Sari la conținut
Forum Roportal
Christenmar

Ortodont: diferenta intre reclama, recomandari sau pile si rezultate concrete

Evaluează acest topic

Inainte si dupa vizita la ortodont  

12 membri au votat

  1. 1. Ai cautat informatii despre ortodonti si aparate dentare, inainte de a contacta un ortodont?

    • Da
      6
    • Nu
      5
    • Da, dar am citit destul de superficial.
      1
  2. 2. Dupa ce ai fost la ortodont, cat de multumit(a) esti?

    • Foarte multumit(a)
      3
    • Indeajuns
      3
    • Nu stiu
      3
    • Deloc, voi cauta altul
      3
    • Mai trebuie sa merg o data
      0
  3. 3. Ai rezultate concrete din urma tratamentului ortodontic?

    • Absolut
      5
    • Da, dar as vrea o verificare din partea unui alt ortodont
      2
    • Nu imi pot da seama
      2
    • Nu ma pricep sa vad rezultate, daca doctorul zice ca e bine, atunci e bine
      1
    • Nu cum ma asteptam
      2


Postări Recomandate

Niciodata nu e tarziu sa faci o reclamatie pe internet. E de preferat sa o faci imediat dupa vizita la doctor, pentru ca atunci toate informatiile sunt prezentate cu mai multa acuratete.

 

 

Dupa experienta a doi ortodonti romani, si alti doi straini, si in cautarea unui altul, am hotarat sa deschid un topic legat de ortodontie. Ca pacient, este foarte greu sa fii informat cand exista atat de multi medici, iar in momentul propriu-zis al vizitei medicale, fiind atat de multi termeni medicali, e dificil sa verifici corectitudinea si calitatea serviciilor. Insa avantajul unui pacient, consta in rezultatele tratamentelor, si in alte detalii pe care fiecare dintre cei care pleaca de la medic, le pot oferi pe internet.

 

Am fost la medicul Ozana Alexandrescu in iarna lui 2009. O dezamagire crasa!!! Ca pacient nu am fost informata suficient de toate implicatiile aparatului. Cand am intrebat daca ma vor durea dintii, daca voi putea manca, mi s-a raspuns ca nu pot musca din mar, nu pot manca guma sau alune. Doua luni de zile am innebunit de durere, mancand piure, si luand pastile de durere zi de zi, in plus tineam lingurite de fier in gura, pentru ca partea interioara a obrajilor era enorm de ranita de sarme. Disperata am cautat pe Google, si am aflat de ceara speciala pentru sarmulite si informandu-ma asa cum trebuia sa fac de la inceput, am descoperit cat de incompetenta e acest medic, care profita de experientele ei intai ca asistent universitar, de colaborarile prezente prin Franta si nu in ultimul rand profita de imaginea pe care si-o creeaza pe baza de reclama mincinoasa.

Din cauza ei, am ajuns sa platesc dublu pretul aparatalui, pe vizite la alti doctori, care au descoperit nereguli ca de exemplu faptul ca mi-a aplicat gresit unul din bracketuri. Dar cine sa verifice? Ca pacient, de unde sa stiu daca face corect ceea ce face? Locuind in alta parte decat in Bucuresti, mi-am facut programare cand a cerut ea, pentru ca in perioada respectiva venea din Franta o data pe luna. Am nimerit intr-un apartament din Pta.Kogalniceanu deosebit de inghesuit si infect (baia era de o murdarie crasa) si a trebuit sa astept o ora si jumatate desi imi facusem programare la ora fixa. Ca pacient nu am avut nici dosar medical si nici vreo scrisoare medicala din partea ei, pe care sa le pot folosi cand m-am dus in alta parte. Deasemenea nu am primit nici factura, bon fiscal, sau orice chitanta legala, pentru miile de euro pe care le-a cerut pentru aparatul dentar. O recomand cu placere forumurilor de comentarii, fie in romana fie in franceza.

 

Stand la coada, pe acel hol inghesuit, uitandu-ma la oamenii din jur, care asteptau ca si mine, mi-am dat seama ca trebuie sa ne informam mai bine, ca trebuie sa povestim orice experienta, dand sau nedand nume sau detalii. Trebuie sa invatam ce inseamna raportul calitate pret. Care sunt drepturile ca pacient. Iar acum exista si posibilitatea comunicarii pe forumurile prezente.

 

Sa nu credeti ca strainii nu au leprele lor in institutile si clinicile medicale. Sunt oameni cu totii. Peste tot exista riscul sa dai peste neprofesionalism.

Diferenta e ca acum, cand ai iesit de la medic, prin mobil, sau computerul de acasa, poti imediat sa-ti inscrii impresiile. In felul acesta medicii vor fi obligati fie sa se reprofileze pe alte meserii fie sa-si imbunatateasca serviciile si tratamentele, nu doar sa-si concentreze eforturile in marketing pentru a-si face reclama mai mult sau mai putin reala.

 

 

In final, cauti un ortodont bun? Nu vrei sa alegi unul din recomandarile stomatologului, sau din reclame false? Hai sa ne scriem impresiile clare. Concret ce a facut de este bun? Cum vorbeste, ce aparat a ales, ce sfaturi a dat, cum are mana, cum sunt programarile, ce prezenta are ca medic ortodont, cat de informat de simti dupa ce pleci?

Ai nemultumiri? Spune-le asa cum sunt, sau cum ti se par. Unele poti fi intemeiate, altele pot fi intarite de durere. Orice se poate discuta si putem ajunge sa ne informam mai bine si astfel putem alege medicul cat mai profesionist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac reclama asa ca nu dau numele ortodoantei mele ( decat pe PM)

Cris imi pare rau pt experienta ta. Mii de euro pe un aparat?Este lingual? Din cate stiu eu, acela costa 3000 euro.

Te-au durut dintii doua luni si nu te-ai dus sa iti slabeasca brachetii `?

 

Am purtat si eu aparat mobil timp de doi ani. Nu am nici un motiv sa ma plang si spun asta de la inceputul tratamentului pana la final. Caninii nu erau aliniati, acum sunt. Cand schimbam pozitia cheitei, da , era neplacut dar nu am simtit nevoia sa iau medicamente pentru disconfort :roll: Probabil ca daca ar fi durut insuportabil as fi mers sa il echilibreze.........

 

Mi s-a raspuns mereu la orice intrebare, si la mine era greu cu programarile .Dintii s-au aliniat neasteptat de bine

Un stomatolog, ortodont, chirurg maxilo si ginecolog bun, sunt greu de gasit dar nu imposibil!

 

Mi s-a spus de la inceput ca ortodontia nu este o tehnica precisa. Si ca nimeni nu poate prezice cum se vor misca dintii unei persoane. Am stiut ce riscuri sau neplaceri imi asum

Si nu regret deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutare

Port un aparat dentar fix, din categoria Speed metalic. Il am doar de o luna si cateva zile, iar primul rezultat, si anume nivelarea dintilor deja se vede. Daca la inceput parea ca am un zig-zag pe dinti, acum am o linie continua. Ceea ce ma face sa fiu increzatoare in viitoare actiune a lui. O sa vedem cu timpul ce si cum. Ca si observatie, nu mai sunt adolosecenta, deci se poate la orice varsta.

Legat de recomandari, pana as fi reusit sa fac rost de asa ceva, am cautat in disperare pe net. Efecte asupra activitatiilor mele zilnice, perioadele de tratament, efecte negative, cat si marturii ale celor ce le-au purtat.

Mi-am ales un cabinet la care sa mi fac programare, am cautat cate ceva despre doctor, si desi nu am gasit nici o referinta am fost la consult. Apoi totul a decurs de la sine.

In copilarie am purtat si unul mobil, la care am renuntat din cauza durerilor insuportabile. Acum disconfortul il simt cateva zile dupa fiecare activare.

@Christenmar : acum in ce stadiu esti? ai gasit un ortodont ok? cum decurge tratamentul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de reclama ci de faptul ca e foarte greu sa gasesti un ortodont bun. Eu stiu cat am umblat pentru asta. Initial totul pare ok, pana constati lucrul de bun simt ca dintii sunt si ei in continua modificare si miscare si ca aparatul care credeai ca o sa iti rezolve muscatura sau linia dintilor nu a functionat ca lumea. Eu am avut o problema dubla: o muscatura inversa + dintii de sus (incisivii si caninii) nealiniati. Mi i-am aranjat la DentFix in Bucuresti si sunt foarte multumit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut norocul sa nimeresc un medic ortodont bun, la recomandarea unei prietene. O femeie tanara din Timisoara, care preda si la univ.

Pararea mea, dupa experienta avuta, e ca pentru a te bucura de un medic bun, tre sa existe deschidere si comunicare mai ales din partea pacientului. Fiecare caz e unic, fiecare are problemele si greutatile sale si de aceea e f important ca pacientul sa comunice cu medicul ceea ce il deranjeaza sau are senzatia ca nu marge bine. Eu am fost un pacient deschis si am intrebat, am pus problema care ma macina, ortodontei mele, am respectat instructiunile si nu i-am aratat nicio clipa ca nu as avea incredere in ceea ce face, chiar daca in anumite momente am avut aceasta teama. La randul ei, s-a aratat f draguta si grijulie, dovedind ca face aceasta meserie din pasiune si nu pentru bani. Plata am facut-o in rate si pe parcurs mi-a luat bani numai daca era absolut nevoie.

Cat despre dureri, nu e vina medicului. Unii le au puternice, altii nu. El nu-ti poate spune ca vei urla de durere, sa te sperie, pentru ca poate sa nu fie neaparat asa. O spun din proprie experienta. In timp ce prietena mea lua medicamente pt. dureri, la mine au fost chiar suportabile. Ranile n-au fost asa de groaznice si nici n-am folosit o cutiuta de ceara. O pastram pentru cand avea sa fie mai grav... dar n-a fost. La mine era si problema ca trebuia sa fac lunar cateva sute de km pana la Timisoara si atat eu cat si ortodonta mea, am fost atente ca aceste drumuri sa nu fie mai dese decat ar fi fost necesar.

O recomand cu caldura oricui.

Mult succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce s-a intampalt la tine Christenmar. Si eu am fost pacienta dnei Dr Ozana Alexandrescu si am numai cuvinte de lauda.Tratamentul a mers foarte bine, nu am avut dureri(dar asta e clar ca depinde de sensibiliatea fiecaruia,deci e relativa).dintii s-au aliniat, a rezolvat si decalajul intre maxilare. Si in nici un caz nu am platit mii de euro pe aparat,desi am avut pe ambele maxilare,ceramice.Din nou spun asa a fost la mine,nu te contrazic, exista o multime de feluri de aparate. Ai cerut scrisoare medicala si chitante si nu ti-au fost date?Pe toata lumea am auzit spunand numai lucruri bune(alti pacienti).probabil fiecare medic cu reusitele si esecurile lui. Eu m-am inteles f bine cu dansa,am vazut ca se poarta f frumos si cu cei mici. Doresc tuturor purtatorilor de aparate ortodontice sa aiba rezultatele mele si sa fie la fel de multumiti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare

Port un aparat dentar fix, din categoria Speed metalic. Il am doar de o luna si cateva zile, iar primul rezultat, si anume nivelarea dintilor deja se vede. Daca la inceput parea ca am un zig-zag pe dinti, acum am o linie continua. Ceea ce ma face sa fiu increzatoare in viitoare actiune a lui. O sa vedem cu timpul ce si cum. Ca si observatie, nu mai sunt adolosecenta, deci se poate la orice varsta.

Legat de recomandari, pana as fi reusit sa fac rost de asa ceva, am cautat in disperare pe net. Efecte asupra activitatiilor mele zilnice, perioadele de tratament, efecte negative, cat si marturii ale celor ce le-au purtat.

Mi-am ales un cabinet la care sa mi fac programare, am cautat cate ceva despre doctor, si desi nu am gasit nici o referinta am fost la consult. Apoi totul a decurs de la sine.

In copilarie am purtat si unul mobil, la care am renuntat din cauza durerilor insuportabile. Acum disconfortul il simt cateva zile dupa fiecare activare.

@Christenmar : acum in ce stadiu esti? ai gasit un ortodont ok? cum decurge tratamentul?

 

Buna Crissttina!

Sunt si eu interesata de aparatul dentar Speed. Se vad deja rezultatele? Ai putea sa-mi recomanzi cabinetul unde mergi?

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut norocul sa nimeresc un medic ortodont bun, la recomandarea unei prietene. O femeie tanara din Timisoara, care preda si la univ.

Pararea mea, dupa experienta avuta, e ca pentru a te bucura de un medic bun, tre sa existe deschidere si comunicare mai ales din partea pacientului. Fiecare caz e unic, fiecare are problemele si greutatile sale si de aceea e f important ca pacientul sa comunice cu medicul ceea ce il deranjeaza sau are senzatia ca nu marge bine. Eu am fost un pacient deschis si am intrebat, am pus problema care ma macina, ortodontei mele, am respectat instructiunile si nu i-am aratat nicio clipa ca nu as avea incredere in ceea ce face, chiar daca in anumite momente am avut aceasta teama. La randul ei, s-a aratat f draguta si grijulie, dovedind ca face aceasta meserie din pasiune si nu pentru bani. Plata am facut-o in rate si pe parcurs mi-a luat bani numai daca era absolut nevoie.

Cat despre dureri, nu e vina medicului. Unii le au puternice, altii nu. El nu-ti poate spune ca vei urla de durere, sa te sperie, pentru ca poate sa nu fie neaparat asa. O spun din proprie experienta. In timp ce prietena mea lua medicamente pt. dureri, la mine au fost chiar suportabile. Ranile n-au fost asa de groaznice si nici n-am folosit o cutiuta de ceara. O pastram pentru cand avea sa fie mai grav... dar n-a fost. La mine era si problema ca trebuia sa fac lunar cateva sute de km pana la Timisoara si atat eu cat si ortodonta mea, am fost atente ca aceste drumuri sa nu fie mai dese decat ar fi fost necesar.

O recomand cu caldura oricui.

Mult succes!

 

pt mica -curioasa

Poti sa-mi spui numele ortodontei din Timisoara la care mergi tu? Am si eu nevoie de un ortodont bun.Merci!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi se pare extrem de important ca medicul sa comunice cu tine si, si mai important, sa fie onest.

Intr-adevar, ortodontul trebuie sa iti specifice clar ca rezultatele depind de dintii fiecaruia asa cu si implantologul NU are voie sa iti spuna ca implanturile sunt pe viata, sau au nu stiu cat garantie.

Eu am avut noroc de un implantolog foarte bun la Imperial Dent, care nu numai ca mi-a explicat ca reusita unui implant depinde nu doar de maiestria medicului ci si de organismul pacientului si mai mult decat atat, a stabilit pretul implanturilor impreuna cu mine: am discutat impreuna si am ales dintr-o lista lunga de materiale. Daca roiam materiale mai ieftine implantul costa mai putin, daca vroiam materiale bune dat nu cele mai scumpe, pretul devenea pe masura, daca vroiam materiale premium si pretul era premium. Si nu mi-a conditionat prestatia lui de alegerea unui anume material.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt mica -curioasa

Poti sa-mi spui numele ortodontei din Timisoara la care mergi tu? Am si eu nevoie de un ortodont bun.Merci!

Imi pare rau ca nu am vazut mai devreme mesajul tau. Ti-am trimis si un PM. Sper ca va ajunge la tine daca nu e prea tarziu. Cauta pe google Dr. Camelia Szuhanek.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×