Sari la conținut
Forum Roportal
Jugulator

Boc Strikes Again!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum probabil ati auzit prin presa, guvernul care cind cade face Boc!, nu POC! a decis sa continue pentru inca o iarna pomenile pentru sarantocii care stau la bloc (sau sarantoci doar in acte, fiindca e bine cunoscut faptul ca peste 70-80% dintre cei ce au salariul minium pe hirtie iau macar de 2-3 ori in mina) si subventionarea incalzirii centralizate. In timp ce asta se intimpla...

 

1. La multe CET-uri din tara sint cite o duzina-doua de angajati cu salarii mai mari decit presedintele, asta in timp ce respectivele unitati merg pe un minus serios

 

2. Majoritatea celor ce primesc ajutoare cistiga in realitate suficient cit sa isi plateasca lejer intretinerea

 

3. Cind vine frigul, multi dintre cei ce au gazul "la comun" se incalzesc cu aragazul, punind in pericol securitatea intregii cladiri, dar avind caldura pe banii altora (consumul se imparte la toti cei fara centrala, evident)

 

4. Avem de-a face cu niste sume ametitoare care vor fi din nou aruncate in neant, in loc sa fie folosite pentru crearea unor locuri de munca sau chestii mai utile pentru viitor, cum ar fi sanatatea sau educatia

 

Cert e ca, intr-o buna zi, bula se va sparge, si inca rau. Rau de tot. Ca o consecinta a aflarii acestui fapt, am decis sa pun deoparte cam suma pe care as fi pierdut-o datorita lipsei subventiilor la caldura (subventiilor pe gigacalorie, nu primesc ajutor de incalzire, ar trebui sa torn urgent tripleti ca asta sa se intimple...) in vederea emigrarii prin 2012, cel mai probabil dupa alegeri, unde voi vedea cu ochii (tinta finala e Noua Zeelanda, dar foarte posibil sa nu ajung acolo din prima).

 

Voi ce aveti de gind? Cit si cum ii mai suportam pe incompetentii astia care dau ajutoare mamelor analfabete de 15 ani si le sugereaza sa nu apeleze la avort, dar fac studentii care chiar invata sa isi bage picioarele in bursele lor de mizerie si sa se care pe meleaguri mai insorite? Oare e chiar asa de greu de facut romanii sa inteleaga ca daca nu ai bani de stat la bloc, la tara e intotdeauna loc destul???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cati oameni vor sa plateasca o intretinere dubla sau tripla la iarna. Vuvuzelele spun ca tara e in saracie si oamenii mor de foame.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu stiu cati oameni vor sa plateasca o intretinere dubla sau tripla la iarna. Vuvuzelele spun ca tara e in saracie si oamenii mor de foame.

Uite, eu as fi fost dispus sa platesc intretinere dubla sau tripla, sau sa inchid caloriferele si sa ma incalzesc cu aerul conditionat, platind undeva maxim 50% mai mult decit iarna trecuta pe agent termic, dar sa nu ma trezesc la primavara cu TVA-ul 30%, impozitul pe apartament triplat, accize la combustibili si alcool/tigari triple (nu sint nici-nici, zic de idee). Asa, o sa fie inca o iarna in care o gramada de paraziti vor lua bani pe care nu ii merita, bani care se vor transforma in nimic, in loc sa aduca macar citeva mii de locuri de munca, care oricum ar fi fost mai bune pe termen lung decit nimic. Cine nu isi permite sa stea la oras, LA TARA!!! Cei de la care am cumparat apartamentul in care stau asa au facut, l-au vindut si si-au platit datoriile, dupa care si-au facut casa la tara. Din cite stiu, n-au murit de foame.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici sunt de acord cu tine. Si eu sunt de acord ca pomana trebuie sa inceteze indiferent de costul social. Statul social nu poate functiona decat daca este minimal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Boc e cal mai bun prim ministru din '89 incoace. Singurul minus pe care i-l pot atribui, este ca nu are curajul sa scoata banii de acolo de unde mustesc, si anume din conturile Bisericii Ortodoxe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boc e cal mai bun prim ministru din '89 incoace. Singurul minus pe care i-l pot atribui, este ca nu are curajul sa scoata banii de acolo de unde mustesc, si anume din conturile Bisericii Ortodoxe.

Huh? Argumenteaza, te rog. Ar fi cel mai bun daca ar ajuta oamenii cu initiativa sa ia fonduri europene si chiar sa faca ceva cu ele. Ai idee cum se iau cind se iau si de ce nu iau fonduri decit aia care gem de bani deja (sau cu mari sacrificii, cite un temerar care are doar un vis si se lupta pentru el)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca in blocuri ANL stau astfel de oameni.

Toti cunoscutii mei care stau in blocuri ANL fie au rude sau apropiati in primarie, fie au dat spaga. Toti. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blocurile ANL sunt destul de groaznice si nu vad de ce unul care are Q7 ar sta acolo. Mi se pare ridicol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Blocurile ANL sunt destul de groaznice si nu vad de ce unul care are Q7 ar sta acolo. Mi se pare ridicol.

 

Cele pe care le-am vazut eu nu sunt groaznice. Sunt noi si unele de calitate. Iar altele sunt amplasate chiar in zone putin aglomerate si nepoluate. Chiria e modica. Interioarele sunt decente.

 

O adevarata afacere sa locuiesti acolo daca nu dispui de locuinta in proprietate.

Parerea mea.

Depinde, insa, de standardele fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×