Sari la conținut
Forum Roportal
Leonking

Cenaclul Flacara

Postări Recomandate

Cenaclul Flacara a fost pentru mine cam ceea ce e MTV pentru generatia de azi...

- era cam tot ce ne puteam permite sa ascultam, si aveam atata nevoie de muzica...

- frumos era ca mai fiecare avea o chitara, si se fredonau seara, la banca, in fata blocului sau in parc, melodii din cenaclu...

- era o tulburare nationala printre adolescentii generatiei mele...

 

voi ce ziceti?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol: si parintii mei imi povesteau despre "aceasta tulburare nationala"

prin liceu/ facultate si eu cu colegii am iesit sa cantam in parc sau pe scarile blocului, liceului, la barul din spatele facultatii :roll: ... era o atmosfera placuta, simteai ca faci parte dintr-o miscare

Editat de PourMoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol: si parintii mei imi povesteau despre "aceasta tulburare nationala"

prin liceu/ facultate si eu cu colegii am iesit sa cantam in parc sau pe scarile blocului, liceului, la barul din spatele facultatii :roll: ... era o atmosfera placuta, simteai ca faci parte dintr-o miscare

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cenaclul Flacara a fost pentru mine cam ceea ce e MTV pentru generatia de azi...

- era cam tot ce ne puteam permite sa ascultam, si aveam atata nevoie de muzica...

- frumos era ca mai fiecare avea o chitara, si se fredonau seara, la banca, in fata blocului sau in parc, melodii din cenaclu...

- era o tulburare nationala printre adolescentii generatiei mele...

 

voi ce ziceti?

 

Io zic ca tine :roll: , cu mentiunea ca erau si alte chestii de ascultat (avea tata un Kashtan :lol:)

Editat de X.E.N.A.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu f mandru zic ca nu am fost niciodata la unul - si ascultam muzica beton , eram nelipsit de la concertele rock ale undergroundului si am avut norocul sa cunosc cateva din numele grele ale genului ... insa nu il puteam suferi pe Paunescu si nici ideea ca de Paste e singura noapte cand se poate merge la concert OFICIAL nu ma amuza ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu f mandru zic ca nu am fost niciodata la unul - si ascultam muzica beton , eram nelipsit de la concertele rock ale undergroundului si am avut norocul sa cunosc cateva din numele grele ale genului ... insa nu il puteam suferi pe Paunescu si nici ideea ca de Paste e singura noapte cand se poate merge la concert OFICIAL nu ma amuza ...

super de acord... nu toata lumea are parte de traiul in elita... mai sunt multi ca mine care n-aveau acces - din punct de vedere al locatiei, al legaturilor cu strainatatea, cu mediile culturale, etc (ia gandeste-te: intr-un orasel cu 10 000 de locuitori, dintre care 1000 eram doar noi, elevii de liceu militar, si la 600 km de bucuresti, unde crezi tu ca gaseam underground music? intr-un liceu militar - liceu cimitir al tineretii mele?

 

cu lungi coridoare si examene grele?

iar despre noaptea de inviere nu-ti pot spune nimic, eram intotdeauna in vacanta si aveam traditii super... oua rosii, colindat, cimitir, lumanari, fete, iubiri nevinovate pe aleile din parcul aflat de-a lungul raului moldova... gastele babei gratiela, furate in ajunul invierii sau al craciunului, si jumulite la ce izvoare prin munte... nu stiu cum sa-ti spun, dar nu cred ca atitudinea ta, de undergound education poate sa ma convinga de prea multe...

 

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai erau si "serbarile scanteii tineretului"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×