Jump to content
Forum Roportal
Gabbyyy

Computer "Bun" in viziunea TA !

Dati o nota comp. pe care il aveti acum!  

10 members have voted

1. 1. 1

• 1
      0
    • 2
      0
    • 3
      0
    • 4
      0
    • 5
      1
    • 6
      3
    • 7
      2
    • 8
      2
    • 9
      1
    • 10
      1

Recommended Posts

de cati bani ai nevoie ca sa cumperi un computer "bun" si ce reprezinta pentru voi un computer "bun" (ps: nu ma refer la ultimul computer scos pe piata care este evaluat la o suma inimaginabila pt noi, romanii "de rand")

si acum opinia mea...

am cautat pe site`urile magazinelor de profil (caci intentionez sa imi schimb compu.) si am vazut ca, cu 50 de mil ROL nu prea ai ce face... adica nu prea ai ce lua cine stie ce... am constatat cu stupoare dupa ce am ales proc, placa de baza, ram, HDD cat de cat "bune" (nu cele mai scumpe!!) imi arata la pret 85 mil ROL... pai daca terminam configuratia si mai puneam un monitor de 19" LCD si un multifunctional.. cred era vreo 200 mil ROL...

astept opinia voastra referitor la ce inseamna in viziunea voastra un comp. "bun" (configuratia + pret) si cam pe ce scara de la 1 la 10 va evaluati calcu. pe care il aveti acum? (1 - F RAU! ; 10 - aproape de un computer "bun") :smartass:

bun...hmm...placa de baza cu chipset nf4 si pe platforma p4, sa suporte sli, dual chennel...sunet onboard azalia..si cam atat de la placa de baza

procesor p4 frecventa cat mai mare, l2 cache cat mai mare

hdd mai mare de 160 nu vreau...

2 placi video de 128 pe 256 biti pci express legate in sli

4 x 512 ddr2 fracventa cea mai mare si de preferat corsair sau geil

combo, tv tuner, placa sunet audigy 2 externa, mouse logitech mx518 sau mai bine razer copperhead alb :D ce sa mai fie...o sursa de 450 sau de cat mai mult se poate ...mousepad steelpad :(

tastatura neagra cat mai simpla...microfon...casti aiwa :lol: boxe altec lansing sau logitech z550 cu certificat thx ...hmm ce ar mai fi ca nu imi vine in minte...si o conexiune la internet de aia ----> 1 mega 2 ceva :D)

am uitat ce era mai important...:D)) monitor lcd de 17 benq :smartass:

Calculator bun :

-Placa baza: Asus A9N-SLI Premium

-Procesor: Amd 64 Athlon FX 57

-4X1GB DDR 400 Dual Channel Corsair XMS

-2X250GB SATA II HITATCH

-2XNVIDIA GEFORCE 7800GTX 512(Mod SLI)

-2XDVD-RW Plextor SATA 16x DL, Light Scribe

-Monitor TFT ViewSonic 19"

-Tastatura si mouse Logitech

-Woofer si Subwoofer

de cati bani ai nevoie ca sa cumperi un computer "bun" si ce reprezinta pentru voi un computer "bun" (ps: nu ma refer la ultimul computer scos pe piata care este evaluat la o suma inimaginabila pt noi, romanii "de rand")

si acum opinia mea...

am cautat pe site`urile magazinelor de profil (caci intentionez sa imi schimb compu.) si am vazut ca, cu 50 de mil ROL nu prea ai ce face... adica nu prea ai ce lua cine stie ce... am constatat cu stupoare dupa ce am ales proc, placa de baza, ram, HDD cat de cat "bune" (nu cele mai scumpe!!) imi arata la pret 85 mil ROL... pai daca terminam configuratia si mai puneam un monitor de 19" LCD si un multifunctional.. cred era vreo 200 mil ROL...

astept opinia voastra referitor la ce inseamna in viziunea voastra un comp. "bun" (configuratia + pret) si cam pe ce scara de la 1 la 10 va evaluati calcu. pe care il aveti acum? (1 - F RAU! ; 10 - aproape de un computer "bun") :smartass:

parerea mea este ca PC-ul pe care l-ai configurat tu...care ajunge pana la 200...mi se pare mult prea bun....pt un calc "bun".la 50-60 de milioane poti sa iti configurezi linistit un calc bun,(parerea mea)...,un calc bun inseamna sa iti satisfaca nevoile primare..+ un pic mai mult,la 60 de mil...poti sa iti faci un calc...care sa nu aibe nici o problema cu jocurile(garantez asta) ,cu monitor lcd....si tot tacamu....sincer..ce depaseste 60 de mil....sunt mai mult chiciuri.....,sau un calc ceva in categoria..de top!ca sa nu mai vb de 200 de mil...exagerat...REPET..este doar parerea mea! :D

parerea mea este ca PC-ul pe care l-ai configurat tu...care ajunge pana la 200...mi se pare mult prea bun....pt un calc "bun".la 50-60 de milioane poti sa iti configurezi linistit un calc bun,(parerea mea)...,un calc bun inseamna sa iti satisfaca nevoile primare..+ un pic mai mult,la 60 de mil...poti sa iti faci un calc...care sa nu aibe nici o problema cu jocurile(garantez asta) ,cu monitor lcd....si tot tacamu....sincer..ce depaseste 60 de mil....sunt mai mult chiciuri.....,sau un calc ceva in categoria..de top!ca sa nu mai vb de 200 de mil...exagerat...REPET..este doar parerea mea! :smartass:

te inseli daca cu 30 milioane nu iti faci un comp. bun.

Eu cu 900 euro mi-am facut un calculator fara monitor

Placa baza Asus A8N-E(recunosc ca nu-i asa buna si ca imi cam da probleme)

Amd 64 3500+ Venice

2X512 Ram Kingston ValueRam

200gb hd Samsung SATA2

nvidia ge force 7800gt 256mb

DVD-RW LG 16x

te inseli daca cu 30 milioane nu iti faci un comp. bun.

Eu cu 900 euro mi-am facut un calculator fara monitor

Placa baza Asus A8N-E(recunosc ca nu-i asa buna si ca imi cam da probleme)

Amd 64 3500+ Venice

2X512 Ram Kingston ValueRam

200gb hd Samsung SATA2

nvidia ge force 7800gt 256mb

DVD-RW LG 16x

pai asa ziceam si eu..,eu ma gandeam in jur de 30-40 cu monitor lcd.....,dar am zis hai fie pana ii 60de mil..dar nicidecum 100-200de mil. cum a spus GabyCtn

Edited by aiCuraj

pai am si eu 50 mil ROL si cred ca ceva foarte apropiat de configuratia lui Mircea Constantinescu o sa aleg... nu cred ca e ceva mai bun in banii astia...

gaby....incearca sa calculezi configuratia facuta de mine...s-ar putea sa iasa tot in 50 mil....:tongue:

daca te referi la configuratia facuta in acest topic ... tin sa te dezamagesc :tongue: ... dar eu vreau AMD ..

intel sucks

Guest
This topic is now closed to further replies.