Sari la conținut
Forum Roportal
BogdanLoghin

Problema la instalarea Win Vista Ultimate

Postări Recomandate

Buna din nou.

Din ultimul topic am inteles ca pot sa instalez vista.

Cand am incercat,La selectarea partitiei pe care vrei sa instalezi,Mi-a aparut jos "Windows cannot be installed on this disk. Windows needs the driver for the device [Primary IDE channel].Click 'load driver' and load the required device driver."

Ce pot sa fac? Am cautat driver-ul ala dar nu am gasit nimic. Puteti sa ma ajutati? Va multumesc anticipat. :) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna din nou.

Din ultimul topic am inteles ca pot sa instalez vista.

Cand am incercat,La selectarea partitiei pe care vrei sa instalezi,Mi-a aparut jos "Windows cannot be installed on this disk. Windows needs the driver for the device [Primary IDE channel].Click 'load driver' and load the required device driver."

Ce pot sa fac? Am cautat driver-ul ala dar nu am gasit nimic. Puteti sa ma ajutati? Va multumesc anticipat. :) :P

care topic?...

de ce nu ai pus intrebarea tot acolo?...

sa stim ce configuratie ai si tu prin calc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De IBM-ul de la tzara e vorba.

Mai am un pc acasa dar are ceva 'grav' ala si nu pot sa-l deschid.

Scriu acum ce zice Speecy pe IBM:

OS:MS Windows XP Professional 32-bit SP3

 

CPU:Intel Pentium 4

Northwood 0.13um Technology [eu stiu ca are 1.7 GHz]

 

 

RAM:512MB DDR @ 132MHz (2.5-3-3-6)

 

Motherboard: IBM IBM (WMT478/NWD)

 

 

Graphics: IBM C170 CRT @ 1280x1024

Intel

Editat de BogdanLoghin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci..

 

nu merge Vista pe 512 RAM.

am vazut ceva despre hard disk..

este de 60 GB?

 

pentru Vista iti trebuie pe partitia C...cam 70 GB...ca sa ruleze bine systemul.

 

 

dar de ce nu incerci Win7..este mai bun..

spre exemplu..la Vista, daca vrei sa formatezi hardul, nu poti formata doar o partitie..

se formateaza toate partitiile...

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci..

 

nu merge Vista pe 512 RAM.

am vazut ceva despre hard disk..

este de 60 GB?

 

pentru Vista iti trebuie pe partitia C...cam 70 GB...ca sa ruleze bine systemul.

 

 

dar de ce nu incerci Win7..este mai bun..

spre exemplu..la Vista, daca vrei sa formatezi hardul, nu poti formata doar o partitie..

se formateaza toate partitiile...

 

bine...nu uita,downloadasem vista in 2 zile...la win7 cred ca o sa astept 4 :)...mersi pt sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu are nici o logica sa pui Windows Vista Ultimate cind poti pune un Windows 7, decit daca cumva e vorba de licente, dar din cite am inteles nu e cazul.

 

2. Pentru sisteme mai vechi/fara video DirectX 10-11, instalarea Vista/7 chiar nu are sens (eu pe desktop cu procesor dual core, 2GB ram, hard 1TB folosesc Windows XP SP3; am 7 Ultimate 64-bit pe laptop - procesor dual core ceva mai slab ca pe desktop, 4GB ram, hard 320, dar ala isi ia power on din an in paste...), mai ales cind Windows XP merge fara probleme.

 

3. Vista se instaleaza si booteaza lejer pe 512 MB de ram. Ca e cam greu sa si faci lucruri utile, asta e partea a doua. Am avut Vista pus pe o masina cu Athlon XP 2000+/512RAM, folosit pentru luat screenshoturi in vederea scrierii unor tutoriale de Vista. A mers stabil si cu o viteza aproape acceptabila, atita vreme cit nu ma credeam in XP sa deschid 3-4-5-6-7 aplicatii simultan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2. Pentru sisteme mai vechi/fara video DirectX 10-11, instalarea Vista/7 chiar nu are sens

Stiu ca n-are sens dar vreau decat sa-l incerc (pe pc-ul de acasa NU pot sa-l pun pentru ca imi da bluescreen) :good:'

 

Stiu ca n-are sens dar vreau decat sa-l incerc (pe pc-ul de acasa NU pot sa-l pun pentru ca imi da bluescreen) :doh:'

Apropo,ce ar avea pc-ul de acasa de da un blue screen cand incerc sa instalez vista/7 ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca n-are sens dar vreau decat sa-l incerc (pe pc-ul de acasa NU pot sa-l pun pentru ca imi da bluescreen) :good:'

 

 

Apropo,ce ar avea pc-ul de acasa de da un blue screen cand incerc sa instalez vista/7 ?

Are greata la Vista/7. Ii trece cu putina lamiie. Posibil sa fie de la memorie/sursa, poate placa video sa nu se impace cu Vista/7... Probabil e pur si simplu mult prea antic si atita tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De IBM-ul de la tzara e vorba.

Mai am un pc acasa dar are ceva 'grav' ala si nu pot sa-l deschid.

Scriu acum ce zice Speecy pe IBM:

OS:MS Windows XP Professional 32-bit SP3

 

CPU:Intel Pentium 4

Northwood 0.13um Technology [eu stiu ca are 1.7 GHz]

 

 

RAM:512MB DDR @ 132MHz (2.5-3-3-6)

 

Motherboard: IBM IBM (WMT478/NWD)

 

 

Graphics: IBM C170 CRT @ 1280x1024

Intel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×