Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Fetelor nu divortati, Barbatilor nu va casatoriti!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Divortul este o despartire de o parte din tine, din trecutul tau si, indiferent de cat de tare esti, este pentru moment o pierdere. Iar pierderea apare vizibila ca rezultat al unui bilant al propriei existente, pe durata mai mare sau mai mica a casatoriei. Ce am avut si am pierdut este totdeauna, psihologic vorbind, mai valoros decat ceea ce este posibil sa castig. Pentru ca nu am o reprezentare exacta a ceea ce castig. Foarte putini oameni judeca, insa, astfel. Depresia poate surveni atunci barbatul sau femeia nu poate amortiza pierderea si isi blocheaza involuntar toate solutiile de a reconstrui prezentul propriei persoane.

 

 

Asa cum usor se poate observa, burlacia are avantaje si dezavantaje. Pe de-o parte e interesant sa zbori din floare in floare, sa cunosti cat mai multe femei, fara riscul de a plati pensie alimentara sau despaguburi in cazul unui divort.

Totusi, trebuie luat in calcul si faptul ca un astfel de stil de viata te poate innebuni. La propriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu tine... Dar... Intreaba si tu ceva :spiteful:

Intrebarea ar fi simpla...cu toate ca ea se desprinde singura din text,,,

DE CE?..

 

De ce se grabesc fetele sa se casatoreasca , ca apoi sa alerge la tribunal sa divorteze?..

Dupa ani de convietuit se face un click care spune...simplu--divortam--next,

 

 

De ce barbatilor aflati in fata decisivului "DA" sunt "anuntati" sec de catre prieteni---"te-ai ars mosule"....?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu de ce se grabesc fetele, sau de ce sunt obsedate de chestia asta am pus-o si eu pe un alt topic, il gasesti pe la Dragoste.

Cred ca vecinii mei ma injura acum, dar lasa ca le trece... Poate devin si ei ascultatori de trance... LE-ar prinde bine, s-ar certa mai putin, sau mai deloc.

Singura explicatie pe care o gasesc momentan e ca... Asa e trendy... E ceva ce tre sa faci... Nu stiu conform carui principiu trebuie sa faci asta, dar trebuie, asa ti-a fost bagat in cap de mic, toata ziua la TV si in ziare numai asta vezi, religia iti baga cu japca in cap ca omul si femeia sa trebuie sa se legitimeze in fata lui Dumnezeu... Plus nevoia de siguranta afectiva, stabilitate, sex la indemana... Si alte d-astea.

N-am fost casatorit niciodata, mi-a venit ideea asta candva si atunci nu stiu exact de ce imi venise - aveam o stare de bine si as fi vrut sa dureze la infinit, casatoria mi se parea un pas logic, un fel de next-level, dar voiam sa o fac in timpul meu, nu impins de la spate sau presat ca daca nu eu, atunci urmatorul. Mai bine ca nu am facut-o, asta am vazut la final. Personal sunt destul de lipsit de incredere in ceea ce priveste casatoriile...

Tu ai fost casatorit... Mai bine spune tu care-i smenu' :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai multe divorturi sunt intentate de femei.Cele mai multe divorturi,din cauza femeilor apar.Bine,mai sunt unele femei care se plang ca nu mai suportau,ca barbatul nu mai aducea banii acasa,ca bea,ca avea amante (adica era prea viril).Da' acuma vin si intreb si eu: "Cine mortii vostrii v-a pus fah sa va casatoriti cu d-astia?" :spiteful: :tease: 8)

Editat de CRISTI82

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, raspunsul la intrebarea ta este: dragostea :spiteful: Ce faci tu e ca si cum ai acuza o pisica de faptul ca e pisica. Eu ma indoiesc ca femeile s-au schimbat ele asa brusc in secolul 20 sau 21. Schimbarea este din partea barbatilor :tease:

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai fost casatorit... Mai bine spune tu care-i smenu' :tease:

Am fost casatorit odata si acum sunt iarasi casatorit..

Nu este nici un smen .

Probabil ca are o foarte mare influenta si educatia ..asa cum ai spus tu,,,dar o mai mare influenta cred ca o are mediul in care te invarti..

Bunaoara, daca ai prieteni care si-au intemeiat familii si au preocupari comune,iar tu esti oarecum pe langa "situatie"...este mai greu sa margi la pas cu ei..

Va trebui sa te reorientezi, sa-ti faci alti prieteni cu care sa iesi..

BBineinteles---dupa divort au inceput intrbarile,,,de ce? cum asa?...nu se poate!!!

nimic si nimeni nu a dat de inteles ca o se ajunga aici,,,nici macar eu..:spiteful:

Pur si simplu m-am trezit cu citatia acasa timp in care toate erau bune si frumoase...( iti vine sa crezi?..)

Anyway---ea este istorie si eu am o casnicie frumoasa si am aceiasi prieteni langa mine..poate chiar mai multi si mai buni..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
naboo, imi place topicul, inca un loc unde femeile pot fi injurate.....ce sa mai spun....

Daca n-am fi noi, ar sta totul in loc, incepand de la discutiile pe un banal forum, pana la... :tease:

 

Ce am avut si am pierdut este totdeauna, psihologic vorbind, mai valoros decat ceea ce este posibil sa castig.

Intre paranteze fiind spus , cu aceasta afirmatie chiar nu sunt de acord. :spiteful:

Editat de Sicily

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×