Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite aici cam in ce consta modul de examinare.

Pt cuiozitatea ta sunt carti la librarii si programe de testare pe calculator.

Eu de exemplu am un program specializat pt asa ceva.

Eu am avut curiozitatea sa fac un test si intr-adevar is facute in asa fel incit daca nu le stapinesti sa nu iei punctajul de promovare.

Succes! :smartass:

Editat de misu183

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:smartass: Salut Acest examen se poate da si online din cate stiu.... sau poti sa il dai la British Council... nu stiu cat costa

 

 

EDIT: te rog nu mai folosi doar CAPS LOCK in mesaje - ingreuneaza cititul. Multumesc.

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AICI vei gasi toate informatiile care iti trebuie. Daca imi amintesc bine, sunt centre de examinare si la Cluj si Timisoara, insa numai la Bucuresti se poate da testul pe calculator deocamdata. In celelalte centre se da examenul sub vechea lui forma, scris. Varianta de examinare online nu s`a implementat in Romania din cate stiu eu. Doresti sa urmezi un colegiu/master in Usa sau Commonwealth?

 

Sal, raven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt interesata de testul toefl am reusit sa fac rost de un program pe calculator! Eu sunt din Brasov si l-am gasit la British Council! Daca afli mai multe detalii ai putea sa ma mai informezi si pe mine? Promit ca te voi tine la curent cu tot ce aflu si eu! Merci mult Gina

 

Am intrat pe un forum si am vazut ca stii mai multe despre testu toefl! oare m-ai putea ajuta? MErci mult Gina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
RAVEN, stii cumva care sunt etapele ptr inscrierea la un master in usa(Dallas)?

 

Master-ul in USA implica in primul rand scouting. Cu alte cuvinte trebuie sa stii ce vrei si sa cunosti piata.

Cerintele lingvistice care se cer masteranzilor straini sunt TOEFL si GRE(in majoritatea cazurilor - dreptul e o exceptie). Detalii despre GRE AICI.

Cel mai bun lucru pe care ai putea sa-l faci e sa cauti pe pagina de web a universitatii respective cerintele minime a scorurilor, ce anume ar prefera sa ai in CV(work experience, participari la sesiuni stiintifice, munca voluntara, media cu care ai terminat facultatea etc). Daca vrei sa afli mai multe detalii, ar fi ok sa le trimiti un e-mail.

De obicei( nu stiu in ce domeniu vrei sa faci un master) fellowships se dau mai greu studentilor internationali, dar de ce nu, daca ai un resume solid...tine minte ca politica universitara e foarte diversa, trebuie sa te interesezi ce si cum...exista posibilitatea sa iei un bank loan dar contractul trebuie semnat de un us resident, deci e cam inconvenient; Acestea fiind spuse in masura in care care nu iti permiti tuition-ul (care variaza intre 20k-50k)

Usa News e un site care se ocupa cu rankings-urile facultatilor. Desi am impresia ca stii deja unde vrei sa aplici i.e. Dallas, nu strica niciodata sa afli informatii despre alte universitati.

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rasfoieste forumurile astea, poate gasesti mai multe informatii despre ce te intereseaza.

Romportal forum

Romanian portal forum

 

 

da_raven,

 

daca esti in Dallas ai putea sa te duci personal la facultate sa ridici un pachet de documente de inscriere si sa-i trimiti prin posta. Studenta le complecteaza si trimite inapoi la Dallas unde va fi evaluata diploma ei si restul actelor care suporta educatia ei pana acum, si peste cateva luni va primi un raspuns in scris de la facultate cu toate explicatiile si cele necesare.

 

Eu asa am facut cand am fost intrebata de ajutor de inscriere sau de informatii despre Arizona State University.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da_raven,

 

daca esti in Dallas ai putea sa te duci personal la facultate sa ridici un pachet de documente de inscriere si sa-i trimiti prin posta. Studenta le complecteaza si trimite inapoi la Dallas unde va fi evaluata diploma ei si restul actelor care suporta educatia ei pana acum, si peste cateva luni va primi un raspuns in scris de la facultate cu toate explicatiile si cele necesare.

 

Eu asa am facut cand am fost intrebata de ajutor de inscriere sau de informatii despre Arizona State University.

 

Probabil te refereai la puchy

Eu, unfortunately nu sunt.

Inca in Romania si va mai trece o vreme pana sa simt visul american. :brunette:

Editat de da_raven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×