Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Preotii/pastorii/imami/gurusi, modele spirituale de viata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Frumos...:doh:

 

Si ce facem cu acesti "Preotii/pastorii/imami/gurusi" ? Tu crezi ca nu au nici un Dumnezeu sa inteleg, dar ma gandesc....fara ei, cum poti gasi adevarata realitate? Daca nu ar exista tot felul de probe, se mai poate descoperi adevarul?

ei, fiecare isi are locul sau bine stabilit si indispensabil in aceast univers. Nu au de ce sa dispara.

 

Eu ma gandeam la dogme. Dogmele sunt niste reguli destul de stricte, dogma crestina de exemplu condamna lipsa de cumpatare, si pierderea mintii in lucruri lumesti. eu cred ca astfel de persoane, de genul celor mai sus mentionate, nu ar trebui sa ocupe functii inalte in biserici, sau sa se dea drept "intermediarii" lui dumnezeu, in contextul in care nici ei insisi nu respecta dogma.

 

ei sunt un model pentru societate, si la fel cum ei nu pun pret pe valorile interioare, la fel si omul in formare va face. Apoi ne miram ca majoritatea oamenilor ce au pretentii de spiritualitate, sunt doar niste falsi moralisti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar nu mergi la preot.. pentru preot. Mergi pentru credinta ta.

Parca asa se spune.

Ba mergi si pentru preoti, pentru ca ei sunt cei ce te invata regulile dogmei. Cum te poate invata regulile dogmei un preot ce nu le urmeaza el insusi? Ce model este el pentru societate? Daca vreau sa stiu dogma, imi iau carti de specialitate si citesc , astfel nu mai este nevoie de preot. Eu vorbesc aici in calitate de observator, am umblat mult prin biserici pana la varsta adolescentei, dar nu am fost convinsa deloc, ba chiar atitudinea de care vorbesc m-a indepartat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×