Sari la conținut
Forum Roportal
Raul231

Topic atat despre depedenta fata de psihologi, psihiatri, cat si anumite intamplari prin care ati trecut apeland la ei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intradevar , din cate stiu psihanaliza duraza mult , mai mult decat ar trebui , si in care progresele se fac greoi.Psihanaliza este depasita.Eficacitatea si-au demonstrato terapiile mai moderne , mai rapide , care se centreaza pe rezolvarea problemei mai putin pe analiza.Intr-o terapie buna nu se bat campii cum se intampla in psihanaliza.Pacientul sta pe divan si o ia pe aratura cu povestile , iar terapeutul pierde timpul si energia interpretand lucruri nesemnificative si ii este greoi sa intervina deoarece nu are mijloacele necesare.

 

Tipa despre care vorbesti este ok acum ?

Editat de LongDistanceRunner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intradevar , din cate stiu psihanaliza duraza mult , mai mult decat ar trebui , si in care progresele se fac greoi.Psihanaliza este depasita.Eficacitatea si-au demonstrato terapiile mai moderne , mai rapide , care se centreaza pe rezolvarea problemei mai putin pe analiza.Intr-o terapie buna nu se bat campii cum se intampla in psihanaliza.Pacientul sta pe divan si o ia pe aratura cu povestile , iar terapeutul pierde timpul si energia interpretand lucruri nesemnificative si ii este greoi sa intervina deoarece nu are mijloacele necesare.

 

Tipa despre care vorbesti este ok acum ?

Da, tipa e ok. E multumita.

da, in psihanaliza se inainteeaza greoi si multe tehnici sunt depasite. Pai daca le-a luat nu stiu cate luni sa-si dea seama de asocierile de cuvinte in cazul ei... caine-abandon etc. Ca sa nu mai luam in calcul perioada in care mergea la sedinta si doar tacea, oftand cateodata (moment in care psihanalistul ei se limita la: "da? da? ce e acolo?"). :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele probleme nu se rezolva asa usor . Dar da , unii profita de asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc (indirect) pe cineva care merge la psihanaliza de vreo 10 ani, si-a rezolvat o buna parte din probleme si inca mai merge. Din cate cunosc eu, mie mi se pare cea mai buna (si cea mai interesanta) chestie din psihologie.

In ce masura ne putem psihanaliza singuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as mai putea s[pune si despre asa zisul celebru schnapp care e atat de laudat pe aici .stiti ce a facut a?a avut tupeul sa imi ceara 40 de euro pe catev emailuri,asta pe langa cei patruzeci de euro pe ntru sedinta pe skype.Voua vi se pare corect?sa il jupesti pe un om de bani,si mai si avea si tupeul sa imi spuna dupa ce si-a vazut banii[eu i-am dat banii la insistentele mamei ca am atatea probleme.

Eu unul nu cred ca e corect.

Nu cred ca i-a luat o ora de sedinta sa imi scrie acele trei emailurii]

E atata hrapareala in lumea asta ,sunt dezgustat.

Si stiti [epe ce s-a centrat acea sedinta?Ca eu sunt principalul vinovat in toate.

Psihologii de teapa acestuia nu stiu decat cum sa itii inoculeze sentimentul de vina personala...

Editat de burlan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terapia cu ţ

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×