Sari la conținut
Forum Roportal
Dragone

intrebare hdd pe sata

Postări Recomandate

Salut! Am o problema cu un hdd pe sata. nu il vede la instalarea de windows. precizez ca in windowsul de pe alt hdd pot sa-l vad. in bios este setat pe enable sata bootrom, daca apas f6 ia de pe disketa driverul via raid controller (windows xp) dar tot nu pot sa-l vad. ce as putea sa mai incerc? update: am mai resetat cmos si nimic... inainte de a boota (de pe cd windows) vede biosul ca am hdd pe sata si ca pot sa apas crtl-f sa setez matricea raid etc...am mai incercat si faza cu alte drivere; versiunea de pe cd de placa baza, plus inca 10 versiuni mai noi luat de pe site via pt vt8237. idei?

Editat de Dragone

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

update:

 

am pus un jumper de pe alt forum pt o limitare a vitezei am inteles...tot nimic

am schimbat cablul sata, am schimbat si locul pe placa de baza pe sata B sau secondary nimic

altceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

update:

am incercat si pe alt sistem...nimic problema este de la hdd/driver bios

am incercat cu windows 7 la fel...de fap mai incerc cu 7 ca are mai multe optiuni (retea, usb etc...)

 

am reusit pe windows 7 cred ca driverele erau de vina....am gasit aici unele care au mers http://www.asisupport.com/promise_378drivers.htm

 

cele de la via nu merg

sper sa nu se blocheze windows 7 cu memoria pe care o am

bafta tuturor celor care se lovesc de asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa instalezi xp pe sata e mai complicat putin. Dar cu LastXP ai scapat de orice problema de genul.. LastXP e o versiune de xp care are nspe mii de drivere si nspe mii de programe pe el inclusiv win xp sp3...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×