Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Cum pot realiza acest efect ?

Postări Recomandate

As avea o intrebare, poate stie cineva, cunoscator intr-ale photoshop-ului , sa imi raspunda :

 

Cum as putea sa adaug si eu unei poze efectul asemanator cu cel din poza atasata ? Ma refer aici la acele linii fine, orizontale, si mai discrete, si nu la blur-ul acela care "sare" prima data in ochi . As vrea si eu sa aplic acel efect peste cateva imagini, poate chiar ceva mai pronuntat dar din pacate inca nu stiu cum...

post-757-1135964009_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt cunoscatoare dar din cate stiu io sunt programe photoshop din care poti modifica un background. da costa. Are un coleg al meu la serviciu un asemenea program.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa fii mai explicit.. eu lucrez de mult timp in photoshop... personal nu vad blur sau ce mai zici tu acolo.. dar daca-mi explici mai exact ce vrei sa faci ash putea sa-ti fac un mini-tutorial.

 

daca vrei ceva site`uri cu tutoriale:

 

www.tutorialoutpost.com

www.tutorialized.com

 

ps: e prea tare "you got mail mofo!" :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As avea o intrebare, poate stie cineva, cunoscator intr-ale photoshop-ului , sa imi raspunda :

 

Cum as putea sa adaug si eu unei poze efectul asemanator cu cel din poza atasata ? Ma refer aici la acele linii fine, orizontale, si mai discrete, si nu la blur-ul acela care "sare" prima data in ochi . As vrea si eu sa aplic acel efect peste cateva imagini, poate chiar ceva mai pronuntat dar din pacate inca nu stiu cum...

 

 

Am incercat sa fac si eu asa ceva si nu prea am gasit nici o solutie in photoshop...

 

 

Am reusit prin metoda "munca de chinez batran :D"... am trasat linii una langa alta, cand s-au adunat mai multe am dat merge layers si tot asa ...

Mi-a luat cam 5 min la o poza .... eu zic ca-i ok...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este un filtru dar nu am Photoshop-ul la lucru ca sa incerc.

Incearca: pixelete, mozaic, canvas.

Sau este un filtru care nu vine cu Photoshop-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau este un filtru care nu vine cu Photoshop-ul.

 

 

La asta m-am gandit si eu, o sa incerc toate variantele propuse mai sus . Intre timp am atasat aceeasi poza insa mai mica, parca aici e mai vizibil acel "efect", mai bine spus acele linii orizontale sau cum sa le numesc pe care as vrea sa le obtin :

post-757-1135990609_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La asta m-am gandit si eu, o sa incerc toate variantele propuse mai sus . Intre timp am atasat aceeasi poza insa mai mica, parca aici e mai vizibil acel "efect", mai bine spus acele linii orizontale sau cum sa le numesc pe care as vrea sa le obtin :

post-757-1135990609_thumb.jpg

 

Daca gasesti vrun efect sa nu spui si noua care e... daca nu, merge varianta cu linii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://fotofects.com/articles/9/1/Scanlines

http://photoshopbox.com/tutorials/tv_scanlines/index.htm

http://www.metic.net/photoshop/scanlines/scanlines.php

 

cred ca la astea te referi... :smartass: sper sa te ajute :D sunt 3 tutoriale in care iti explica cum sa obtii efectul pe care-l doresti tu, pas cu pas

 

numai bine si la multi ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, despre asta era vorba !! Multumesc mult ! LA MULTI ANI si tie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×