Sari la conținut
Forum Roportal
Kiduletz112

Amenda sau Doar Frica?

Postări Recomandate

Deci sa incepem am fost cu niste prietene pana in parc,era 11 noaptea si intuneric si ma intalnisem cu un prieten care avea scuter.Si le-am zis la prietenele mele sa ma astepte la locu x.(nu conteaza) ca eu ma duc cu scuterul cu prietenul meu,eu nu aveam casca desi stiam ca se da amenda pentru asa ceva.Noi mergeam si am intors ca nu am mers bine si numa vedem politia in fata noastra el a mers inca vreo 30 de m politia intorcea el a zis sa ma dau jos mam dat si el a fugit cu scuteru printre blocuri pe mine ma oprit am discutat...mi-a luat numele nu am 14 ani deci nu am bulent mi-a luat numele,adresa m-a intrebat cum il cheama i-am spus numele incomplet dalabon...... ca nu-l stiam tot deci nu i-am dat numele de familie,mi-a dat un fel de invitatie cica ca maine sa ne prezentam la politie nr de imatriculare nu la luat .si a spus ca mie nu imi da amenda numa advertisment.Ce sa fac sa ma duc sau nu?Prietenul meu o sa i-a o amenda mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Invata-n kilu' meu romana, altfel te prind eu si iti dau amenda ca nu stii sa vorbesti. Lasa, sa te cheme ei, nu te du tu nicaieri. Aia au ras de tine si tu i-ai crezut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hehe... Si jmekeria unde mai e ? :roll:

Unele lucruri se invata de mica, mai ales in vremurile noastre :doh:

 

Sunt convins ca si tu stii ceea ce stiu si eu - nu o sa schimb pe nimeni daca ii tin morala - nici pe copil, nici pe parintele care nu l-a educat cum trebuie. In zilele noastre viata copiilor e plina de tentatii. Scoala ? Ce scoala ? Educatie ? Suntem oameni, toata lumea se distreaza. Nu poti schimba unele chestii asa de usor. O amenda nu face nimic altceva decat sa ii inraiasca, lor nu li se pare ca au facut ceva rau, sau daca sunt constienti, e un fel de echivalentul adulterului ca si placere a fructului interzis. Ce i s-a bagat in cap de mic, nu schimbi nici cu morala - in mass-media ti se spune ca nenea militianu' e prost si al dracu', asa ca de ce sa il asculti ? Ma rog... "Nu faceam nimic rau, ne distram si noi, nu deranjam pe nimeni, nu a depus nimeni plangere..." Mi-e scarba cand ma gandesc la unele chestii - si nu dau vina pe copii, ci pe parinti si mass-media.

 

As putea pune pariu ca singura informatie utila pentru ea este aceea ca neavand 14 ani nu va fi amendata. Restul intra pe o ureche si iese pe cealalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze sa iti spun dar sunt baiat,si cu cel care mam dus era de 20 de ani.Acuma face permisul la masina.Deci nu poti spune ca nu are experienta.Si faza-i ca ne-am dus doar 500 600 de m.

 

"Invata-n kilu' meu romana, altfel te prind eu si iti dau amenda ca nu stii sa vorbesti. Lasa, sa te cheme ei, nu te du tu nicaieri. Aia au ras de tine si tu i-ai crezut."

 

Pai mau chemat au spus sa vin cu el impreuna.Dar sa ii dau invitatia aia lui.

 

P.S: Aseara m-a sunat si sunt sigur ca a mintit el spune:M-am intalnit cu politisit si o spus ca i-a dat advertisment doar si ca daca se mai intampla ii da amenda.

A mintit dar oricum nu ma duc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, mah, fa ce vrei. Vezi ca nu pui cratimele cum trebuie si pui litere in plus, nici punctul, nici virgula nu o folosesti cum trebuie - de fapt, nu prea le folosesti. In rest, fa ce zic eu si e bine. Din ce sat esti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×