sa-a reiusit ca fondul acestor boli de inima sa fie axat fie pe nivelul de stres foarte ridicat (acesta avand un impact cardiac foarte mare); fie pe numarul ridicat al persoanelor care fumeaza. INGRIJORATOR fiind ca multi dintre acestia sunt tineri, iar ALARMANT este ca majoritatea tinerilor sunt cu virsta cuprinsa intre 22 si 16 (ba chiar si mai scazuta).

Interesant subiect si eu sunt de parare ca noua (ROMINILOR) ne lipsesc cateva lectii bune de INTERSES PERSOANAL!

Tu ce parere ai?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut doua infarcturi si o operatie de by-pas.Celor trecuti de 40 de ani le recomand un control la cardiolog cel putin o data pe an.

Atentie la fumat,alimentatie,zestrea genetica si alti factori de risc.

Va pot impartasi din experienta mea la adresa de mail.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit pe forumul Roportal domnule Edi.

 

Eu cred ca problema cea mai mare este faptul ca oamenii nu sunt constienti de riscuri dacat cand este prea tarziu.

Daca nu il doare ceva nu merge nimeni la medic da buna voie sa isi faca analize.

 

Alimentatia este de asemenea importanta si pentru cei preocupati cu munca nu este sanatoasa. Ex. este mai simplu sa mergi la un fastfood sa mananci un hamburgar decat sa manaci ceva sanatos.

Orarul de masa este de asemenea important iar majoritatea oamenilor care lucreaza mananca seara masa cea mai consistenta.

 

Apoi lipsa de efort fizic este si el un factor. Datorita imprejurarilor multi se deplaseaza numai cu masina. Este recomandat sa facem o ora de exercitii fizice zilnic. Cati din noi facem acest lucru?

 

Am vazut ca au aprut ceva spoturi tv care indeamna batranii sa faca un control la cardiolog periodic dar nu stiu care este impactul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu! :)

ai dreptate roportal, lipsa de miscare fizica, mancatul seara, lipsa unui program alimentar, lipsa alimentelor sanatoase toate duc spre infarct. dar pe langa toate astea mai sunt multe altele, ca: stresul, lipsa banilor, lipsa educatiei medicale, etc. eu unul zic ca unul din factorii foarte inportanti in infarct, in cancer (alta boala frecventa), in bolile mentale este STRESUL si LIPSA BANILOR. stresul ajuta boala sa avanseze rapid iar daca nu ai bani destui pentru doctori si medicamente ... :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate. Sunt multi bolnavi care nu-si cumpara medicamentele tocmai pentru ca nu au bani.

Nu stiu de ce nu intervine ministerul sanatatii in aceasta problema. Sunt bolnavi la care tratamentul initial nu era foarte scump daca era facut corect (dar pacientul nu are bani si nu isi face tratamentul) iar dupa trebuie sa ia medicamte de milioane care insa sunt platite de casa de asigurari. In astfel de cazuri daca se intervenea la timp era mult mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intradevar deiverse motive cum am mai spus i inainte. Insa parerea care e pe buzele tuturor eu legata de EDUICATIA GENERALA MEDICALA a romanilor eu zic ca ar trebui privita cel mai PRAGMATIC!

Da domni mei suntem intradevar "prost crescuti" in cea ce priveste educatia noastra medicala generala! :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista multi medici de familie care desi au parafa retrasa lucra sub acoperirea altor medici. de la acestia nu vei capata in veci retete compensate sau gratuite. si desi platesti la zi toate taxele nu beneficiezi de medicamente reduse. o alta problema este ca multi medici prescriu medicamente straine care sunt foarte foarte scumpe. industria farmaceutica din romania nu poate sa faca medicamente bune? alte probleme ar fi nentelegerile dintre casa, medici si farmacisti.

 

proble sunt multe si grave si din cauza lor noi suferim si mai ales clasa saraca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Da domni mei suntem intradevar "prost crescuti" in cea ce priveste educatia noastra medicala generala! :!:

treaba este asa suntem pe foarte multe planuri prost crescuti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o alta problema este ca multi medici prescriu medicamente straine care sunt foarte foarte scumpe

In unele cazuri medicamentele prescrise sunt justificate (ex. pot sa aiba mai putine efecte adverse) in alte cazuri nu.

Medicii ar tebui sa tina cont in prescrierea medicamentelor si de posibilitatile pacientului.

 

In ceea ce priveste educatia, mai avem multe de invatat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×