Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Cele 10 porunci, doar sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Precum stim exista 10 porunci. Dar ele nu sunt luate in calcul, dupa cum vedem la ,,Stirile de la ora 5'' . Isi au rostul poruncile?

 

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.

4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.

5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.

6. Sa nu ucizi.

7. Sa nu fii desfranat.

8. Sa nu furi.

9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.

10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Precum stim exista 10 porunci. Dar ele nu sunt luate in calcul, dupa cum vedem la ,,Stirile de la ora 5'' . Isi au rostul poruncile?

 

....................

:roll:

 

Primele patru sunt inutile , nu fac decit sa-l glorifice pe "legiuitor". Nu au nici-o valoare morala. :) ....

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca satrele au legi mult mai complexe decat decalogul .. iar la avere si magie cred ca deja au depasit cu mult Biserica.

 

Primele patru sunt inutile , nu fac decit sa-l glorifice pe "legiuitor". Nu au nici-o valoare morala. :roll: ....

Legiuitorul era de fapt Moise, cel mai probabil. Nici nu trebuia sa aiba valoare morala.

 

"Nu au nici o .."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Precum stim exista 10 porunci. Dar ele nu sunt luate in calcul, dupa cum vedem la ,,Stirile de la ora 5'' . Isi au rostul poruncile?

 

 

Acele ştiri de la ora 5, arată că cine nu respectă legile lui Dumnezeu, nu le respectă nici pe cele ale omului, şi viceversa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Legiuitorul era de fapt Moise, cel mai probabil. Nici nu trebuia sa aiba valoare morala.

 

2."Nu au nici o .."

 

1.Serios ? Nu sunt de la Dumnezeu? :roll:

2. Cind am facut eu scoala se scria cum am scris eu. La reciclare n-am mai ajuns.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In textul original scris in ebraica,cele 10 porunci sunt cam altele decat in textele diferite care sunt scrise in Biblile crestine.

Asta se datoreaza la doua motive. 1- Fiecare traducere aschimbat putin din sensul scriselor. Luand in socoteala ca majoritatea Biblilor crestine au fost traduse din traduseri samd,uneori sensul original sa pierdut "pe drum.

2- Evreii sunt fanatici in transcrierea cartilor si scriselor lor asa ca sululire de Tora care le transcriu azi sunt identice cu cele din trecut. Fiecare Tora trece un examen indelungat in care se controleaza textul si se numara literele,.Este absolut oprit ca sa fie diferenta cat de mica. Crestinii si-au luat dreptul sa schimbe pe aci si pe acolo sensul celor scrise din cauzele lor. De exemplu, O porunca importanta este sa nu se roage la statui sau la picturi.Alta porunca vorbeste numai de Sambata ca zi sfanta de odihna. Crestinii au renovat poruncilor cum li sa parut mai bine.

Trebuie de luat in consideratie ca si intre Biblile diferitelor curente la crestinism sunt diferente. Asta se poate gasi usor pe Internet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele 10 porunci sunt perfecte in scopul lor. Astazi nu am avea stirile de la ora 5 daca ar fi luate in considerare de catre oameni. Insa, desi perfecte in a invata moralitatea, ele nu au putere sa-i faca pe oameni sa le pazeasca.

Nici un om, de la Adam pana astazi nu a fost in stare sa traiasca fara a incalca vreuna dintre porunci...afara de Isus care a primit invierea, revenirea la viata, de la Dumnezeu tocmai pentru faptul ca a platit plata pacatului adica moartea, fara sa fi fost vrednic de moarte, adica pacatos.

 

 

Crestinii si-au luat dreptul sa schimbe pe aci si pe acolo sensul celor scrise din cauzele lor. De exemplu, O porunca importanta este sa nu se roage la statui sau la picturi.Alta porunca vorbeste numai de Sambata ca zi sfanta de odihna. Crestinii au renovat poruncilor cum li sa parut mai bine.

Chiar daca evreii se mandresc ca ei au poruncile nealterate, nu-i ajuta cu nimic pentru ca le incalca in acelasi mod ca si crestinii.

Insa, spre deosebire de crestini, evreii nu accepta iertarea lui Dumnezeu data pentru omenire. Asa ca, unde-i lauda omului in fata lui Dumnezeu, fie el crestin sau evreu? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×