Sari la conținut
Forum Roportal
Itsi Bitsi

Fapte altruiste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Discutand pe topicul cu donatiile, mi-am dat seama ca nu exista niciun fapt absolut altruist. Voi va puteti gandi la vreun act altruist, care nu implica nimic egoist?

Ceva ce facem pentru altii fara a ne gandi la propria noastra bunastare...

 

crestem un caine, dar stim ca de la el vom primi veselie si fidelitate

ne ajutam familia cu speranta ca si ei ne vor ajuta la nevoie

ne ducem bunica la spital cu speranta ca isi va reveni si tot NOI vom avea o bunica, deoarece NOI nu am suporta pierderea ei

etc etc

 

eu personal, tind sa cred ca singurul lucru care ar putea fi complet altruist este nasterea unui copil...totusi, si asta este discutabil, deoarece si un copil aduce anumite avantaje in viata unui om.

 

deci...suntem fiinte egoiste? traim doar pentru noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Discutand pe topicul cu donatiile, mi-am dat seama ca nu exista niciun fapt absolut altruist. Voi va puteti gandi la vreun act altruist, care nu implica nimic egoist?

Ceva ce facem pentru altii fara a ne gandi la propria noastra bunastare...

 

Daca tu postezi cu dorinta de a c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Egroeg. Chilotii tanga sunt mai practici decat tine. Te repeti . Esti plictisitor.

 

Deschide si tu niste topice sa vedem cat de talentat esti. De astia care stiu sa dea cu sutul mi-e plin podul.............ba nici macar. Nu mai sunt in preajma mea demult.

 

Itsi- nimic din ceea ce facem nu este lipsit de interes personal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pff..eu cred ca ar trebui mai mutl sa conteze ca ai reusit un zambet sa nasti..decat faptul ca o faci sau nu, din egoism.

 

ca asa..hai sa nu mai ajutam pe nimeni ca o facem in fond pentru noi.

 

Asta numesc eu haos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pff..eu cred ca ar trebui mai mutl sa conteze ca ai reusit un zambet sa nasti..decat faptul ca o faci sau nu, din egoism.

 

ca asa..hai sa nu mai ajutam pe nimeni ca o facem in fond pentru noi.

Nu cred ca s-a referit la asta...............

Daca ne ascundem dupa deget discutia e plictisitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca s-a referit la asta...............

Daca ne ascundem dupa deget discutia e plictisitoare.

atunci ce rost ar mai avea sa stim daca o afecm sau nu din egoism?

eu asta de sus, pe care l-ai innegrit tu il consider egoismul suprem..de fapt, functia egoism depinde de mai multe variabile..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca il consideri egoism.

M-am referit doar la faptul ca initiatoarea topicului se intreaba daca faptele noastre bune au la baza intentii egoiste. Dar , chiar si asa - nu inseamna ca trebuie sa ne oprim din a face bine celor din jur atunci cand putem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles ca il consideri egoism.

M-am referit doar la faptul ca initiatoarea topicului se intreaba daca faptele noastre bune au la baza intentii egoiste. Dar , chiar si asa - nu inseamna ca trebuie sa ne oprim din a face bine celor din jur atunci cand putem.

Bine, cred ca mi s-a reactivat si mie o discutie avuta cu 2 psihologi si un filosof get beget. Primii transau oamenii mai ceva ca pe un dispozitiv cu intrari si iesiri spre functionabilitate nominala..si celalalt isi punea intrebarea : 'Si daca din egoism facem ceva, in fond..o facem totusi pentru noi'.

Atunci care e problema..daca mecanismul din care e conceput omul il obliga sa fie egoist indiferent ce gandeste sau face ..ca asta cred si eu..de ce sa nu mai castige si altcineva ceva, orice, de pe urma satisfacerii nevoii de a gandi egoist spre a supravietui, dupa cum cere natura ta, de om?

 

In fond, sunt mai multe forme de egoism..si natura lor le-o da exact motivatia ta ca si om, nu te nasti cu ea insa..ci o castigi in viata, invatand despre tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Egroeg. Chilotii tanga sunt mai practici decat tine. Te repeti . Esti plictisitor.

 

Pentru tine ma repet, dar pentru cei ce citesc pentru prima oara e ceva nou.

 

Esti la subiect, te dai ca un bun exemplu.

Cel ce se g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nimic rau in a accepta ca egoismul ne impinge pana la urma spre fapte bune.

egoismul motivat.

ca exista si motivatii ..ma rog. exista fel si fel de motivatii, si de oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×