Sari la conținut
Forum Roportal
Itsi Bitsi

Durerile de spate

Evaluează acest topic

Durerile de spate  

15 membri au votat

  1. 1. Te doare spatele? Cat de des?

    • Da. Mereu.
      4
    • Da. Rareori.
      2
    • Da. Deseori.
      6
    • Am uitat cand m-a durut ultima oara
      3
    • Niciodata nu m-a durut spatele
      0
  2. 2. Ce varsta ai?

    • Intre 15 - 20 ani
      2
    • Intre 20 - 30 ani
      7
    • Intre 30 - 40 ani
      6
    • Mai mult de 40 ani
      0


Postări Recomandate

in alta ordine de idei, am auzit ca din septembrie, la Timisoara, va veni o echipa de medici din ceva tara (nu imi amintesc de unde) si pentru cei cu probleme la coloana se vor face operatii gratuite ( daca ai asigurare) cu laser, internarea e de doua zile, dupa care poti merge acasa. Suna foaaaarte bine! precis o sa mai aud stirea si o sa aduc aici mai multe detalii

sa stii ca medicii straini fac multe experimente pe romani de genul operatii

in strainatate ajungi extrem de greu la operatie, doar ca masura extrema, ori nu e cazul tau

ai mai multa incredere in cutit decat in capacitatea ta de mentinere a sanatatatii si imbunatatire(cu asistenta medicala desigur nu dupa capul tau)

eu fac fizioterapie de mai multe feluri inclusiv masaj, ultrasunete dar si exercitii de gimnastica medicala, in Ro se numeste kinetoterapie

depinde ce gen de persoana esti tu, faci cum crezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O interventie chirurgicala ti-ar ameliora simtomele sau ar putea opri evolutia bolii?

 

Mai poti sa incerci cu :masaj usor, intinderi si Pilates. NU mai tin minte unde am citt ca Pilates e bun pt spate, mai cauta informatii pe net de la cei care practica. Nu trebuie sa faci neaparat sport propriu-zis.........dar important e sa gasesti o metoda cat mai sanatoasa si neinvaziva de a ti invinge durerea.

Acasa la birou eu folosesc o minge de fitness. Ma obliga sa stau dreapta si e foarte comoda

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gresesti

abandonezi inainte sa incerci

Si eu cred la fel.

 

La treaba cu tine, Itsi, poti incepe cu plimbatul cu cartea pe cap si intinderi usoare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ce faceti sa va linistiti durerile de spate?

 

Exercitii pentru musculatura spatelui si abdomen.

Dorm pe o parte, cu corpul perfect drept in timpul durerilor foarte mari

Dusuri cu apa cat mai fierbinte aplicata in zona dureroasa plus automasaj

Masaj cu antiinflamatoare ,eventual combinat cu pase energetice cand am ocazia.

In timpul statului prelungit in picioare, mentin coloana cat mai dreapta in timp ce contract muschii abdominali

Beau apa multa !!!

 

daca imi mai aduc aminte de alte remedii proprii ,le voi posta :P

 

Iti recomand cu caldura sa citesti despre ,,cauzele spirituale ale durerilor de spate''... daca nu ai facut-o deja . ;) ....pentru a te lamuri de unde au inceput problemele tale cu coloana si ce le-a accentuat in ultimul an.

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ti-ai deformat coloana din cauza unor pozitii vicioase.

De operat nu se opereaza decit daca ai hernie de disc, dar si in caz de hernie de disc merita operat doar probabil 1% din ce opereaza ei acum.

Ca terapie, vezi daca gasesti prin zona in care locuiesti: tui na, osteopatie, chiropractica.

Ca auto-terapie, adica pentru a te vindeca singura: yoga, taijiquan, qi gong, pilates, inot, gimnastica medicala.

Fizioterapia nu merita sa-ti pierzi timpul si banii cu ea.

Bafta!

 

 

Iti recomand cu caldura sa citesti despre ,,cauzele spirituale ale durerilor de spate''... daca nu ai facut-o deja . ;) ....pentru a te lamuri de unde au inceput problemele tale cu coloana si ce le-a accentuat in ultimul an.

Hai mah! "Cauzele spirituale" :P

De unde le scoti? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai mah! "Cauzele spirituale" :P

De unde le scoti? :P

 

Din putul gandirii.... ;) daca nu stii ce-s alea, mai bine abtine-te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu fac fizioterapie de mai multe feluri inclusiv masaj, ultrasunete dar si exercitii de gimnastica medicala, in Ro se numeste kinetoterapie

mie mi-a zis asa doctorita: exista 1. fizioterapie, 2. masaj, 3. gimnastica medicala si 4. balneoterapie...eu ma orientam dupa ce spunea ea 8) daca tu zici ca toate intra in aceeasi categorie, nu te contrazic, nu ma pricep :drag:

 

O interventie chirurgicala ti-ar ameliora simtomele sau ar putea opri evolutia bolii?

cica acolo scria ca e benefica pentru ambele cazuri - dispar durerile si opreste evolutia bolii

 

Mai poti sa incerci cu :masaj usor, intinderi si Pilates. NU mai tin minte unde am citt ca Pilates e bun pt spate, mai cauta informatii pe net de la cei care practica. Acasa la birou eu folosesc o minge de fitness. Ma obliga sa stau dreapta si e foarte comoda

imi plac ideile :angry: ma bucur ca am de unde alege :P

 

gresesti

abandonezi inainte sa incerci

mie doctorita mi-a zis ca exercitiile fizice sunt inutile :phiu: e destul de complicat la mine ca de exemplu: abdomene nu am voie deoarece imi accentueaza spondiloza din zona cervicala...fiecare tip de exercitiu mi-ar fi probabil bun intr-un caz dar dauneaza in altul....probleme mele la spate sunt in TREI locuri :( daca nu ma doare ceafa, ma doare zona lombara, sau coloana intre omoplati....e foarte obositor

 

 

Exercitii pentru musculatura spatelui si abdomen.

Dorm pe o parte, cu corpul perfect drept in timpul durerilor foarte mari

Dusuri cu apa cat mai fierbinte aplicata in zona dureroasa plus automasaj

Masaj cu antiinflamatoare ,eventual combinat cu pase energetice cand am ocazia.

In timpul statului prelungit in picioare, mentin coloana cat mai dreapta in timp ce contract muschii abdominali

Beau apa multa !!!

dupa masaj ma linistesc durerile, dar cel mai des ma doare zona dintre omoplati, iar acolo nu ma pot masa...si ma simt cam prost sa le cer celor din casa sa ma maseze, ca toti suntem foarte ocupati!

in rest, celelalte metode sunt interesante! multumesc :)

si, apropo de dusuri calde, doctorita mi-a insistat sa imi fie mereu cald la spate, deci sigur ar avea efect ;)

 

 

Ca terapie, vezi daca gasesti prin zona in care locuiesti: tui na, osteopatie, chiropractica.

Ca auto-terapie, adica pentru a te vindeca singura: yoga, taijiquan, qi gong, pilates, inot, gimnastica medicala.

ma tenteaza serios Yoga! ma gandeam ca Bear Grylls ( :P ) si-a rupt coloana in trei locuri si a spus ca si-a revenit dupa ce ani de zile a practicat yoga...daca yoga te ajuta sa-ti revii dupa ce ai avut coloana rupta, sigur te ajuta si dupa probleme din acestea medii :read:

 

Fizioterapia nu merita sa-ti pierzi timpul si banii cu ea.

Bafta!

bine ca mai este cineva care e de acord cu mine :D

 

Hai mah! "Cauzele spirituale" :P

De unde le scoti? :D

sa stii ca am observat ca atunci cand sunt stresata sau nervoasa imi incep (sau mi se accentueaza) durerile de spate, deci probabil exista anumite influente. O sa incerc sa gasesc legatura

 

mie serviciul nu-mi permite sa folosesc multe metode, deoarece sunt profesoara si stau foarte mult in picioare. Adevarul este ca anul acesta (de cand sunt profesoara) mi s-au agravat durerile...le simt de cand aveam 12 ani, dar la intensitate minima si uneori un an intreg nu simteam nimic. Imi amintesc un moment de cand aveam12 ani ca stateam intinsa in pat si plangeam de durere, nu ma puteam misca de pe o parte pe alta, iar mama ma masa cu diclofenac :o: deci de pe atunci stau "grozav" cu spatele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, daca esti profa de mate e mai greu..........daca bine tin eu minte trebuie sa scrii mult la tabla, eu nici asa nu pricepeam, dar ma rog.................

De educatie fizica sigur nu esti

Daca poti, fa-ti un obicei din a sta asezata macar doua ore pe zi (presupunand ca ai patru, cinci,sase ore).Nu purta tocuri la munca, merg clasicii balerini.

Ai purtea purta Kosmodiscul ala cateva zile ca sa vezi daca e vreo diferenta.

 

 

In pauza mare iti recomand un maseor :angry:

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×