Sari la conținut
Forum Roportal
ben_gal_1

Putere fizica versus Spirit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Putere fizica versus Spirit

 

Hercules, Samson, Goliat erau, fara indoiala, inzestrati cu mare putere fizica.

Tot asa si Neanderthal-ul, insa a pierit.

La fel si cei trei voinici de mai sus.

Goliat a fost infrint de un copil destept, Samson de o curva si Hercules din cauza geloziei unei alteia.

 

Oare astia trei au avut si minte?

Goliat avea minte cit Cita-ul lui Tarzan.

Samson a fost unul din marii judecatori ai poporului evreu si minte nu-i lipsea.

Poate ca exemplul lui Hercules este cel mai interesant. In toate ispraviile lui in muncile lui vezi ca si-a folosit si mintea. Un fel de Ulisse biblic si, apropo, acestia doi au trait cam in acelasi timp.

Exemple:

 

Hercules l-a invins folosind sageti otravite.

Hercules si grajdurile lui Augias.

Lupta lui cu Hidra. Hercules si-a acoperit fata cu o pinza pentru a se proteja de aerul otravit din jurul Hidrei si, stiind ca doar unul din capete este nemuritor, a sagetat-o de moarte.

Mai apoi si-a muiat sagetile in singele otravit al Hidrei folosindu-le cu succes impotriva centaurul Nessus.

 

&

 

Spartanii ucideau copiii cu defecte fizice, insa Esop cel ghebos a avut norocul sa se nasca altunde.

 

Astazi medicina da posibilitate multori infirmi sa-si continue viata si parte din ei contribuie la nasterea a mai putin copii cu defecte fizice si mintale.

 

Tare e bine sa fii si tinar si bogat si frumos si....

Dar nici mintea nu este de neglijat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nazistii au fost adeptii eugeniei...si au exterminat atat pe cei handicapati fizic cat si pe cei cu handicap psihic.

Mintea si spiritul,nu sunt acelasi lucru,cum pari tu sa crezi.

Oricum,nu e treaba nimanui sa decida cine are voie sa traiasca si cine nu.

Nici eu nu pricep de ce e topicul asta pus pe aria de sex behavior.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil legatura consta in faptul ca multi barbati cu un statut respectabil s-au lasat tarati in mocirla de cate o ... iubareata, ceea ce inseamna ca uneori trebuie sa folosim si mintea, nu numai unealta din pantaloni. Existau si exista oameni politici cu functii importante in anumite state, ale caror decizii sunt influentate de amante. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
și care-i legatura cu sexul aici ben?

 

Greseala mea, insa asta imi aduce aminte de ceva:

 

Un tip a crezut ca poate zbura si a sarit de pe acoprisul unei cladiri de 12 etaje cu urmarile asteptate. Il vad oamenii uns pe trotoar si o doamna, mare pazitoare a moralei vestimentare, spune:

- Deci e mort, insa nu inteleg de ce un nasture de la prohap este deschis.

Ca umare intreb:

1) Sunt si comentarii la subiect?

2) Puteti transfera mesajul meu la locul potrivit?

 

 

 

Iegzista o iexplicatzie... :D

 

Fermecator si misterios ca deobicei.

Asculta! f....... . Ai gasit deja o care buna de istorie? In caz ca ai probl., spune si-ti voi gasi, bate si te vor inchide.

 

legatura este sub apa :D

Asa e. Are legatura cu lichidele.

In Vino Veritas.

 

Probabil legatura consta in faptul ca multi barbati cu un statut respectabil s-au lasat tarati in mocirla de cate o ... iubareata, ceea ce inseamna ca uneori trebuie sa folosim si mintea, nu numai unealta din pantaloni. Existau si exista oameni politici cu functii importante in anumite state, ale caror decizii sunt influentate de amante. :)

Multumesc.

Imi oferi scara sa cobor din arbore, insa mesajul dumitale este corect oricum.

 

Si nazistii au fost adeptii eugeniei...si au exterminat atat pe cei handicapati fizic cat si pe cei cu handicap psihic.

Mintea si spiritul,nu sunt acelasi lucru,cum pari tu sa crezi.

Oricum,nu e treaba nimanui sa decida cine are voie sa traiasca si cine nu.

Nici eu nu pricep de ce e topicul asta pus pe aria de sex behavior.

Mintea si spiritul nu sunt acelasi lucru. De acord. Nici inteligenta si desteptaciunea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×