Sari la conținut
Forum Roportal
ddea

Locuri de vizitat in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie una imi place la nebunie sa hoinaresc.Sa ma plimb si sa descopar locuri noi si vechi, pe stradutze intortocheate care par ca nu duc niceieri.Cel mai mult imi plac orasele, imi place sa le descopar specificul.Fiecare oras are particularitatile sale, de la ora de trezire si de culcare, pana la ora de varf in trafic; de la mult verde la multa caramida; de la un calm nefiresc la o agitatie permanenta.

Imi plac strazile Sibiului ,ale Madridului si ale Salonicului.Si chiar mi se pare ca sunt asemanatoare ca stil si atmosfera.

Si Bucurestiul imi place.Cu trafic, poluare,oameni grabiti si nepoliticosi, tot are un farmec aparte.Imi place parcul Tineretului,Cismigiul, stradutele dintre Romana si Universitate, si cele de la eroilor pe acolo pe la biserica.O plimbare nocturna pe malul Dambovitei imi face deasemenea placere.Dar asta sunt eu.

 

Voi cine sunteti?Pe unde va plimbati cu placere?

Editat de ddea
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa mai fac niste excursii prin tara noastra...

Sunt multe locuri faine, pe care poate nu le-am vazut multi dintre noi

 

Hai sa facem un top cu cele mai faine, inedite, stranii 7 locuri din Romania!

 

Eu zic:

1.Cimitirul vesel din Sapanta

2.Sarmisegetuza

3. Vulcanii noroiosi din zona Buzaului

4. Delta

5. Cheile Bicazului

6.Manastirea Voronet

7.Lacul Sf Ana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

şi Cheile Nerei

 

şi Pădurea Baciu, umblă vorba că-i stranie rău

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MINA DE PETROL :o: am fost :)

 

" Printre obiectivele turistice din zona Sarata Monteoru se numara si faimoasa "mina de petrol", unica in Europa si a doua in lume, unde extractia titeiului se facea prin galerii si puturi adanci de 240-320 m. Situata pe un deal, pe care ajungi urcand Drumul Schelei, mina apartine astazi unui concern petrolier recent privatizat. Desi obiectivul apare pe hartile turistice ca fiind deschis vizitatorilor, in mina nu se poate intra decat cu multe aprobari. Nu am aflat asta decat dupa ce am ajuns la fata locului. Pe drumul prin padurea imbibata cu miros de titei nu te opreste nici un paznic, desi treci pe langa sonde, rezervoare si conducte la tot pasul. Nimeni sa te indrume daca nu-ti iei o calauza din statiune "

 

http://www.jurnalul.ro/stire-descoperirea-...rata-18451.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pesteri. In primul rand cred ca ar fi Scarisoara.

 

Frumoasa cum este, pestera Scarisoara nu cred ca se remarca dpdv turistic prin nimic unic in lume

De ex, langa Brno , in Cehia , este o pestera in care te plimbi cu vaporasul ! / In Africa de Sud e o pestera in care este o sala de concert amenajata .... si asa mai departe :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×