Sari la conținut
Forum Roportal
piwik`

Facultatile din Romania - pareri

Postări Recomandate

Tocmai am terminat anul acesta o asa zisa "Facultate de renume" din Timisoara (Facultatea de Economie si Administrare a afacerilor :roll: ), insa in toti cei trei ani am realizat cu parere de rau in ce hal se face scoala in draga noastra tarisoara....Pretentile profilor sunt la standarde europene insa nivelul de predare este egal cu 0... Taxele sunt extrem de mari si daca s-ar putea ti-ar lua bani si pe aer...diplomele se dau pe banda....chiar si pentru cei care nu stiu bine ce materii fac si unde este facultatea...etc.

 

Voi ce parere aveti despre invatamantul universitar din Romania?

 

Cat de bine merg lucrurile in facultatile pe care le urmati sau le-ati urmat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spui ca profesorii au standarde europene dar pe urma spui ca diplomele se dau pe banda rulanta ?

Pretentiile sunt la standarde europene... restul e a la romania :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spui ca profesorii au standarde europene dar pe urma spui ca diplomele se dau pe banda rulanta ?

Am zis de cerintele profesorilor.....ma refeream la modul de examinare pentru cei care nu au cunostiinte...bani ...etc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis de cerintele profesorilor.....ma refeream la modul de examinare pentru cei care nu au cunostiinte...bani ...etc....

:roll:

Eu stiam ca modul de examinare este examenul fie ca ai cunostiinte, fie ca nu. Asa se face mai nou ? :) Degeaba ai diploma de la o facultate care ia bani ca sa promoveze studentii, e doar o hartie igienica foarte scumpa.

Eu credeam ca te referi la exigentele privind notarea.

 

Universitatea la care ai fost e privata sau ai fost la taxa la o universitate de stat? Taxele nu sunt mari, sunt chiar foarte mici comparativ cu alte tari, chiar pentru majoritatea studentilor de la stat sunt 0.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll:

Eu stiam ca modul de examinare este examenul fie ca ai cunostiinte, fie ca nu.

Uneori e de ajuns sa te prezinti la examen si sa scrii orice pe foaie pentru a promova...daca inainte de asta a vorbit cineva cu un anumit profesor pentru tine....si uite asa se da un 5...6 depinde cat de groasa a fost cotizatia :)

 

Universitatea la care ai fost e privata sau ai fost la taxa la o universitate de stat? Taxele nu sunt mari, sunt chiar foarte mici comparativ cu alte tari, chiar pentru majoritatea studentilor de la stat sunt 0.

Am fost la universitate de stat....iar o taxa de 3500 RON nu mi se pare deloc mica avand in vedere ca si pentru o legitimatie de biblioteca ti se cere 30 Ron...si pentru o adeverinta....si protocoale la profesori....asta daca vrei "sa fie bine la licenta".... si multe altele....

In alte tari cine termina o facultate inseamna ca stie totusi ceva....poate sa isi gaseasca un loc de munca...nu ii se cere experienta de minim un an cand el este abea iesit din bancile scolii in care nu s-a facut practica deloc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si universitati bune care au taxe mai mici. Oricum avand in vedere ca la facultatile de stat cele mai multe locuri sunt la buget nu vad de ce se pune problema banilor, cei buni pot intra fara probleme si sa nu dea niciun ban.

Eu am terminat Universitatea din Bucuresti si nu a fost deloc ca la tine; e adevarat ca se mai copiaza dar niciodata nu a dat nimeni bani (cel putin la facultatea mea) ca sa ia un examen, nu se cer bani pentru adeverinte si in niciun caz nu se da bani la licenta.

Daca esti bun, in Romania faci facultatea pe gratis, ai camin pe care poti sa-l platesti din bursa si nici nu te prea omori cu invatatul ca in strainatate :roll: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt si universitati bune care au taxe mai mici. Oricum avand in vedere ca la facultatile de stat cele mai multe locuri sunt la buget nu vad de ce se pune problema banilor, cei buni pot intra fara probleme si sa nu dea niciun ban.

Sincer nu stiu cum stau lucrurile pe la Bucuresti....Insa in Timisoara la facultatea asta nu stiu daca au fost 100 de locuri la fara taxa si au fost vreo 2000 de candidati....din care sigur au terminat in jur de 1000...restu s-au pierdut pe drum...

Oricum...invatamantul din Romania ... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat de bine merg lucrurile in facultatile pe care le urmati sau le-ati urmat?

 

La a mea merg super. Locul I pe oras la concurenta si numar mare de someri livrati pe piata anual....deci super.

Nemaivorbind de taxa.... aia nu mai stiu cat s-a facut dar ma gandesc ca e pe masura interesului :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca esti bun, in Romania faci facultatea pe gratis, ai camin pe care poti sa-l platesti din bursa si nici nu te prea omori cu invatatul ca in strainatate :roll: .

aa....si legat de asta.....ai o bursa de 1 mil si ceva...pe care o primesti cand si cand....."atunci cand sunt fonduri"... si dupa ce ca e atat de mica bursa ti`o mai si impoziteaza....Io una nu cred k din bursa aia de 1 mil si cat o fi te poti intretine o luna de zile....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×