Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Jurnalul unui adolescent confuz.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Bama Boy"

 

"Nu poti trai din amintiri."

"Stiu. Dar pot totusi sa ma bucur de anumite momente fericite numai amintindu-mi."

"Insa dupa un timp vei ajunge sa regreti mai mult decat sa te bucuri. Vei dori sa iti amintesti mereu, vei dori prea mult."

 

Ce urmeaza acum? Un viitor care se anunta destul de interesant, noi probleme, noi confruntari, noi surprize, noi aparitii.

 

"Traiesc in incertitudine."

"Nu traiesti in incertitudine. Asa vrei tu sa fii."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In a 9 a, am citit Romanul Adolescentului Miop, imi amintesc ca avea bac la germana si ca se ducea la curve.

Nu mai sunt adolescenta, nu stiu ce sa mai organizez, germana nu fac, iar la curve nu ma duc.

Editat de catherinedeneuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici copil, nici adult dar furios. Adolescentul intre Ciocan si Nicovala.

 

Parintii-Adolescentul-Societatea

 

Mai sunt si alte motive pentru care un adolescent are tot dreptul sa fie furios? Mai sunt.

 

Printre ele, faptul ca opiniile sale nu sunt de obicei luate in serios, el nefiind considerat inca un adult. Din pacate multi parinti sesizeaza doar maturizarea fizica a copilului lor si, mult mai tarziu, pe cea psihica.

 

In acelasi timp, spre deosebire de un copil mic, adolescentul este mult mai afectat de anumite nedreptati care i se fac sau de acuzatiile care i se aduc pe nedrept, si, in unele cazuri, nu sunt putine.

 

Adolescentii au si ei "partea lor de vina", concretizata in asteptarile enorme de la cei din jur si de visuri marete dar, din pacate, deseori rupte de realitate. Planuiesc activitati imposibil de dus la capat si isi doresc sa fie ce nu vor putea fi niciodata, iar acest lucru li se pare imposibil de acceptat.

 

Asa ca nu ar trebui sa fim deloc surprinsi ca adolescentii sunt adevarate "bombe" gata oricand sa explodeze.

 

Ei nu sunt inca pregatiti sa infrunte toate problemele enumerate mai sus iar mania careia ii dau frau liber frecvent este doar o expresie a modului in care incearca sa evite sa fie raniti, infricosati sau umiliti de catre ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In a 9 a, am citit Romanul Adolescentului Miop, imi amintesc ca avea bac la germana si ca se ducea la curve.

Nu mai sunt adolescenta, nu stiu ce sa mai organizez, germana nu fac, iar la curve nu ma duc.

Ba esti adolescenta...

Dar unde incepe si unde se termina adolescenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12-20. Depinde.

:doh:

tu vorbesti serios?

spune ca nu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, medical cam asa e.

spune ca la 20 de ani un om este matur..

Nu ma refer din punct de vedere medical..

 

Aici poate se face confuzia si de fapt asta este si tema topicului..

 

Cand adolescentii se considera maturi si cand societatea le da bobarnace amintindu-le ca nu este asa?.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×