Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spiritul sa fie tânăr, in rest, se știe - omul înțelept întotdeauna a răzbătut mai bine, indiferent de vremuri, pentru că a găsit o filosofie și o logică în a fi impăcat, echilibrat, activ și mulțumit de singură viață pe care o are.

Faine gânduri.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricât de neverosimil ar părea, am o întrebare serioasă: unde trebuie să sun dacă mă intersectez pe drumu' public cu o mașină de poliție a cărei șofer circulă fără nici un stres cu un bec ars?
Dacă aș suna la 112, mi-aș lua amendă, pentru că nu ar fi urgență, nu?
Pe de altă parte, dacă aș avea ghinionul să-mi ardă un bec în timp ce-s în trafic, mi-aș lua amendă+certificat de înmatriculare ridicat+drum la RAR, corec?
Well?
Unde sunăm când poliția are becu' ars?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 01.09.2019 la 22:51, gargbird a spus:

Acasă, noaptea.

O remarca. Sunt doar doi greieri si un caine care se latra pe el insusi... intre propriile ecouri pe diverse tonalitati.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o propunere de modificare a legislației rutiere, astfel încât accidentele, contravențiile sau infracțiunile din trafic să poată fi probate cu mijloace de înregistrare video neomologate.

În contextul legislativ actual, camerele montate pe bordul mașinilor sau în public pot fi folosite ca probe în instanță doar într-o foarte mică măsură, pentru că, în afară de camerele autospecialelor de Poliție, nu prea există în România camere video omologate.

Propunerea mea se referă,în primul rând, la accidentele rutiere, și sună în felul următor:

"Art. 1. Imaginile surprinse în timpul unui accident rutier cu mijloace de înregistrare video (camere de înregistrare montate pe parbrizul autovehiculului), dispozitive mobile (telefoane, camere de filmat) sau camere fixe amplasate pe domeniul public, vor fi folosite ca probe, cu condiția ca dispozitivul de stocare a filmării (casetă, cd, DVD, hard-disk, card de memorie și alte echipamente similare) să fie predat agentului de Poliție imediat după sosirea acestuia la locul accidentului, de către persoanele implicate în accident, de către martori sau să fie preluat chiar de către agentul de Poliție, în prezența unui martor.

Art. 2. Filmarea evenimentului rutier cu un dispozitiv video neomologat va fi considerată probă doar dacă filmarea va conține data și ora exactă a producerii evenimentului, care trebuie să fie aceeași cu data și ora consemnării evenimentului rutier de către echipajul de Poliție solicitat.

Art. 3. Agentul de Poliție are obligația să preia și să sigileze proba video până în momentul declanșării anchetei sau expertizei."

Suntem înconjurați de tehnologie de ultimă generație, dar ne bazăm, în continuare, pe vorbele polițistului contra celor ale șoferului, sau pe dreptatea împărțită pe principiul "am bani, sunt șmecher". Iar acest lucru costă bani, timp și vieți, de multe ori nevinovate.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prieteni (sau neprieteni), iată cum văd eu lucrurile:
într-o țară democratică normală nici nu ar trebui să știm ce partid politic este la putere.

Toți cetățenii ar trebui să beneficieze de o viață decentă, fie că vorbim despre educație, sănătate, protecție socială sau dezvoltare.

Apare apă curentă? Cool, plătesc și mă racordez și eu. Sau nu.

Apare canalizare? Minunat, plătesc taxa de canal și mă cac direct în sistemul central, nu în veceul din grădină. Sau nu.

Apare autostradă Suceava-București? Abia aștept să plătesc 2 euro la barieră, dar să ajung la capitală în 4 ore. Sau nu.

Chestia e că pot să aleg. Sau nu.

Este posibil și se întâmplă în țările dezvoltate ale Europei, acolo unde prea mulți dintre ai noștri au plecat și pleacă în continuare să-și regăsească liniștea, demnitatea de om sau visurile.

Așa că poeziile politicienilor din România, tot mai vocali pe măsură ce se apropie sărbătoarea Împărțirii Ciolanului în Biserică NU mă lasă rece, dar mă umplu de o scârbă infinită, ca să nu fiu prea dur în exprimare.

Când cetățenii români care nu vor să se implice în politica din România își vor da seama că politicienii sunt INSTRUMENTE, nu STĂPÂNI, sunt ANGAJAȚI, nu BARONI, când acești cetățeni se vor uni LA VOT și își vor înțelege importanța în dezvoltarea unei națiuni, atunci vom putea să începem să sperăm la o țară "normală".

Dar nu vreau să termin această disertație pe un ton pesimist, așa că voi face un apel la calm: stați liniștiți, asta nu se va întâmpla în următorii 30 de ani, așa că puteți, în continuare, să furați motorină, să faceți contrabandă cu țigări, curve, medicamente, să tăiați copaci ilegal, să vă angajați la stat cu toată familia până la a șaptea generație, să fiți licențiați sau doctori fără să fiți în stare să legați două vorbe (sau măcar să vă scrieți numele corect), și alte avantaje de acest gen.

Iar noi, în timp ce muncim la privat și decartăm jumătate din salariu înspre voi, plecăm, plecăm. Până când nu va mai fi nimeni să plece.

"Și atunci va fi trasă ultima bășină" Marcu, 18:53.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 minutes ago, gargbird said:

Prieteni (sau neprieteni), iată cum văd eu lucrurile:
într-o țară democratică normală nici nu ar trebui să știm ce partid politic este la putere.

Toți cetățenii ar trebui să beneficieze de o viață decentă, fie că vorbim despre educație, sănătate, protecție socială sau dezvoltare.

Apare apă curentă? Cool, plătesc și mă racordez și eu. Sau nu.

Apare canalizare? Minunat, plătesc taxa de canal și mă cac direct în sistemul central, nu în veceul din grădină. Sau nu.

Apare autostradă Suceava-București? Abia aștept să plătesc 2 euro la barieră, dar să ajung la capitală în 4 ore. Sau nu.

Chestia e că pot să aleg. Sau nu.

Este posibil și se întâmplă în țările dezvoltate ale Europei, acolo unde prea mulți dintre ai noștri au plecat și pleacă în continuare să-și regăsească liniștea, demnitatea de om sau visurile.

Așa că poeziile politicienilor din România, tot mai vocali pe măsură ce se apropie sărbătoarea Împărțirii Ciolanului în Biserică NU mă lasă rece, dar mă umplu de o scârbă infinită, ca să nu fiu prea dur în exprimare.

Când cetățenii români care nu vor să se implice în politica din România își vor da seama că politicienii sunt INSTRUMENTE, nu STĂPÂNI, sunt ANGAJAȚI, nu BARONI, când acești cetățeni se vor uni LA VOT și își vor înțelege importanța în dezvoltarea unei națiuni, atunci vom putea să începem să sperăm la o țară "normală".

Dar nu vreau să termin această disertație pe un ton pesimist, așa că voi face un apel la calm: stați liniștiți, asta nu se va întâmpla în următorii 30 de ani, așa că puteți, în continuare, să furați motorină, să faceți contrabandă cu țigări, curve, medicamente, să tăiați copaci ilegal, să vă angajați la stat cu toată familia până la a șaptea generație, să fiți licențiați sau doctori fără să fiți în stare să legați două vorbe (sau măcar să vă scrieți numele corect), și alte avantaje de acest gen.

Iar noi, în timp ce muncim la privat și decartăm jumătate din salariu înspre voi, plecăm, plecăm. Până când nu va mai fi nimeni să plece.

"Și atunci va fi trasă ultima bășină" Marcu, 18:53.

Ar trebui să nu uiți posibilitatea ca unii cetățeni, poate mulți, au realizat deja că politicienii în niciun caz nu ar trebui să fie stăpâni sau baroni, ci doar angajați sau slujbași  în sensul binelui comun. Faptul că nu avem parte de binele pe care ni l-am dori, se datorează cumva unei metastaze a societății noastre.  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Vriies a spus:

Ar trebui să nu uiți posibilitatea ca unii cetățeni, poate mulți, au realizat deja că politicienii în niciun caz nu ar trebui să fie stăpâni sau baroni, ci doar angajați sau slujbași  în sensul binelui comun. Faptul că nu avem parte de binele pe care ni l-am dori, se datorează cumva unei metastaze a societății noastre.  

"Când cetățenii români care nu vor să se implice în politica din România își vor da seama că politicienii sunt INSTRUMENTE, nu STĂPÂNI, sunt ANGAJAȚI, nu BARONI, când acești cetățeni se vor uni LA VOT și își vor înțelege importanța în dezvoltarea unei națiuni, atunci vom putea să începem să sperăm la o țară "normală". "

Am citat încheiatul (sau invers, whatever).

"Metastaza societății" este un termen cam dur, exprimă ceva ireversibil, așa că voi îndrăzni să cred că ai folosit termenul din grabă, pentru că altfel te-ai afla într-un paradox, pentru că, în cazul în care cetățenii acestei țări ar fi realizat insignifianța politicienilor, discuția de față n-ar fi avut obiect, iar eu aș fi dormit, nu ți-aș fi răspuns.

Totuși, am o nelămurire: de ce morții mă-sii scriu cu verdeeee?!!!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, gargbird said:

"Când cetățenii români care nu vor să se implice în politica din România își vor da seama că politicienii sunt INSTRUMENTE, nu STĂPÂNI, sunt ANGAJAȚI, nu BARONI, când acești cetățeni se vor uni LA VOT și își vor înțelege importanța în dezvoltarea unei națiuni, atunci vom putea să începem să sperăm la o țară "normală". "

Am citat încheiatul (sau invers, whatever).

"Metastaza societății" este un termen cam dur, exprimă ceva ireversibil, așa că voi îndrăzni să cred că ai folosit termenul din grabă, pentru că altfel te-ai afla într-un paradox, pentru că, în cazul în care cetățenii acestei țări ar fi realizat insignifianța politicienilor, discuția de față n-ar fi avut obiect, iar eu aș fi dormit, nu ți-aș fi răspuns.

Totuși, am o nelămurire: de ce morții mă-sii scriu cu verdeeee?!!!!!

E cam dur, da. Sper ca io să fi exagerat, da? Și ca totul să se termine cu happy-end. E ok așa? 

 

Habar n-am de ce morții mă-sii scrii tu cu verde. Tu ai putea mai bine să explici.

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×