Sari la conținut
Forum Roportal
Katthya

Ajutor [HDD-ul blocheaza sistemul]

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:roll: Am un HDD de 1000 GB si-l foloseam pe tot ca o singura partitie "E:\\". Intern desigur. Tineam in el c-am tot ce aveam (Documente; Muzica; Film; Foto; Software, etc.) Dar, mentionez ca nu aveam instalat nici un program in acea partitie.

Aseara am inchis PC-ul, azi dimineata cand sa-l deschid = nu mi-a ajuns decat pana la flashul de bios, incercand sa detecteze care si cum e: primary / secundary HDD, etc. mai departe nici ca vrea sa mearga, in plus imi blocheaza tot: tastatura; mouse; ledul care indica activitatea procesorului ramane aprins constant. Am scos HDD-ul cu pricina de pe pl. de baza si de la alimentare si am reaprins PC-ul: Totul a mers OK !

Cine-mi poate spune ce e de facut cu acest HDD, pentru ami putea recupera datele de pe el... VA IMPLOR !! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ledul la care te referi ca ramine aprins indica activitatea HDD-ului, si nu a procesorului. Incearca cu alt cablu de alimentare/SATA pentru HDD-ul respectiv. Posibil sa fie o problema cu electronica. E cumva vorba de un Samsung? Si mie mi-a murit acum ceva vreme unul de 1TB - editia Enterprise cu buffer de 32MB. Foarte slabe sansele sa recuperezi de pe ele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o gramada de programe de recuperat date. Pana una alta, eu zic sa incerci hdd-ul pe alt calculator sa vezi si acolo ce simptome are. Eu ma indoiesc ca s-a defectat asa, dintr-o data. Sigur nu l-ai zdruncinat putin din greseala? Ai oprit fortat pc-ul? Sursa de cati W este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ledul la care te referi ca ramine aprins indica activitatea HDD-ului, si nu a procesorului. Incearca cu alt cablu de alimentare/SATA pentru HDD-ul respectiv. Posibil sa fie o problema cu electronica. E cumva vorba de un Samsung? Si mie mi-a murit acum ceva vreme unul de 1TB - editia Enterprise cu buffer de 32MB. Foarte slabe sansele sa recuperezi de pe ele...

Multumesc "Jugulator" pentru raspuns, in 1-ul rand... si pentru corectie apoi.

Nu, nu e samsung, ci Maxtor si am incercat nu doar cablurile (care sunt ENERMAX), ci si soclurile "sata" de la pl. de baza. Nimic, dar in plus, am vazut reclama la cei de pe site-ul producatorului*, ca ofera contracost posibilitatea de recuperare a datelor... deci este posibil... pentru cine-si permite.

 

Sunt o gramada de programe de recuperat date. Pana una alta, eu zic sa incerci hdd-ul pe alt calculator sa vezi si acolo ce simptome are. Eu ma indoiesc ca s-a defectat asa, dintr-o data. Sigur nu l-ai zdruncinat putin din greseala? Ai oprit fortat pc-ul? Sursa de cati W este?

... ai dreptate "SunRising", sunt destule programe... dar am impresia ca nu ai citit / sau nu ai inteles ce-am scris. Imagineaza-ti ca atunci cand tu deschizi pc-ul, se ia curentul... Asta se intampla cu pc-ul meu, in momentul in care atasez / conectez HDD-ul respectiv la unitate / la placa de baza. Se blocheaza tot si nu-i mai poti face nimic, decat sa-l inchizi. Se blocheaza acolo unde flash-ul bios-ului iti da detalii despre structura sistemului.... in fine.

Sursa e ENERMAX400W, si nu a fost zdruncinat..... sau inchis necorespunzator.

Mi-a ramas sa-l probez pe un alt pc, desi nu e nici o diferenta logica in asta. HDD-ul unde este windows-ul instalat, functioneaza perfect... iar asta* care era langa el*, face figurile astea*...

Multumesc pentru raspuns si-o seara placuta.

Editat de Katthya

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×