Sari la conținut
Forum Roportal
Jugulator

Cum arata desktopul tau?

Postări Recomandate

@mica_curioasa: apesi frumos pe PrintScreen si dupa aia salvezi in Paint (Ctrl+N, Ctrl+V, Ctrl+S). Daca ai Vista/7, vezi ca e Screen Snipping Tool ala... use it!

 

@Saharian: relax, chill, breathe in, breathe out! Daca imi zici cum mama ma-sii afla cineva IP-ul meu dintr-un screenshot de desktop, eu imi maninc urechile! Faptul ca cineva afla ce softuri folosesc este egal cu 0 - eventual poate sa vina BSA-ul sa ma intrebe de licente, presupunind ca se apuca sa faca research cit sa imi afle adresa si numele (nu ca ar fi o mare problema sa faca asta cineva, oricum nu sint paranoic).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e al meu. de la munca. alea de acasa sunt mai ordonate :)

post-158678-1282318391_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wow, eu am lăsat la vedere Nod Enablerul! Deci, BSA and other bullshit vin cumva cu mascaţii ca să mă oblige să-mi cumpăr licenţa de Nod 32? :scare:

Nu, stai calm, inca mai au bani la buget... Ce ziceam eu era "mai putin imposibil" decit sa fii hackuit ca ti-a vazut cineva desktopul, dar nu prea posibil. Adica ma-sa... si-au deschis shitpedia sediu in iasi si n-au vazut UN control in vreo 3 ani, si acuma ne vin baietii de la BSA noua acasa ca le-a placut poza de desktop. :dance2:

 

On-topic: desktop ZenWalk din decembrie, anul trecut, pe un sistem antic de-a dreptul (Athlon XP 2000+/512RAM/8GB HDD/GeForce4 MX440) care si-a scos valoarea de vreo citeva zeci de ori in decurs de vreo 40 de zile... :>

post-93690-1282361294_thumb.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@mica_curioasa: apesi frumos pe PrintScreen si dupa aia salvezi in Paint (Ctrl+N, Ctrl+V, Ctrl+S). Daca ai Vista/7, vezi ca e Screen Snipping Tool ala... use it!

Ce sa salvez si de unde?? :scare:

N-am vista...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sa salvez si de unde?? :scare:

N-am vista...

Daca ai zice si ce ai... poate am ajunge undeva cu dialogul asta! :dance2: (e valabil si in XP ce am zis)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai zice si ce ai... poate am ajunge undeva cu dialogul asta! :scare: (e valabil si in XP ce am zis)

XP am... cu SP2

 

Puteai fi mai explicit acolo, in primul post cu print screenul, salvatu' si alea... ca n-am priceput nik

 

Cand spui cuiva sa salveze ceva... ii spui si de unde sa ia acel ceva pe care tre sa-l salveze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
XP am... cu SP2

 

Puteai fi mai explicit acolo, in primul post cu print screenul, salvatu' si alea... ca n-am priceput nik

 

Cand spui cuiva sa salveze ceva... ii spui si de unde sa ia acel ceva pe care tre sa-l salveze.

Era vorba despre salvat screenshot cu desktopul. Screenshotul e acel ceva, deci dai un PrintScreen, deschizi Paint, dupa care Ctrl+V, Ctrl+S, schimbi formatul din BMP in PNG sau JPEG, selectezi locatia, numele, salvezi fisierul. E nevoie de un tutorial video? :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era vorba despre salvat screenshot cu desktopul. Screenshotul e acel ceva, deci dai un PrintScreen, deschizi Paint, dupa care Ctrl+V, Ctrl+S, schimbi formatul din BMP in PNG sau JPEG, selectezi locatia, numele, salvezi fisierul. E nevoie de un tutorial video? :o:

Tati, sa nu ma bati la fund, dar am facut si eu asa, ca asa fac si la desktop (la calculatorul ala mare care are unitate si monitor separat), gasesc screenshotul in paint la edit si paste (parca) si-l salvez, dar pe laptop nu merge... sau nu pricep io :scare: :dance2:

Alta solutie n-ai???

Sau poate stii limba blondelor...

 

Deci hai mai bine sa-ti zic io pasii pe care-i fac, ca poate intelegi tu mai bine limba mea. Dau print screen, deschid paint apas Ctrl+V, Ctrl+S, la asta cu schimbatul formatului sunt depasita de situatie avand in vedere ca nu se intampla nimic dupa toate astea, paintul e gol (numai daca nu desenez eu poza desktopului :> ) si mai departe, salvez... eu salvez, dar salvez fix NIMIC.

 

E nevoie de un tutorial video? ;)

Daca nu ti-e timpul prea pretios, cred ca as pricepe mai bine din imagini, ca poate nu te pricepi sa explicitezi :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tati, sa nu ma bati la fund, dar am facut si eu asa, ca asa fac si la desktop (la calculatorul ala mare care are unitate si monitor separat), gasesc screenshotul in paint la edit si paste (parca) si-l salvez, dar pe laptop nu merge... sau nu pricep io :scare: :dance2:

E posibil ca pe laptop sa fie dezactivata tasta PrintScreen, sau poate sa fie tasta de-aia cu functii alternative??? Ctrl+V e echivalent cu Edit>Paste. Din cite vad te descurci cu screenshoturile, in principiu, doar ca la laptop pare sa fie o problema. Incearca sa pui softul asta, tre' sa mearga. E free si trivial de folosit.

 

P.S. Nevasta-mea e oarecum blonda. Cred ca de aia nu vorbim prea des, ca vorbim limbi diferite... finally, mistery solved! :>

Editat de Jugulator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×