Sari la conținut
Forum Roportal
Burel001

Explozii solare fara precedent

Postări Recomandate

Caldura va tine pina pe la sfirsitul lui octombrie. va fi o toamna calduta. Oare?

Sint curios daca iarna va fi mai rece ca in ultimele ierni.

Anul 2012 sau 2011, nu mai stiu exact, se anunta ca va trece iarna peste vara. Anuntul, facut de NASA, prin 2005.

Dar o prognoza ca va incepe o racire a climei, cu anul 2010, nu se mai adevereste.

Caldura, nu mai are legatura cu partea meteo.

 

Multe din aceste date le prind din zbor, de la oficiali, care sint informati. Noua ni se da prognoza pe bani. Probabil ca si lor. 3 luni. Dar ma intreb cum se fac prognozele multianuale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prognozele pentru cateva luni sau ani se fac pe baza urmaririi circulatiei generale a atmosferei si curentilor oceanici. Acestea au fost urmarite de zeci de ani, si s-au stabilit anumite relatii pe termen lung. De aici se construiesc modele si toate datele sunt prelucrate de catre calculatoare. Totusi, eu nu prea am incredere in predictiile facute de NASA, exista alte instututii care au modele mai bune. In plus, predictiile pe termen lung nu pot fi facute pentru zone mai mici. E posibil, de exemplu, ca in Marea Britanie sa fie mai cald decat in mod obisnuit, iar in Romania sa fie mai frig.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prognozele pentru cateva luni sau ani se fac pe baza urmaririi circulatiei generale a atmosferei si curentilor oceanici. Acestea au fost urmarite de zeci de ani, si s-au stabilit anumite relatii pe termen lung. De aici se construiesc modele si toate datele sunt prelucrate de catre calculatoare. Totusi, eu nu prea am incredere in predictiile facute de NASA, exista alte instututii care au modele mai bune. In plus, predictiile pe termen lung nu pot fi facute pentru zone mai mici. E posibil, de exemplu, ca in Marea Britanie sa fie mai cald decat in mod obisnuit, iar in Romania sa fie mai frig.

Si eu sint curios ce a fost cu acea prognoza...."iarna va trece peste vara in 2012. in emisfera nordica." Sau 2011, nu mai stiu f sigur.

De asemenea in 1983, a fost o prognoza generala, ptr intreaga planeta, sau tot emisfera nordica. Cum ca iernile si verile se vor polariza, vor fi mai reci si mai calde. Iar anotimpurile de trecere se vor estompa. Pina prin 2000 asa a fost, iar din 2000, au inceput si iernile sa fie din ce in ce mai calde si mai umede.

De aceea spun, ca e ciudat, ca au nimerit-o cu polarizarea anotimpurilor, stiut fiind ca pe termen lung nu se fac prognoze. Uite ca aia a fost corecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca era glaciara ar aparea daca s-ar opri curentul golfului , din oceanul atlantic.....pana nu se opreste acel curent nu trebuie sa ne facem griji de racirea climei.....:) poate doar pentru incalzirea ei :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se spune ca era glaciara ar aparea daca s-ar opri curentul golfului , din oceanul atlantic.....pana nu se opreste acel curent nu trebuie sa ne facem griji de racirea climei.....:) poate doar pentru incalzirea ei :o:

Acel curent nu are cum sa se opreasca. E doar o ipoteza, ca s-ar opri. Apa calda tot se va duce spre nord.

Era glaciara s-a incheiat acum 10-12000 de ani, din cauza disparitiei unei bariere fizice, si aparitia gulfstreamului.

 

si oricum a fost pe tot globul, nu numai vestu Europei, acea glaciatiune.

Parerae mea, ca sint goluri f mari in cunoastere. Si ptr a fi completate, nu se tine cont de toate datele observationale. Se fac modele teoretice, ce sint date peste cap de evolutia evenimentelor.

Deja se spune, ca incalzirea este chiar accelerata, fara sa afecteze anotimpurile. Ierni, inca sint.

Iar cauza glaciatiunilor, reala, nu e cunoscuta. Sint doar ipoteze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect.

Pana mai ieri se anunta cel mai calduros an din ultimii vreo 400. Acum se anunta cea mai grea iarna din ultimele iarasi nu stiu cate sute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acel curent nu are cum sa se opreasca. E doar o ipoteza, ca s-ar opri. Apa calda tot se va duce spre nord.

Era glaciara s-a incheiat acum 10-12000 de ani, din cauza disparitiei unei bariere fizice, si aparitia gulfstreamului.

 

si oricum a fost pe tot globul, nu numai vestu Europei, acea glaciatiune.

Poate sa isi modifice traseul sau sensul de circulatie.

 

A fost in emisfera de nord, de la o anumita latitudine incolo. La Ecuator nu a fost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am auzit ca va fi cea mai grea iarna din ultimii 1000 de ani, da 1000 ani, probabil un alt mod de a scadea considerabil populatia planetei, sper sa fie doar vorbe , ramane de vazut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×