Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Religie sau secta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiti cum se spune: cate case atatea obiceuri :roll:

 

daca ati fi putut alege religia sau secta in care sa va nasteti ce ati fi vrut si de ce?

 

ma gandesc ca fiecare are nemultumiri legate de religa proprie, poate nemultumiri legate de norme, de rigiditate. si macar o data poate ne-am dorit sa avem o alta religie sau sa facem parte dintr-o secta.

 

REL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ati fi putut alege religia sau secta in care sa va nasteti ce ati fi vrut si de ce?

De ce as fi vrut sa ma nasc intr-o anumita secta?

Nevoia de apartenenta la un grup pot sa mi-o rezolv si altfel..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce as fi vrut sa ma nasc intr-o anumita secta?

Nevoia de apartenenta la un grup pot sa mi-o rezolv si altfel..

 

motivul pentru care am dat explicatia din dex a fost exact acela de a face diferenta intre ceea ce intelegem noi prin secta la nivel social si ceea ce este defapt

 

Daca chiar ar fi trebuit sa aleg una neaparat,as fi ales Wicca,sau Unity Church.

 

wicca stiu cum functioneaza, dar cealalta nu. ce anume ti-ar fi placut la ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E poate cea mai cunoscuta "secta" din curentul New Thought (mai sunt doua: Religious Science si Church of Divine Science) http://en.wikipedia.org/wiki/New_Thought -e de fapt curentul asa-numit "metafizic".O combinatie intre religie,stiinta si magie.

Daca ai vazut "The Secret" sau ai citit carti despre gandirea pozitiva,afirmatii,vizualizare si alte asemenea,atunci stii deja despre ce e vorba.

Mi-ar fi placut sa invat de mic chestiile astea pe care le-am invatat la maturitate -si niste parinti care ar fi avut asemenea convingeri,ar fi fost oricum mai buni decat ai mei,asa cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

citind ce scrie aici as putea spune ca seamana izbitor de mult cu NLP-ul, adica implica aproximativ aceleasi principii: "positive thinking, the law of attraction, healing, life force, creative visualization, and personal power."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne spui si noua ce alegere ai fi facut tu acum?

 

citind ce scrie aici as putea spune ca seamana izbitor de mult cu NLP-ul, adica implica aproximativ aceleasi principii: "positive thinking, the law of attraction, healing, life force, creative visualization, and personal power."

Da,e un curent spiritual-religios,care nu e in contradictie cu psihologia -ba chiar dimpotriva,si nici cu stiinta -din nou,chiar dimpotriva,cauta baze stiintifice si foarte practice ale invataturilor sale.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu spun ca este in contradictie cu ceva anume ci spun doar ca mi se pare ca seamana cu NLP-ul

pot spune ca imi displace putin faptul ca ortodoxismul este foarte rigid. de ex am intrat la un moment dat intr-o biserica is la intrare era un afis pe care era afita tinuta cu care trebuia sa intri in biserica. Pana aici totul bine si frumos, dar sub desen scria ceva de genul: "vei arde in focurile iadului" ..... daca vei avea alta tinuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×