Sari la conținut
Forum Roportal
temporar

Nevroza occidentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Le plac "culturile", dom'le!

 

Sa exemplific: Am fost martora la o tentativa de furt si-o bataie intr-o piata publica (in UK) si chemata la politie pentru interviu. O fetita de 9 ani fusese prinsa de victima careia incerca sa-i fure din buzunare, apoi mama care se-nvartea pe-aproape aparent fara legatura a sarit la bataie pe victima ca sa-i dea drumul fetitei, fara succes insa. Tigani de Romania care isi exploatau copilul pentru furt.

 

In timp ce raspundeam la intrebari despre ceea ce vazusem, observasem ca intervievatorul parea indignat ca niste parinti isi pot exploata astfel copilul. Fetita care am aflat ca a fost luata de urgenta in grija serviciilor sociale fusese in familia de origine prost imbracata, slaba din cauza malnutritiei si nu era inscrisa la scoala. Afland ca sunt eu insami romanca, intervievatorul mi-a pus la sfarsit casually niste intrebari despre cum e la noi in Romania cu tiganii, ultima intrebare, pusa cu o atitudine socata de cum era tratat copilul de parinti fiind "Crezi ca e doar un caz particular de bad parenting sau e o chestie culturala?" M-am gandit doua secunde si-am raspuns " E cultural." gandindu-ma la faptul ca acest tip de abuz asupra copiilor este des intalnit in mediile tiganesti romanesti. Ce m-a frapat atunci este ca politistul s-a schimbat la fata imediat, din initial socat luand intr-o fractiune de secunda o expresie ezitanta. Am intuit imediat ce gandea si fara sa vreau am izbucnit putin in ras la absurdul gandirii lui apoi am ofert imediat lamurirea ca prin "cultural" m-am referit la modul cum traiesc si se comporta oamenii unei oarecare societati, iar comportamentele nu e absolut necesar sa fie pozitive. Nu tot ce e "cultural"/traditional e neaparat si bun i-am spus. Politistul s-a gandit si el doua secunde si a replicat ca da, din moment ce tratamentul aplicat de parinti e daunator, copilul trebuie protejat, indiferent daca asta inseamna sa meagra impotriva "culturii" unui grup minoritar/"etnic" cum este cel tiganesc.

 

Politistul britanic intrase imediat inconstient atunci cand am pronuntat cuvantul "cultural" in modul "politically correct" si "multiculturalist" de gandire, de care s-a debarasat apoi (cel putin in cazul asta particular) prin judecata rationala.

 

Culmea e ca, asa cum se vede si in primul exemplu, de obicei senzitivitatea lor culturala e tocmai nociva si nu reuseste sa apere tocmai persoana vulnerabila. Sunt in UK cazuri de crime de onoare si de mutilare genitala a fetitelor in mediile musulmane, ca sa amintesc doua dintre cele mai *vizibile* forme de abuz, si politia si serviciile de protectia copilului si sociale se fac ca nu vad. Refugiatii insisi au fugit decruzimea islamica in tarile lor, si ce li se ofera aici, din senzitivitate culturala - tocmai islam si sharia law de care voiau sa scape. O spun chiar ei: vor secularism si egalitate, aceeasi lege pentru toti, nu relativism cultural: www.onelawforall.org.uk

 

Multiculturalismul si asa-zisa corectitudine politica este cred cea mai pregnanta nevroza in constiinta colectiva a britanicilor si occidentalilor in general. Intrebarea mea e de unde li se trage nevroza multicultuala? E un amestec de vina la ei (dar ce o cauzeaza) si in acelasi timp cred ca au capacitatea de a fi sensibili doar la ceea ce *percep* ei ca fiind neajutorare, simt nevoia sa joace salvatorul, sa se simta puternici salvand pe "minoritatile etnice"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e prins in flagrant delict de rasism, politistul acela isi poate pierde serviciul. Ii e teama...

Sa nu uitam ca antirasismul e promovat in reclame la tv, in emisiuni, legi, carti, manuale scolare.

Ei stiu foarte bine ca nu e de jucat cu legea.

A fi rasist pt ei e asa cum ai fi antisemit.

Si dupa al doilea razboi mondial, s-a pus mare accent la ei pe combaterea xenofobiei ca sa nu se mai repete razboiul.

Asta identifici tu cu nevroza.

E teama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu uitam ca antirasismul e promovat in reclame la tv, in emisiuni, legi, carti, manuale scolare.

Si asta e parte a problemei: e manipulare nerusinata (de aceeasi speta cu felul cum se face politica la noi) de inginerie sociala a societatilor occidentale. Anti-rasismul e promovat in draci aici pentru ca prinde; pentru ca atinge o vulnerabilitate in subconstientul oamenilor, de aceea o numesc nevroza si spre identificarea si discutia acestei vulnerabilitati/nevroze as vrea sa indrept topicul.

 

Prezenta nevrozei se verifica si prin faptul ca daca nu esti negru/colorat/musulman, britanicii si occidentalii in asnamblu nu au compasiune pentru tine; nu te pot percepe drept vulnerabil si "needy" desi in mod obiectiv esti. Au surditate de perceptie - percep selectiv ca sa nu isi contrazica nevroza.

 

Imi amintesc o discutie pe care am avut-o cu o voluntara la un centru de asistenta pentru persoanele fara adapost. Politica lor era ca ofera ajutor tuturor persoanelor aflate la nevoie, indiferent de rasa, religie sau nationalitate, inclusiv azilantilor si refugiatilor (carora nu li s-a aprobat/procesat azilul). Am intrebat daca au avut si cazuri de romani (in secret voiam sa stiu daca pot apela la serviciile lor in caz ca voi avea nevoie eu insami). Mi-a raspuns ca da, avusesera un roman care negasindu-si de lucru ajunsese in strada, apoi a stat "o perioada scurta" la centrul lor, apoi sub presiunea "binefacatorilor" multiculturali de la centru a fost fortat sa ia autocarul inapoi spre Romania. Voluntara imi povestea ca ii spusesera romanului ca nu il pot accepta decat pe o perioada foarte scurta fiindca, neavand multe locuri, ei acordau prioritate refugiatilor, pe care ei ii percepeau ca fiind mai vulnerabile. Protestele mele cum ca romanul nu era mai putin homeless decat ceilalti pentru faptul ca era roman/european/alb, au fost ignorate repede de interlocutoarea mea de discutie, care mi-a spus scurt ca Romania fiind in UE, noi avem drept de munca si daca nu putem gasi sa ne intoarcem de unde am venit.

 

 

A fi rasist pt ei e asa cum ai fi antisemit.

O sa te surprinda, dar antisemitismul e politically correct aici. Si nu numai aici. Evreii parasesc Suedia din cauza intimidarii antisemite din partea minoritatii etnice musulmane si esecului autoritatilor de a-i proteja: click. Violurile in grup datorate musulmanilor au crescut in Suedia si Norvegia iar autoritatile privesc in cealalta directie: click.

 

Si cand zic ca e politically correct sa fii anti-semit, vreau sa spun ca e atitudinea generala, ca pluteste tensiunea anti-israeliana in aer. Nu numai violentele practicate de musulmani la adresa evreilor, dar de cate ori Israel e in conflict cu arabii musulmani cum a fost atacul Gazei din decembrie 2008 - ianuarie 2009 si flotila mai recent: imediat iese in strada societatea civila britanica cu banere de "stop hologaustul in gaza". Am vazut inclusiv destui persionari britanici cu cutiutele prin centrul orasului la strans de fonduri pentru ajutoare umanitare in gaza si cu banere pro-palestiniene si anti-israeliene si de anti-rasism.

 

Unele situatii sunt de-a dreptul hilare: forte de ordine practic fugarite prin Londra de protestatari ai "religiei pacii" care de la strigatele de "free <<Palastaine>>" au alunecat repede pe panta radicala incepand sa le strige fortelor de ordine prezente (care nu ii agresau) "cufari" si sa indemne la omorarea lor. Incidentul a fost filmat si puteti vedea cum politistii sunt patetici in incercarile lor rupte de realitate de a calma masele musulmane furioase prin dialog, intelegere si ratiune. In utopia lor de toleranta multiculturala nu percep ca in realitate cu fanaticii si nebunii dialogul nu are sens, nu functioneaza.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unele situatii sunt de-a dreptul hilare: forte de ordine practic fugarite prin Londra de protestatari ai "religiei pacii" care de la strigatele de "free <<Palastaine>>" au alunecat repede pe panta radicala incepand sa le strige fortelor de ordine prezente (care nu ii agresau) "cufari" si sa indemne la omorarea lor. Incidentul a fost filmat si puteti vedea cum politistii sunt patetici in incercarile lor rupte de realitate de a calma masele musulmane furioase prin dialog, intelegere si ratiune. In utopia lor de toleranta multiculturala nu percep ca in realitate cu fanaticii si nebunii dialogul nu are sens, nu functioneaza.

 

Si cum vezi solutia? Tu stii cate generatii trebuie sa treaca pentru a reusi sa treci la nivelul de dialog, intelegere si ratiune? Crezi ca daca vroiau sa-i imprastie, nu reuseau? Atata timp cat va exista frica si teroarea inchistata profund in suflet, omul condus de acestea, nu va intelege ca exista si posibilitatea de dialog, intelegere si ratiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum vezi solutia? Tu stii cate generatii trebuie sa treaca pentru a reusi sa treci la nivelul de dialog, intelegere si ratiune?

Comentariul tau nu are nici o logica. Ori spui ca musulmanii aia nu sunt capabili de dialog rational (ceea ce e adevarat de altfel), dar insinuezi ca politistii trebuie sa persevereze cu dialogul, adica cu ceva ce nu functioneaza? Ori ca musulmanii aia au evoluat in "tu stii cate generatii" la a fi capabili de intelegere rationala, si atunci de ce ma mai intrebi cum vad solutia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comentariul tau nu are nici o logica. Ori spui ca musulmanii aia nu sunt capabili de dialog rational (ceea ce e adevarat de altfel), dar insinuezi ca politistii trebuie sa persevereze cu dialogul, adica cu ceva ce nu functioneaza? Ori ca musulmanii aia au evoluat in "tu stii cate generatii" la a fi capabili de intelegere rationala, si atunci de ce ma mai intrebi cum vad solutia?

--------------

Sunt atat de nevrozati americanii cu toleranta pro-islamica multiculturalista ca au ajuns sa permita musulmanilor sa construiasca moschee pe locul masacrului din 11 Septembrie 2001: click.

Editat de temporar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
--------------

Sunt atat de nevrozati americanii cu toleranta pro-islamica multiculturalista ca au ajuns sa permita musulmanilor sa construiasca moschee pe locul masacrului din 11 Septembrie 2001: click.

 

 

Daca traiesti in Anglia, de ce nu faci recurs la legi?

Sa cunosti bine legile antidiscriminare si sa le folosesti in favoarea ta.

Cand o sa te mai simti data la o parte, sa le trantesti legea in fatza.

Cu tupeu.

Macar la ei sunt legi. La noi, vacs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt atat de nevrozati americanii cu toleranta pro-islamica multiculturalista ca au ajuns sa permita musulmanilor sa construiasca moschee pe locul masacrului din 11 Septembrie 2001: click.

Zau? Chiar pe locul? :blink:

 

The mosque and community center would be located two blocks from the site of the Sept. 11, 2001, attacks.

http://news.yahoo.com/s/ap/20100805/ap_on_...und_zero_mosque

 

2 city blocks este totusi o distanta,nu e pe locul.:blink:

 

It is unlikely that very many people commuting to the World Trade Center site would pass by Cordoba House -- walking on that particular stretch of Park Place would not be a natural route except in unusual circumstances. Nor, does it appear to me, would Cordoba House be visible from ground level anywhere at the World Trade Center complex. The Federal Office Building across from Vesey Street on Ground Zero's northern perimeter is sixteen stories high, as is the office building between Barclay Street and Park Place; they would presumably block the view of the more diminutive Cordoba House, which although somewhat architecturally daring does not contain minarets or other spire-like features that would give it greater prominence than an ordinary, 12-story building. Like dozens and dozens of other buildings, and several other places of worship near to Ground Zero, it would be quite well concealed among Lower Manhattan's dense street grid.

http://www.fivethirtyeight.com/2010/07/pol...ero-mosque.html

 

Traducere:

Este puţin probabil ca persoanele care fac naveta la site-ul World Trade Center vor trece prin imprejurimile centrului Cordoba House. Nici nu pare ca centrul Cordoba ar fi vizibil de la nivelul solului oriunde la complexul World Trade Center. Biroul Federal de constructii vizavi de strada Vesey pe perimetrul de nord de Ground Zero are şaisprezece etaje, la fel cum este cladirea de birouri

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×