Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Viitorul va fi comunist sau nu va fi deloc .

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce vedem astazi este cantecul de lebada al capitalismului.

capitalismul si-a dovedit ineficienta;

lacomia marilor corporatii a adus lumea in pragul falimentului istoric-"criza" mondiala este doar varful aisbergului-este inceputul sfarsitului pt societatea capitalista

economie de piata=dezastru

 

viitorul nu poate fi decat comunist;singura ideologie ce poate salva lumea bolnava in care traim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce vedem astazi este cantecul de lebada al capitalismului.

capitalismul si-a dovedit ineficienta;

lacomia marilor corporatii a adus lumea in pragul falimentului istoric-"criza" mondiala este doar varful aisbergului-este inceputul sfarsitului pt societatea capitalista

economie de piata=dezastru

 

viitorul nu poate fi decat comunist;singura ideologie ce poate salva lumea bolnava in care traim!

propui o economie centralizata, in care sa existe un singur dirijor pentru orice activitate de productie, servicii sau transporturi, etc...

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

plagiat bulix ...plagiat..:lol:

 

viitorul o sa fie un neocomunism pe care acum nici nu-l putem scrie pentru ca nu-l putem gandi si concepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
plagiat bulix ...plagiat..;)

 

viitorul o sa fie un neocomunism pe care acum nici nu-l putem scrie pentru ca nu-l putem gandi si concepe.

nu e cazul sa jignesti...

comunismul in esenta este bun, s-ar regla fluxurile de marfuri si de materii prime, s-ar rationaliza consumurile si nevoile, ar disparea banii, si oamenii ar avea cate ceva de facut, dupa nevoile societatii si aptitudinile lor...

desigur, in cazul in care se nasc mai multi pictori si e nevoie de mineri, reconversia talentului fiind imposibila, se va trece la epurare...

si iar vom ajunge de unde am plecat... :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e cazul sa jignesti...

comunismul in esenta este bun, s-ar regla fluxurile de marfuri si de materii prime, s-ar rationaliza consumurile si nevoile, ar disparea banii, si oamenii ar avea cate ceva de facut, dupa nevoile societatii si aptitudinile lor...

desigur, in cazul in care se nasc mai multi pictori si e nevoie de mineri, reconversia talentului fiind imposibila, se va trece la epurare...

si iar vom ajunge de unde am plecat... :lol:

ia..incepi si tu acum? ;)

 

comunismul inseamna restrictie si subjugare.

nu ca acum ar fi altfel.!!.

cred ca notiunea de comunism nu mai este valabila acum.

comunismul inseamna proprietate colectiva, nu exista proprietate privata, nu exista clase sociale diferentiate.

este greu sa admitem ca o sa ne intoarcem de unde am plecat....tocmai din cauza claselor sociale diferentiate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ia..incepi si tu acum? :lol:

 

comunismul inseamna restrictie si subjugare.

nu ca acum ar fi altfel.!!.

cred ca notiunea de comunism nu mai este valabila acum.

comunismul inseamna proprietate colectiva, nu exista proprietate privata, nu exista clase sociale diferentiate.

este greu sa admitem ca o sa ne intoarcem de unde am plecat....tocmai din cauza claselor sociale diferentiate.

comunismul nu inseamna restrictie si nici subjugare, ci disciplina liber consimtita...

 

daca n-ar fi consimtita, ar fi restrictie, si sistemul comunist nu are restrictii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
comunismul inseamna proprietate colectiva, nu exista proprietate privata, nu exista clase sociale diferentiate.

este greu sa admitem ca o sa ne intoarcem de unde am plecat....tocmai din cauza claselor sociale diferentiate.

da,si care-i problema?!

esti mare mosier si eu nu stiu?detii cumva cine stie ce mare complx comercial?

nu ne intoarcem de unde am plecat din simplul motiv ca n-am ajuns unde trebuia!

a...naboo am uitat;esti unul dintre principalii actionari ai banc post-ului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce vedem astazi este cantecul de lebada al capitalismului.

capitalismul si-a dovedit ineficienta;

lacomia marilor corporatii a adus lumea in pragul falimentului istoric-"criza" mondiala este doar varful aisbergului-este inceputul sfarsitului pt societatea capitalista

economie de piata=dezastru

 

viitorul nu poate fi decat comunist;singura ideologie ce poate salva lumea bolnava in care traim!

 

Sa stii ca intr-un fel ai drepate, criza a demonstrat falimentul capitalismului. Ce fel de capitalism mai este acela in care statul salveaza bancile si marile corporatii de la faliment ? Pai daca este capitalism, lasa-le sa se descurce singure, cine este capabil rezista, cine nu, dispare. Nu asta inseamna concurenta ?

La americani, dupa ce statul a bagat miliarde de dolari in banci pentru ca sa le salveze de la faliment, directorii acestor banci au sarbatorit supravietuirea prin acordarea catre ei insisi a prime de milioane de dolari de la bugetul de stat din banii colectati de la contribuabili. Pai cum vine asta, pentru banci este comunism, iar pentru oamenii de rand, pentru contribuabili, este capitalism ? Pai unde mai este concurenta, cel eficient sa ramana, iar cel ineficient si care nu-si gestioneaza coerent activitatea sa dispara. Asta este falimentul capitalismului.

 

Nici comunismul nu este o solutie.

Solutia este liberalismul in economie, dar separat complet de politica, in acest fel eliminandu-se coruptia si garantand in acest fel o concurenta reala.

Parerea mea este ca de aceea China a recuperat enorm la capitolul economie (ma refer la coruptie, nu la sustinere financiara).

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da,si care-i problema?!

esti mare mosier si eu nu stiu?detii cumva cine stie ce mare complx comercial?

nu ne intoarcem de unde am plecat din simplul motiv ca n-am ajuns unde trebuia!

a...naboo am uitat;esti unul dintre principalii actionari ai banc post-ului

bun..sa zicem ca este cum spui tu..

ti-ar placea ca acum sa nu mai ai posibilitatea se faci antreprenoriat si in schimb sa muncesti in abataj?

nu am ajuns unde trebuia,,,si dau un exemplu..

China..

care crede ca a ajuns unde trebuie--sa vezi ce cazatura ia...dar nasol rau de tot.

 

unde sunt actionar?...hehe..

as vrea eu..

 

Viitorul va fi fascist si de scurta durata din cauza razboiului nuclear mondial.

bummmm :nuke:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×