Sari la conținut
Forum Roportal
darkfear

certuri

Postări Recomandate

la mine in "familie" sunt o gramada de certuri dar astazi a fost unul in care am crezut ca mor. bunica mea cred ca are probleme cu nervii, se enerveaza din orice si isi varsa nervii pe mine, si iese scandal.. am 15 ani si nu stiu ce sa fac/unde sa plec pentru ca nu vreau sa-mi imaginez ce personalitate voi avea eu peste 10 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la mine in "familie" sunt o gramada de certuri dar astazi a fost unul in care am crezut ca mor. bunica mea cred ca are probleme cu nervii, se enerveaza din orice si isi varsa nervii pe mine, si iese scandal.. am 15 ani si nu stiu ce sa fac/unde sa plec pentru ca nu vreau sa-mi imaginez ce personalitate voi avea eu peste 10 ani.

 

Cea mai buna solutie e sa ignori.Cand simti ca se apropie furtuna,incearca,oricat de greu ar fi,sa nu provoci pe nimeni.Sa nu spui nimic,desi chiar si asta declanseaza uneori furia celor care te urmaresc sa se descarce pe tine.Sa ii tii la distanta,insa le vorbesti respectuos.Sa nu le mai impartasesti lucruri care pe tine te bucura sau te intristeaza,doar chestii generale.Stiu ca e foarte greu.Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare.Asa ca iti vorbesc in cunostinta de cauza.Clarificarile,justificarile,nervii,tipetele nu ajuta la nimic.Cel mai bine e sa fii distanta cu ei,dar respectuoasa.Si sa eliberezi terenul cand se anunta un scandal si sa reiei discutia mai tarziu,cand sunt mai calmi.

 

Pana ai sa scapi de ei e bine sa iti gasesti refugiu in ceva:lectura,muzica,sport etc si mai ales sa iti faci prieteni(amici),cu care sa te recreezi uneori.Si sa faci in asa fel incat scoala sa nu aiba de suferit si sa nu intri in anturaje proaste.

Editat de lorelai1907

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai departe, atat cat se poate. Ignora-i. Trateaza-i cu indiferenta. Cand vezi ca se pune de-o cearta, cauta-ti motiv sa iesi pe-afara. Daca nu poti iesi afara, du-te in alta camera. Daca nu merge nici asa... nasol, lasa agresorul sa isi spuna partitura si repeta-i din timp in timp ca discutia aceasta o veti purta altadata cand este mai calma. Daca nu merge nici asa, da-mi mie un telefon, intru peste voi in casa, ii smulg capul la agresor si i-l infig in cur sa se invete minte ca nu toata lumea trebuie sa innebuneasca pentru ca domnia sa a innebunit mai demult. Uneori la animale nu merge altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la mine in "familie" sunt o gramada de certuri dar astazi a fost unul in care am crezut ca mor. bunica mea cred ca are probleme cu nervii, se enerveaza din orice si isi varsa nervii pe mine, si iese scandal.. am 15 ani si nu stiu ce sa fac/unde sa plec pentru ca nu vreau sa-mi imaginez ce personalitate voi avea eu peste 10 ani.

 

Pesonalitatea o ai deja... eventual sa te temi de anumite deprinderi...

 

Bunica ta este batrana, iar neuronii ii joaca feste - mai ales daca nu i-a folosit prea mult in tinerete. De aceea cel mai bine si mai frumos este sa o ignori. Ce te intereseaza pe tine ce zice bunica ?

Editat de Sketches

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la mine in "familie" sunt o gramada de certuri dar astazi a fost unul in care am crezut ca mor. bunica mea cred ca are probleme cu nervii, se enerveaza din orice si isi varsa nervii pe mine, si iese scandal.. am 15 ani si nu stiu ce sa fac/unde sa plec pentru ca nu vreau sa-mi imaginez ce personalitate voi avea eu peste 10 ani.

Salutare. Facand niste deductii (sper sa nu ma insel): ai 15 ani, presupun ca mama ta avea aproximativ 25 de ani cand te-a nascut, iar bunica ta cam 25 cand a nascut-o, ajungem la o varsta de aproximativ 65 de ani pentru bunica ta, plus sau minus ceva ani. Cam la varsta asta ies la pensie oamenii. Nu cred ca este cazul sa se vorbeasca de senilitate. Asta in cazul in care nu ma inseala presupunerile. Nu cred ca un conflict se rezolva ignorandu-l. Cea mai buna solutie cred ca este sa gasesti motivul acestor certuri. Este suparata pe tine, pe societate in general, sau pe viata? Daca este suparata pe tine, de ce? Sa nu uitam, ca odata cu inaintarea in varsta, oamenii nu mai accepta asa usor ceea ce adolescentilor li se pare normal. Sa-ti dau un exemplu: cand eram de varsta ta, tocmai se lansase formatia BUG Mafia... Iti dai seama ca eram fan. Injuraturi, denigrarea femeii in versuri, alcool, etc... Logic, parintii mei spumegau... Mai mult decat atat, pana pe la 18 ani am purtat parul lung, si intre timp am devenit rocker (ceea ce sunt si acum, dar mai linistit). Acum am 29 de ani si multe dintre lucrurile pe care adolescentii le fac, spun sau sustin prin comportament, nu mi se par la locul lor. Decum bunicii tale? Sfatul meu este sa incerci sa descoperi sursa scandalului, si sa incerci pe cat posibil sa elimini din motivele care aprind focul. Este totusi familia ta, incearca sa ii intelegi, chiar daca pare imposibil. Crede-ma, o sa ajungi si tu in locul lor si o sa ai pretentia sa fii inteles sau inteleasa. :blink: Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×