Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

De ce fugi de prezent?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avem in general obiceiul sa traim in vis sau in amintiri, apoi ne plangem de faptul ca nu am reusit sa facem nimic din ce ne-am propus.

 

Ce ne determina sa traim in trecut si in viitor, dar nu in prezent?

 

Prezentul este de neglijat? Mie mi se pare un element important in viata noastra, mi se pare ca este acea piesa care ne face sa traim, dar pe care o neglijam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem in general obiceiul sa traim in vis sau in amintiri, apoi ne plangem de faptul ca nu am reusit sa facem nimic din ce ne-am propus.

 

Ce ne determina sa traim in trecut si in viitor, dar nu in prezent?

 

Prezentul este de neglijat? Mie mi se pare un element important in viata noastra, mi se pare ca este acea piesa care ne face sa traim, dar pe care o neglijam.

cred ca nu constientizam ca traim numai in prezent, numai pentru ca ne proiectam imagini vazute (trecut) sau dorite (viitor)... si uitam ca de fapt traim acum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
felul in care traim aici si acum se pierde in aceste idei trecute si viitoare.

am invatat sa ma bucur de lucruri atat de marunte incat am impresia ca sunt banale, dar defapt ele sunt cele mai importante.

De ce sa nu imi dau voie sa ma bucur acum de flaorea pe care mi-a adus-o iubitul meu in loc sa ma gandesc la datile in care nu mi-a adus o floare?

de ce sa nu il mangai cand vine acasa si ca il vad, in loc sa ii reprosez ca a intarziat si ca il astept de o ora?

de ce sa nu apreciez mancarea de pe masa in loc sa imi amintesc de mancarea prost gatita in trecut?

pentru ca toate imaginile prezente invocate au radacinile adanc infipte in trecut...

si le primesti si le evaluezi functie de rezultatele anterioare...

sau de dorint, si atunci sunt proiectii de viitor...

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, dar care e legatura? :)

va fi o legatura... sau a fost... in prezent nu e...

 

dar in prezent porti fustita...

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca nu constientizam ca traim numai in prezent, numai pentru ca ne proiectam imagini vazute (trecut) sau dorite (viitor)... si uitam ca de fapt traim acum...

 

felul in care traim aici si acum se pierde in aceste idei trecute si viitoare.

am invatat sa ma bucur de lucruri atat de marunte incat am impresia ca sunt banale, dar defapt ele sunt cele mai importante.

De ce sa nu imi dau voie sa ma bucur acum de flaorea pe care mi-a adus-o iubitul meu in loc sa ma gandesc la datile in care nu mi-a adus o floare?

de ce sa nu il mangai cand vine acasa si ca il vad, in loc sa ii reprosez ca a intarziat si ca il astept de o ora?

de ce sa nu apreciez mancarea de pe masa in loc sa imi amintesc de mancarea prost gatita in trecut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, dar care e legatura? :)

Ti-a raspuns Leonking :wub:

 

va fi o legatura... sau a fost... in prezent nu e...

 

dar in prezent porti fustita...

Exact, asta am zis si eu cu fustia ;)

 

ceea ce incerc sa spun este ca ne lasam mintea otravita de amintiri si vise pe care le avem cu ochii deschisi si uitam sa ne bucuram sau sa ne intristam in legatura cu ceea ce traim acum. Sentimentele ar fi mai puternice, nu crezi?

Emotionalul rulz, rationalul sucks, daca emotiile si sentimentele din trecut sunt peste ce e in prezent, vei trai in trecut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca toate imaginile prezente invocate au radacinile adanc infipte in trecut...

si le primesti si le evaluezi functie de rezultatele anterioare...

 

ceea ce incerc sa spun este ca ne lasam mintea otravita de amintiri si vise pe care le avem cu ochii deschisi si uitam sa ne bucuram sau sa ne intristam in legatura cu ceea ce traim acum. Sentimentele ar fi mai puternice, nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Emotionalul rulz, rationalul sucks, daca emotiile si sentimentele din trecut sunt peste ce e in prezent, vei trai in trecut.

 

da, dar noi in general se pare ca ne ghidam dupa rational si nu dupa emotional.

Editat de PourMoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×