Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Facerea de bine...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bună seara!

 

Povestea stă cam așa: am o prietenă care a luat-o pe un drum - cred eu - greșit. A avut relații cu tipi dubioși - de exemplu a fost cu un tip vreo c

Editat de Freya_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce cauta ea la ora 12 noaptea in gara ???? Si in primul rand de ce a acceptat asa de repede vbele tipului de dinainte ? E chiar asa de credula ?

Sau umbla cu gura mare dupa stabilitate , si cine mai stie ce ?

Parerea mea stricta e ca daca poti sa intervi , intervin-o , daca vezi ca e fierul dracu' ea , las-o moarta ca ea isi croieste drumul , si stai ca nu inteleg , s-a terminat lumea si s-au uitat metodele clasice de interactionare ? (ma refer la modul cum l-a cunoscut ea pe actualul ) .

Si ii e chiar asa frica de singuratate ? De gandeste asa ? , chiar daca e educata , sa fie si doxa , asta nu este un plasture permanent pentru o subjugare fizica cat si sexuala (poate nu stii tu ) , si faptul ca a ales sa intre sub papucul lui demonstreaza muulte , (dupa parerea mea) => lipsuri de independenta psihica .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa.....si?

 

socializare a cautat, socializare a gasit. nu?

Nu chiar. Se simte rău de tot,nu doarme nopțile că vorbește cu el..E tristă. Nu știu cum s-o fac să-și dea seama că se distruge și că trebuie să se oprească

Editat de Freya_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu chiar. Se simte rău de tot,nu doarme nopțile că vorbește cu el..E tristă. Nu știu cum s-o fac să-și dea seama că se distruge și că trebuie să se oprească

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt freya =Ah , ok atunci casa de piatra in primul rand si sa aveti ani plini de bucurie si fericire si la cati mai multi bebei .

Dar totusi , dependenta de relatii ? Hai sa fim seriosi , asta implica faptul ca in constientul ei exista un gol semnificativ , de putere si incredere de sine in propriile puteri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm.

trebuie mai presus de toate sa intelegi ca in momentul de fata tu, in perspectiva ei, nu esti in puterea de a o intelege..pt ca tu esti maritata, esti iubita si pretuita. Pe cand ea e singura si tot mai singura.

 

Te evita pentru ca evita adevarul.Care doare si nu e greu de depasit.

Ce poti face tu e sa petreci cat mai mult timp cu ea..invit-o la o iesire cu prietenii vostri..care sa nu fie pe cat se poate doar perechi..si pune in discutie 'la masa' diverse idei a caror directie stii ca va este comuna. Dar atentie. Nu il denigra pe 'fat-frumosul' ei. Ea singura va gasi puterea, fiind sprijinita 'din umbra', de a se rupe de el.

Nu insista ca el nu e destul de bun pentru ea ca s-ar putea sa ii starnesti si mai tare sentimentele de 'salvator'.

E viata ei, tu poti doar sa o ajuti, atata cat se poate, cat mai diplomat posibil.

 

Cand refuza iesirile, spune-i ca ai nevoie de o prietena..ca una e familia si iubitul, si alta sunt prietenii. Ca om, ai nevoie de ambele ca sa te simti implinit. In majoritatea cazurilor, bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand refuza iesirile, spune-i ca ai nevoie de o prietena..ca una e familia si iubitul, si alta sunt prietenii. Ca om, ai nevoie de ambele ca sa te simti implinit. In majoritatea cazurilor, bineinteles.

Ai dreptate cu ceea ce spui,

Editat de Freya_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atitudinea asta e un mecanism de aparare. Asa se apara ea.

In rest, facerea de bine chiar este .... , de fiecare data. E norocoasa ca are o prietena care se gaseste cu adevarat la ea, cred ca tot ce poti face este sa nu-i intorci spatele, in ciuda atitudinii pe care o are, si sa fii alaturi de ea atunci cand se va sparge balonasul de sapun.

Bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×