Sari la conținut
Forum Roportal
Itsi Bitsi

Filme controversate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Plictisindu-ma, am decis sa vad si eu in sfarsit Legaturi bolnavicioase. Un film romanesc cu Tudor Chirila si Mihaela Radulescu in roluri secundare. Rolurile principale sunt jucate de doua fete care se imprietenesc, pe parcurs se indragostesc si au o relatie de cateva luni. Intre timp una dintre ele afla ca celalalta are o relatie incestuoasa cu fratele ei si incearca sa o ajute sa scape de ea.

Filmul mi s-a parut extrem de plictisitor deoarece avea un limbaj mediocru, putina actiune si nimic foarte profund. Totusi, la data aparitiei lui a fost extrem de controversat si toata lumea dorea sa vada legaturi bolnavicioase. Sunt sigura ca motivul a fost subiectul controversat, mai degraba decat jocul "mirific" al actorilor.

 

Printre filmele cu subiecte controversate, mai pot aminti The Gray Man (pedofilie), Pola X (incest), 4 luni 3 saptamani si 2 zile (sarcina), the Conrad Boys (homosexuali).

 

Voi mai stiti ceva titluri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde, fiecare perioada a avut filmele ei. Si Basic Instinct a fost controversat, si Tacerea Mieilor si Patimile lui Hristos..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

legaturi nu mi se pare un film atat de imporatant ca sa-l incadrez la categoria filme controversate

dupa mintea mea un film e in categoria asta daca intr-adevar are un mesaj de transmis si o face intr-o maniera dura, socanta sau insasi mesajul in sine trebuie sa deschida o serie de dezbateri publice sau personale ...

 

asa ca eu consider controversate filme ca:

 

Titus

American History X

A Clockwork Orange

Trainspotting

Requem for a Dream

Pulp Fiction

Reservoir Dogs

Natural Born Killers

si inca altele ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa-mi spui cam ce controversa ridica filmele? mie imi plac genul acesta de filme, si de aceea ma plangeam de Legaturi, ca ma asteptam sa vad ceva interesant si am fost profund dezamagita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

patimile lui hristos pe sistem bengos.

cică a fost antisemit.

eu, evreică, vă jur că n-am văzut niciun element antisemit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai putea sa-mi spui cam ce controversa ridica filmele? mie imi plac genul acesta de filme, si de aceea ma plangeam de Legaturi, ca ma asteptam sa vad ceva interesant si am fost profund dezamagita.

 

in marea lor majoritate este vorba despre violenta, droguri, rasism

 

patimile lui hristos pe sistem bengos.

cică a fost antisemit.

eu, evreică, vă jur că n-am văzut niciun element antisemit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Splice - combina adn-ul uman cu cel al mai multor animale si fac o creatura :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu m-as ingrijora pt propria-mi sanatate daca mi-ar fi placut la filmul asta elementele descrise de tine

pe ea o amuza lucrurile astea din cauza religiei, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acceptiunea termenului, film controversat inseamna cu totul altceva decat ceea ce ati scris voi pana acum.

Adica(ca in cazul lui pulp fiction sau natural born killers) cand prezinti o lume absurda, de fapt violent- absurda, ca vezi atata sange poate fi socant dar nu contoversat.

Controversat este un film care vrea practic sa-si depaseasca menirea (acea de simplu exercitiu artistic al mintii-spiritului uman). "Trateaza"(se leaga de) concepte,fundamente . Sau le "deapana"-nareaza intr-un stil diametral opus decat in acceptiunea generala(vezi patimile lui cristos a lui mel gibson) sau le rastalmaceste si insidios, le demoleaza (codul lui da vinci)

Probabil mai sunt exemple de filme controversate dar filmografia si(sau) memoria nu ma lasa a mai detalia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×