Jump to content
Forum Roportal

Rate this topic

Recommended Posts

Austriecii!!! Austriecii!!!

Sunt convins că cei aproximativ 45% din populația educată a României, cei care suferă de analfabetism funcțional (vorba vine că suferă, ei nu suferă deloc), nici măcar nu se vor obosi să arunce un ochi tulbure pe înșiruirea de litere pe care o răstorn acum, aici, cu grația-mi binecunoscută.

Vorba aia: “Dacă nu e poze, îmi bag (cenzurat)!”. Sofocle de la Craiova.

Sunt la fel de convins că aproximativ același procent din populația vie a României (adică tot 45%) consideră că austriecii sunt o boală, un blestem pogorât direct din chilia Preafericitului Bacterie Atributul, un soi de gândaci care devorează pădurile noastre milenare, niște mâncărici la zona inghinabilă, sau, pe scurt, niște Sfincteri Amorfi, ca ăla cu nasul rupt din Egipt, care aduc numai rele, boale și frezoane.

Nu mă miră deloc statisticile de mai sus (sau de mai jos, în funcție de cum țineți ecranul). Mă miră, parțial, o parte din alfabetizații autohtoni care sunt în stare să scrie corec gramaticabil, și care strigă mut, folosindu-se de harul scrisului, următoarele interjecții: “Austriecii!!! Austriecii!!!”

Să facem analiza acestui caz.

1. Cine sunt “Austriecii!!! Austriecii!!!”?

Pe unu'l cheamă Schweighofer, iar pe prietenul lui cu nume compatibil cu limbile amorțite ale oamenilor simpli care dețin 128 de cuvinte în vocabulariu, îl cheamă Egger. Adică, mai pe românește, Egher.

1. Ce fac ei?

Afaceri. Afaceri cu lemn. Adică exact cum face nenea Ion Solstițiu-Ciocănaș, artizan în linguri atestat de M.A.I. (Ministerul Afacerilor Incerte).

Nenea Solstițiu își procură materia primă din luncă sau din pădurice, cu ajutorul metodei îndeobște cunoscută drept “furt”. Fiind vorba despre cantități relativ mici, transportate cu căruța sau cu măgarul, și fiind vorba despre țara poreclită “Lasă, bă, că merge și așa”, nenea Solstițiu poate să producă anual vreo cinci milioane de linguri, funduri pentru mămăligă, farfurii decorative, brelocuri, falusuri, cruci sau rame de fotografii, fără să se teamă de vreun control de la Direcția Silvică.

Austriecii fac la fel, cu deosebirea că materia primă care intră pe poarta fabricilor este înregistrată în evidențe contabile, notabile și valabile, în eventualitatea unor controale ulterioare.

1. Cum au ajuns “Austriecii!!! Austriecii!!!” în România?

Aici vina este împărțită, dar treaba e foarte simplă: prin încercări.

• Au încercat în Austria, dar autoritățile de-acolo le-au dat urgent cu flit, pe motiv de natură și turism;

• Au încercat în Ucraina, dar ăia nu se joacă, i-ar fi lăsat în curu' gol când ar fi avut chef;

• Au încercat în România și... miracol! Le-a mers!

Acuma puteți să pomeniți printre înjurături numele tuturor politicienilor români care au fost de acord cu acest lucru, și nu veți greși. TOȚI au fost de acord.

1. Care este deosebirea dintre “Austriecii!!! Austriecii!!!” și orice mare afacerist român sau de oriunde?

(aici nu am ce să scriu, pentru că nu există nici una)

1. (acum începe treaba serioasă) Cine e de vină pentru defrișarea pădurilor românești?

Austriecii!!! Austriecii!!!

Mda, sigur.

Merge Hans cu drujba la Frasin sau la Pojorâta, începe să taie copaci în neștire, iar când face de vreo 150 de camioane, merge la pădurar și-i zice:

• Herr Coae, bitte cară-mi aceste 150 de kamionen cu lemne care eu furat de la românurile credinciose și corekți din pădurele vostrul în mine la Fabrik. Bitte, toți kamionen să merge cu maxim 3 avizuri. Danche!

După care Hans își ia drujba, fuge la fabrică și așteaptă cele 150 de camioane, frecându-și mâinile cu estrogenie onanist-erectilă (e un termen medical, nu vă bateți capu' la această expresie).

Da? Korekt?

1. Oare nu suntem și noi de vină, măcar în procent de 1%?

Nu? Ia mai gândiți-vă. Dacă România formată din pădurar, drujbist, polițist, șofer, muncitor, POLITICIAN, CETĂȚEAN, Om, ar fi corecți, ce ar mai exploata Hans?

Fix, dar fix (cenzurat), părerea mea.

Fraților întru suferință care știți să citiți și care ați avut răbdare să ajungeți la această frază fără să trișați, lăsați austriecii în pace și realizați că, de fapt, “Austriecii!!! Austriecii!!!” suntem chiar noi...

Gata, e târziu, oprim motoarele.

Edited by gargbird
  • Like 3

On 8/6/2010 at 11:01 PM, gargbird said:

Sa-ti explic: eu, fiind cel mai vechi membru al forumului, m-am gandit ca nu ar fi bine sa nu am nici un topic al meu.

Chiar ești cel mai vechi membru al Forumului? :smile:

• Like 1

Acum 3 ore, Vriies a spus:

Chiar ești cel mai vechi membru al Forumului? :smile:

Absolut!

De ce întrebi? Ești invidios, nu?

• Like 1

Eh, n-am cum să fiu invidios pe un fapt. Eram doar curios. Io ajunsei colea abia prin 2012, așa că nu se pune problema de invidie.