Sari la conținut
Forum Roportal
PYROEXPERT

Preţ pentru construcţie casă

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare - deţin un teren
Editat de Diela
Diela - refăcut citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi...o casa la cheie....3 camere, living, baie, buc.( am teren) caramida, la ce pret estimati voi ca se poate ajunge?

aprox.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil in jur de 20-30-40 mii de euro? este foaaarte aproximativ pretul. Gandeste-te ca depinde de finisaje, suprafata construita, etc

Editat de misionaru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VREAU SA-MI CONSTRUIESC O CASA IN ILFOV(CLINCENI),PE UN TEREN DE CCA. 500MP,O CASA PARTER DE CCA. 130 MP. LOCUIBILI,DIN CARAMIDA POROTERM,PODUL SA FIE GEN MANSARDA DAR NUMAI SPATIU DESCHIS,ACOPERITA CU TABLA LINDAB,GEAM TERMOPAN,FOSA SEPTICA,CAM CAT CREDETI CA MA POATE DUCE O ASTFEL DE CASA?CARE SA FIE CEA MAI BUNA ALEGERE,IN REGIE PROPRIE SAU CU FIRMA DE CONSTRUCTII?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in regie proprie treaba sta cam asa:

1.ai nevoie de timp pentru supravegherea muncitorilor

2.trebuie sa ai un pic de noroc sa gasesti niste muncitori buni..

3. ai nevoie de masina pentru aprovizionarea cu materiale...

riscuri:...calitate proasta a constructiei, timp mare de executie ( muncitorii au mai multe lucrari odata )

4. nu se potriveste negocierea de la inceput cu cea de la final ( financiar )

......................

cel mai bine este sa o faci cu o firma ( firma buna )

contract negociat---defalcat pe elemente de executie--( ex..atat costa mp de zidarie atat dai la sfarsit )

avantaje...

timp de executie rapid---termen stabilit prin contract, echipe de muncitori calificati pe segmente..

zidari, dulgheri, electricieni, etc....

pret la materiale mai bun..( au rabaturi comerciale mari, fiind firma de constructie care cumpara cantitati mari )

stabilesti de la bun inceput treaba cu TVA-ul...

...................................

nu uita de avizele de constructie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam 45.000 eur la rosu. Pretul depinde si de cat timp ai sa te implici in proiect. Poti sa scutesti 2-3.000 eur doar din scoaterea avizelor, daca te duci sa le scoti personal pe toate. O sa auzi o gramada de povesti, ca e greu, ca e imposibil, ca nu se dau decat daca cunosti .... gargara. Mie mi s-a cerut pentru avize 10.000 lei ca sa le am pe toate, si le-am scos personal cu 1.200 lei.

Pentru finisaje depinde foarte mult de calitatea materialelor pe care la vrei.

Regie proprie sau firma: nu conteaza atat de mult cat conteaza sa vezi ce au lucrat inainte si sa discuti cu beneficiarii acelor lucrari.

Eu personal am ales firma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de la rosu mai departe? Izolatie si culoarea exterior? Acoperisul din tigle de tabla? Interiorul cu tot ce ii trebuie, fara sa fie cine stie ce materiale de lux, marmura, altele... Mana de lucru (deci fara pretul materialelor) pentru finisarea unui interior de la rosu, cat e? Pentru o suprafata de 150 mp? Si aducerea utilitatilor (gaze, apa, curent) in casa, cu tot cu aprobari, materiale si mana de lucru, cam la cat iese?

Si mai am o intrebare: dureaza mult montarea acoperisului din tigle de tabla?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de la rosu mai departe? Izolatie si culoarea exterior? Acoperisul din tigle de tabla? Interiorul cu tot ce ii trebuie, fara sa fie cine stie ce materiale de lux, marmura, altele... Mana de lucru (deci fara pretul materialelor) pentru finisarea unui interior de la rosu, cat e? Pentru o suprafata de 150 mp? Si aducerea utilitatilor (gaze, apa, curent) in casa, cu tot cu aprobari, materiale si mana de lucru, cam la cat iese?

Si mai am o intrebare: dureaza mult montarea acoperisului din tigle de tabla?

Montarea acoperisului din tigle de tabla dureaza 1-2 zile, pretul nu-l cunosc.

La gaze pot sa-ti spun doar cat m-a costat devizul la bransament (conectarea la conducta de strada pana la contuar, asta incluzand si regulatorul de presiune): 1400 ron. Restul depinde de distanta de la bransament la punctele finale din casa. Cu aproximatie costa cam 100lei/ml.

Devizul la bransamentul electric depinde de distanta pana la stalpul unde te branseaza. Eu am fost destul de aproape (~10m) si m-a costat cam 2400 lei. In pretul asta a fost inclus si cutia de protectie + contuarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×