Sari la conținut
Forum Roportal
piwik`

Facultatile din Romania - pareri

Postări Recomandate

ma gandesc oare cum o sa se faca facultatea pe vremea copiilor nostrii? :no:

O sa faca 3 in 1 .. facultate, masterat si doctorat .. si cate 2 ani intr-unu ... toate pe bani .... si cum se zicea mai sus o sa primeasca la sfarsit un c*r papir destul de scump... :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai intrebat vreodata de ce in primul an de facultate sa fac toate porcariile de discipline ce nu au nici o treaba cu domeniul tau?

Am avut tupeul sa intreb si am aflat ca asa se cresc numarul de ore prin care profesorii din facultati fac rost de mai multi bani la salar.

Am ramas uimit sa aflu ca fac chimie, cand eu eram cu management si marketing. Ce treaba are chimia cu marketingul?

 

Cat despre metodele de predare: multa vorbarie contra timp dupa niste foi ingalbenite de timp, pe care este stiinta asternuta de profesori cu multi ani in urma, de pe vremea in care erau entuziasmati ca sunt profesori si indruma tinerii studenti in viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti despre cartile pe care si le scot pe banda profesorii nostrii universitari? Am constatat in timpul in care am lucrat la lucrarea de licenta cum in cartile unora dintre profesorii mei de la facultate se intalnesc paragrafe intregi copiate cuvant cu cuvant din cartile de la biblioteca.......carti vechi....ale adevaratilor oameni de stiinta......

Oare este normala chestia cu copiatu?....Adica atunci cand un profesor isi face o carte nu ar trebuii sa contina cunostiintele lui proprii?...Se poate copia asa cuvant cu cuvant.....atunci ne-am face cu totii cate o carte si am face si noi un ban cinstit... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici universitatile de stat nu sunt bune de pus pansament pe rana, insa cele private mi-este mult prea evident ca nu sunt altceva decat fabrici de diplome.

M-am ingrozit cand am vazut ca , pana la urma, ii lasa pe astia de la Spiru sa dea licenta si in toamna asta. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am ingrozit cand am vazut ca , pana la urma, ii lasa pe astia de la Spiru sa dea licenta si in toamna asta. :)

Pai cum sa nu`i lase....iti dai seama cati bani ar fi pierdut.....doar nu`s fraieri :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ciudat......doar 4000 din 15000 de absolventi ai facultatilor din Romania au reusit sa isi gaseasca un loc de munca in aceasta vara...Printre cei mai putin norocosi ma gasesc si eu...Oare noi astia...ce o sa facem?..:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum cat timp ai terminat facultatea?....Si eu am avut un profesor a carui conditie de participare la examen a fost sa cumparam toti cartea....carte care a costat 60 RON....iar atunci cand am intrat in sala de examen ne-am prezentat toti cu cartea in mana....el a trecut pe la fiecare si a semnat`o.....

De fapt la majoritatea materiilor am cumparat carte....profesorii facand liste cu cei care o au....si acordand chiar si un punct in plus....

Asta pentru ca sunteti voi papitoi. Profesorul nu cred ca a precizat ca doar daca luati cartea va primeste in examen. Asta ati inteles voi pentru ca sunteti romani conspirationisti. Asa faceau si colegii mei la economie cand profesorul doar ne aratase cartea lui. Ei gata: "aaa...sa o luam, ca asa ne da 10." Si eu ma intrebam unde or fi auzit ei asa ceva. 8) Fireste, au luat-o ca prostii, eu nu am luat-o si tot am luat 10.

Cum zicea si Fornever...va place voua sa va victimizati. ;)

 

Am ramas uimit sa aflu ca fac chimie, cand eu eram cu management si marketing. Ce treaba are chimia cu marketingul?

La Harvard esti obligat sa iei cursuri si din alt domeniu decat cel pe care vrei tu sa il studiezi. Acolo diferenta ar fi ca iti alegi tu ce curs optional vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce ciudat......doar 4000 din 15000 de absolventi ai facultatilor din Romania au reusit sa isi gaseasca un loc de munca in aceasta vara... Oare noi astia...ce o sa facem?..:lol:

Tind sa cred ca cea mai buna solutie este plecarea din tara. Chiar sa-ti gasesti un loc de munca, tot nu se ridica la nivelul asteptarilor tale. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×