Sari la conținut
Forum Roportal
Jugulator

Iubirea nu inseamna si iertare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oare de ce iarta parintii copiii de fiecare data cind fac prostii? Oare de ce atunci cind iubesti cu adevarat poti sa treci peste orice, chiar sa iti calci toate principiile in picioare? Ce ar fi iubirea fara iertare?

 

Intrebarile de mai sus mi le-am pus cind am vazut comentariul ce il voi reproduce integral in cele ce urmeaza (comentariul este de aici)

Sinuciderea nu este niciodată o soluţie, dimpotrivă, duce la suferinţa veşnică !

Cine se sinucide ajunge

Editat de Jugulator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ca si cum ai zice ca dupa ce ti-ai platit datoria fata de banca,banca inca te mai considera dator, si vine sa ti ia casa.

Dupa moarte numai cei vii te mai pot credita cumva, dar e foarte dificil, de ai dus o viata fara idealuri de bine, credinta, bun simt macar cit de cit acolo ca un om normal, sa zicem,si cei vii nu oricum, ci prin ginduri bune,si faptele lor bune ,credinta de se poate in EL, cred ca disparutii, mai asteapta si de la vii lor indurare, nu numai de la EL. de asta e bine de lasat loc de buna ziua, chiar si atunci cind te duci spre EL.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema bisericii,este ca daca nu mai e nevoie de ritualuri si de popii care sa le indeplineasca,pentru a obtine mantuirea,atunci nu mai e nevoie de biserica deloc!

Dumnezeul lor,nu poate asadar sa ierte pur si simplu...sau sa aiba o relatie directa,personala cu omul.E nevoie de o relatie "oficiala",institutionalizata -e nevoie de "intermedierea" popilor intre oameni si Dumnezeu. :spiteful:

Atlfel nu mai ies bani!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu altceva vreau sa intreb: daca ajungi sa te sinucizi, daca ajungi sa ai o boala psihica grava si nu numai psihica(asta e evident ca nu noi alegem) , daca ajungi intr-o situatie deplasata din punctul de vedere al celorlalti , oare nu se spune mereu ca d-zeu ne da atat cat putem duce, oare nu de nenumarate ori spunem: A T a e calea ce-o urmam..., apoi mai e chestia cu ce e scris ...etc.,... daca toate vin de la El de ce as astepta ca tot El sa ma ierte? adica sa ma ierte pentru ce-mi da El?...e un paradox....aaa si sa nu-mi spuneti ca satana intervine, spiritele rele....ca si acestea tot cu voia lui actioneaza daca o luam strict....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema bisericii,este ca daca nu mai e nevoie de ritualuri si de popii care sa le indeplineasca,pentru a obtine mantuirea,atunci nu mai e nevoie de biserica deloc!

si versete pentru aceste '' interpetari gresite ale tale '' ai? :spiteful:

 

eu altceva vreau sa intreb: daca ajungi sa te sinucizi, daca ajungi sa ai o boala psihica grava si nu numai psihica(asta e evident ca nu noi alegem) , daca ajungi intr-o situatie deplasata din punctul de vedere al celorlalti , oare nu se spune mereu ca d-zeu ne da atat cat putem duce, oare nu de nenumarate ori spunem: A T a e calea ce-o urmam..., apoi mai e chestia cu ce e scris ...etc.,... daca toate vin de la El de ce as astepta ca tot El sa ma ierte? adica sa ma ierte pentru ce-mi da El?...e un paradox....aaa si sa nu-mi spuneti ca satana intervine, spiritele rele....ca si acestea tot cu voia lui actioneaza daca o luam strict....

de ce ajungi sa ai o boala? ai respectat cu strictete ce scrie?

numai in acel caz poti vorbi de un dat al lui Dumnezeu si in cazul acela esti o sfinta sau un sfint ( vezi iov din biblie)

asadar ...... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si versete pentru aceste '' interpetari gresite ale tale '' ai? :spiteful:

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
misto versete , poti sa le si scrii? :spiteful:

Sa nu-mi spui ca nu le-ai inteles. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si versete pentru aceste '' interpetari gresite ale tale '' ai? :spiteful:

Pesemne crezi ca viclenia este tot una cu inteligenta... :spiteful:

Daca rastalmacesti cuvintele Bibliei ori pe ale cuiva...sau daca in loc sa spui ceva de la tine,doar arunci pisica peste gardul celuilalt,ai impresia -falsa- ca ai demonstrat ceva.

Eu nu am nevoie sa demonstrez ca interpretarile mele sunt corecte.Orice om cu un minim de obiectivitate poate sa vada asta.Tu in schimb,care spui ca sunt gresite,e cazul sa si argumentezi asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×