Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Mortalitate crescuta datorata bolilor de inima

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tot ce ati spus este adevarat si din pacate sunt lucruri cunoscute romanilor, sau marii lor majoritati.Adevarul este ca suntem prea putin dispusi sa renuntam la obiceiurile noastre.

Este greu sa te lasi de fumat, sa renunti la televizor in favoarea unei plimbari, sa mananci sanatos (aici este nevoie de multa educatie),sa iei in serios avertismentele etc. etc.

Intotdeauna credem ca noua nu ni se poate intampla.

 

Infarctul este pentru altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de medicamentele romanesti sau straine.Eu iau Bloxan si il prefer in locul Metoprololului romanesc care are un efect de apa de ploaie in cazul meu.Unele medicamente romanesti nu respecta doza substantei de baza si nu-si fac efectul dorit.Pentru Orfiril(valproatul de sodiu) nici nu stiu daca exista vreun echivalent romanesc.

Unii medici arunca pe retete un amalgam de medicamente care interactioneaza intre ele marindu-si sau scazandu-si efectul.reciproc.Trebuie un studiu amanuntit al acestei probleme care poate duce la efecte dezastruoase pentru pacienti. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.doctorulzilei.ro/pericol-urias-boala-care-va-lovit-romania-femeile-sunt-cele-mai-afectate/?utm_medium=parteneri&utm_source=evz.ro  

"România se afla pe primul loc în Europa în ceea ce priveşte afecţiunile cardiovasculare. Peste 50% din decese sunt cauzate de boli cardiace, iar femeile sunt cele mai afectate."

"Afecțiunile cardiace reprezintă un grup de sindroame care afectează atât cordul, cât și vasele de sânge. Din nefericire,  se află pe prima poziție în topul cauzelor deceselor la nivel mondial. Printre bolile care se află în această categorie de afecțiuni cardiovasculare se numără și infarctul miocardic acut, insuficientă cardiacă și accidentul vascular cerebral."

Românii au cea mai scăzută speranţă de viaţă din Europa!!! 

Sora mea la fel in Accident Vascular Cerebral a murit pe 1 Aprilie 2019.  Eram cu ea la telefon toata noaptea timpul din Arizona ca aveam chef de discutat mai mult ca altadata si peste scurt timp a murit ca i-a explodat intr-un vas de sange un cheag de sange ce-i provoca dureri maxime pe timpul vieti multe decade la rand, dar nu umbla dupa doctori ca se trata cu gheata pe cap si cafea tare.    Eu trebuie sa-mi gasesc consolare in a oferi de pomana sarmale si sa accept soarta, cuvantul magic acceptat peste tot.   La care daca mai adaugam si bolile mai vechi tratate doar superficial, cica s-a umplut paharul, era timpul ei de parasit aceasta lume.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.csid.ro/sanatate/sanatate-health/ucigasul-silentios-al-creierului-medic-50-din-toate-accidentele-vasculare-cerebrale-sunt-cauzate-de-fibrilatia-atriala-20129453/

Un articol excelent, trebuie citit ca ne afecteaza pe toti la un moment dat.   Cei care au deja multe pe cont au mari sanse la primul "accident" sa se duca, precum s-a intamplat si al sora mea ca ea  "nu umbla dupa doctori" cu toate alea precum durere de cap de o viata intreaga, dormea pe jos in sufragerie langa usa de balcon ca acolo-i trecea doar!!!   Am aflat postum.   

Ultima oara cand l-am vazut a fost asa de obosita ca abia statea pe picioare, dar era aruncat pe contul "Munca Multa" l-am crezut, eram foarte suparata ca nu m-a tratat sincera.  

Cand am revenit din vacanta, imi spune noutatea ca a fost dusa in spital si are un numar de boli grele netratate.   Avea si retete pentru care am trimis bani ca depaseau veniturile lor.

Am crezut si asta, si banii mergeau lunar mai exact decat pensia pe un cont in banca, cu exceptia ca n-a fost cheltuit pe medicamente, ci alte prostii.   Intr-o secunda a murit, l-au operat doar sa mai vada un nou caz ca era tot capul negru de la sange ajuns sub piele, nu stiu sa ma exprim stiintific.   S-a convins Chirurgul ca a fost doar un puternic AVC, netratat.  

O cunostinta din Romania venea pe aici sa mai ceara de la sotul tablete de durere, pentru cap in cazul ei ca nu avea asigurare medicala desi era legal aici, lucra pe negru sa nu plateasca taxe, ca asa era sfatuita de pocaiti.   Cumva a ajuns in Ungaria in drum spre Romania si a ajuns in Spital unde a fost diagnozata cu Cancer de Creier, inoperabil.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×