Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cura de pepene rosu si galben.Pepenele galben regleaza activitatea tiroidei.Sunt ieftine acum,usor de gasit...au vitamine si minerale....

Ambele fructe umplu stomacul,dau senzatia de satietete si ajuta la slabit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar e o slabire temporara pentru ca sunt saraci in destule :roll: deci nu fa numai cure cu pepeni, incearca sa mananci catusi de cat normal, in cantitati mici si cum se zice, elimina masa de seara de tot :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite, de exemplu, tipul asta:

 

XghRe.jpg

 

A slabit aprox 85 de kg in 18 luni. Metoda lui a fost dezarmant de simpla:

1. a eliminat bauturile carbogazoase (efectul de acidifiere duce la sunculita chiar daca scrie ZERO calorii pe sticla)

2. a folosit un calculator de calorii pentru a afla metabolismul bazal (numarul de calorii necesare pentru mentinere)

3. a monitorizat caloriile timp de o saptamana.

4. a scazut 100 calorii pe saptamana pana a ajuns la un deficit de 500 calorii

5. a inceput sa elimine carbohidratii (nu a renuntat de tot la ei ci doar a redus cantitatea)

6. cand a ajuns la o greutate acceptabila a inceput sa faca exercitii de 3 ori pe saptamana (45-90 min)

 

Secretul lui a fost ca a facut lucrurile pas cu pas (nu toate de o data) si a facut lucruri simple.

 

Un prof de nutritie le-a demonstrat studentilor ca poti scadea in greutate si mancand "junk food" daca ai grija de calorii:

http://lifehacker.com/5685573/nutrition-pr...-of-weight-loss

 

Deci, mancare mai putina in mese mai dese si ceva exercitiu. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa ca stiu eu cum ii cu 500 calorii pe zi si daca a doua zi mananci cumva 1000 ai un kg in plus ... nu mi se pare o dieta sanatoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lasa ca stiu eu cum ii cu 500 calorii pe zi si daca a doua zi mananci cumva 1000 ai un kg in plus ... nu mi se pare o dieta sanatoasa

Imi cer scuze, cred ca m-am exprimat eu ambiguu. Era vorba de un deficit de 500 de calorii. De exemplu, la mine, am nevoie de aprox 1800 de calorii pe zi. Daca as scade 100 calorii pe sapt, in 5 sapt as ajunge la 1300 calorii.

 

500 calorii pe zi nu cred ca este sanatos. Nici un deficit mai ridicat de 500 de calorii nu cred ca este recomandat. Se risca o reactie de aparare a organismului de genul celei descrise de tine.

 

De asemenea, nu cred ca e ok sa papi toate caloriile intr-o singura masa. Ideal ar fi sa le distribui in vreo 5.

Poate pare super enervant sa mananci la fiecare 3 ore, dar daca te gandesti ca 2 din cele 5 mese pot fi simple gustari, eu zic ca este gestionabil. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce sa mananc, cum sa mananc si la ce ora?

Ddincolo de sfatuiri, cel mai corect e sa mergi la un nutritionist, care in functie de masa corporala, sa'ti dezvolte o dieta personalizata.

 

Bineinteles si asta tot un sfat este . :P

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asemenea, nu cred ca e ok sa papi toate caloriile intr-o singura masa. Ideal ar fi sa le distribui in vreo 5.

Poate pare super enervant sa mananci la fiecare 3 ore, dar daca te gandesti ca 2 din cele 5 mese pot fi simple gustari, eu zic ca este gestionabil. :P

iarasi wrong cel putin in cazul meu, organismul meu asociaza 5 mese pe zi cu rontaiala si nu mai slabeste ba chiar se ingrasa, maxim in cazul meu 2 mese pe zi fara masa de seara ... deci difera de la corp la corp :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iarasi wrong cel putin in cazul meu, organismul meu asociaza 5 mese pe zi cu rontaiala si nu mai slabeste ba chiar se ingrasa, maxim in cazul meu 2 mese pe zi fara masa de seara ... deci difera de la corp la corp :P

Interesant... Deci, o persoana ce vrea sa slabeasca poate incerca o distribuite diferita a caloriilor, in 5 mese sau doar in 2 cum e cazul la tine.

Oricum... ce stiam si eu este ca-i recomandat sa fie mutate caloriile mai aproape de inceputul zilei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, pana in ora 14 am terminat cu caloriile :P daca bag ceva la ora 16 ce sa mai zic mai tarziu deja a doua zi am in plus .. very funny asta e, poate intr-o zi nu o mai fi asa pretentios si organismul asta al meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×