Sari la conținut
Forum Roportal
Reaction

cai ferate?

Postări Recomandate

intrebari stupide nu prea sunt... pun eu una: distanta dintre sinele de tramvai este mai mica decat distanta dintre sinele de tren, nu`i asa? (ca sa fiu sigur)

acum sa trecem la lucruri serioase. vreau sa fac o macheta dupa un tren adevarat ( :D ) da` n`am gasit detalii despre marimile componentelor/caroseriei unuia (nici pe net; daca sunt dati`mi in cap); e careva care stie?? pls help!! daca nu, as avea doua variante: sa`l fac din ochi si iese... o varza handicapata; ori sa ma duc cu ruleta in gara de nord sa masor lungime, latime, inaltime (poate ating celebrul fir de 27 de mii de V), diametru` rotii etc...

glumeam la faza cu inaltimea. masor doar stalpu`.

stiu ca o sa ma luati la misto.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa te luam la misto? :crazy: in tine sta viitorul CFR :yes:

si pt. ce macheta asta?( ce indiscreta sunt :pardon:)

trebuie sa fie si pe net informatii, da....mai bine te duci pe teren;totusi te vrem intreg :crazy:

la prima intrebare cred ca asa e :D nu m-am intrebat niciodata, da acum ca ai pus tu problema....asa e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu gresesc.. sti cum fac macheta cei de la Pitesti cu dacia lor... ei asha fac si ei ...deci cel mai bine intra pe situl lor si incearca o colaborare(de date) cu ei... am un 'lipsus' si nu stiu exact unde se fabrica locomotive la noi sau daca se mai fabrica la noi...oricum ..este un inceput

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am un 'lipsus' si nu stiu exact unde se fabrica locomotive la noi sau daca se mai fabrica la noi...

cred ca prin Craiova :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebari stupide nu prea sunt... pun eu una: distanta dintre sinele de tramvai este mai mica decat distanta dintre sinele de tren, nu`i asa? (ca sa fiu sigur)

acum sa trecem la lucruri serioase. vreau sa fac o macheta dupa un tren adevarat ( :tease: ) da` n`am gasit detalii despre marimile componentelor/caroseriei unuia (nici pe net; daca sunt dati`mi in cap); e careva care stie?? pls help!! daca nu, as avea doua variante: sa`l fac din ochi si iese... o varza handicapata; ori sa ma duc cu ruleta in gara de nord sa masor lungime, latime, inaltime (poate ating celebrul fir de 27 de mii de V), diametru` rotii etc...

glumeam la faza cu inaltimea. masor doar stalpu`.

stiu ca o sa ma luati la misto.

 

Exista firme specializate in machete de trenuri si automobile si exista mai multe standarde pentru cai ferate, dar si mai multe standarde pentru scara machetelor. Catalogul Conrad e un bun inceput, n-ai de ce sa faci masuratori la gara, atat timp cat ai un computer conectat la Internet.

 

http://www.conrad.com/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×