Sari la conținut
Forum Roportal
ZuzuSun

Iubire sau orgoliu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am si eu o mare problema.....in relatia mea de cuplu....foarte rar am reusit sa'mi arat adevaratele sentimente....mereu ceva ma tine inchisa .....speriata....fricoasa....si cred caorgoliu nu ma prea lasa sa ma destind...sa ma adaptez la relatia mea....si sa'mi arat sentimentele mele adevarate!am avut mult de pierdut in viata pentru acest orgoliu prostesc care mereu m'a infranat sa "traiesc cu adevarat" sa zic asa....!Cred totusi ca nu e ceva normal...ca din cauza orgoliului sa nu pot sa arat feeling'urile mele....si sa le tin acolo..undeva ascunse!sunt prea mandra ca sa dau o dovada de iubire....sa fac un gest care sa'i placa partenerului....sau sa'l surprind cu ceva anume!Cred ca am o mare problema.....!!voi ce ziceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mandria este un sentiment important, ce nu trebuie sacrificat pentru iubire.

Daca altii asteapta sa iti incalci mandria pentru a arata iubirea, nu te respecta asa cum meriti.

Iubirea nu exista pentru a infrana sentimentele, ci pentru le proteja sau deschide.

 

Altii daca nu te apreciaza ca prietena pentru mandria ta, inseamna ca se simt complexati de tine, si iti sunt inferiori in gandire.

 

Atunci cand iubesti fiinte nesincere care nu merita sa-ti vada adevaratele sentimente, iti scad mult gradele si mandria isi face rolul sa te protejeze de inferioritatea lor.

 

Nu vad cum ar fi asta o problema, cred ca acele persoane au probleme cu mandria ta, si le e rusine sa recunoasca faptul ca ii intimidezi, sau ei sunt invidiosi pe tine inconstient.

 

Tu nu trebuie sa te adaptezi absolut nici un pic la relatia ta. Partenerul trebuie sa se adapteze perfect la tine, altfel devine dusman daca incearca sa te deraieze din starea ta naturala.

 

Sentimentele tale, chiar daca nu sunt exprimate, sunt in inima ta, si de asta sunt unde trebuie sa fie ele mai bine.

 

Daca acea persoana nu vede ce simti tu, in inima ta, fara sa trebuiasca sa arati ceva, atunci nu are ce cauta in viata ta se pare. Pentru ca nu se poate adapta la ce simti tu, protejandu-ti si mandria si sentimentele adevarate.

 

Orgoliul tau nu este prostesc deloc, este chiar inteligent. Fiintele simple sau prostute nu reusesc sa-si pastreze orgoliul sau mandria, si incearca sa fie umile sau fortat modeste cu ceilalti.

 

Feeling'urile tale nu trebuie sa ramana ascunse, le poti simti ca prin vis, sa le doresti sincer sa le recunosti fata de tine in mod deschis, si fara a le explica altora, carora nu le datorezi nimic de fapt.

 

Ele ti le datorezi tie in primul si singurul rand, atunci cand le accepti ca o posibila intentie sau un mod de viata, orgoliul te ajuta si vine in favoarea ta, si nu impotriva sentimentelor.

 

Am spus ceva gresit, sau am inteles rau? Te rog sa ma corectezi, daca am interpretat altfel problema ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti place sa fii iubita? apreciata? rasfatata? da?

lasa-ma sa iti spun ceva, din adancul fiintei mele, care nu are 20 de ani, ci mai mult...

 

nimic, absolut nimic, nu poate face un barbat mai fericit decat sa vada ca femeia pe care o iubeste, i se daruieste, neconditionat si intr-o masura care il depaseste. Apoi vine raiul la tine acasa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mother of all deja-vu's .. tu ai mai spus asta pe alta postare Dix? Sau tocmai am intrat in zona crepusculara ..

 

Cred ca incercarea de a se face placut, sau suprinderea partenerului este mai degraba un truc ieftin, santaj emotional care nu are treaba cu iubirea.

 

Iar ei daca nu simte acele santaje emotionale pentru a impresiona pe altul, inseamna ca are demnitate, nu lipsa iubirii sau orgoliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mother of all deja-vu's .. tu ai mai spus asta pe alta postare Dix? Sau tocmai am intrat in zona crepusculara ..

 

Cred ca incercarea de a se face placut, sau suprinderea partenerului este mai degraba un truc ieftin, santaj emotional care nu are treaba cu iubirea.

 

Iar ei daca nu simte acele santaje emotionale pentru a impresiona pe altul, inseamna ca are demnitate, nu lipsa iubirii sau orgoliu.

 

nu am mai spus asta niciodata. O spun prima data, si din deplina mea convingere! Nu imi place ideea de santaj emotional. Cred ca femeia a fost lasata unicat, de Dumnezeu sa ofere ceea ce numai ea poate, si nu poate fi inlocuita cu nimeni si nimic. De aceea am spus ce am spus! Nu e vorba de unirea fizica doar, de fapt este cel mai profund mister care exista, este samanta fericirii ascunsa acolo, este leaganul universului!

 

Da vorbim de orgolii in relatiile socio-umane, in afaceri, in cadrul profesional, etc dar in iubire nu are ca cauta, iar rezervele de orice fel, din partea iubitei mele, ma fac sa imi iau traista si sa fac bye-bye.

Editat de Dix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu o mare problema.....in relatia mea de cuplu....foarte rar am reusit sa'mi arat adevaratele sentimente....mereu ceva ma tine inchisa .....speriata....fricoasa....si cred caorgoliu nu ma prea lasa sa ma destind...sa ma adaptez la relatia mea....si sa'mi arat sentimentele mele adevarate!am avut mult de pierdut in viata pentru acest orgoliu prostesc care mereu m'a infranat sa "traiesc cu adevarat" sa zic asa....!Cred totusi ca nu e ceva normal...ca din cauza orgoliului sa nu pot sa arat feeling'urile mele....si sa le tin acolo..undeva ascunse!sunt prea mandra ca sa dau o dovada de iubire....sa fac un gest care sa'i placa partenerului....sau sa'l surprind cu ceva anume!Cred ca am o mare problema.....!!voi ce ziceti?

Totusi,fiind fata,un pic de rezerza la inceput nu strica.Parerea mea.Dar daca iti place intr-adevar persoana cu care esti,daca felul lui de a fi si cu ceilalti(nu numai cu tine) inspira incredere,atunci trebuie sa il lasi si pe el sa te cunoasca.Iti vorbesc din proprie experienta.Sunt o fosta "speriata","fricoasa". :) Daca te inchizi foarte mult in tine,lasi sa treaca ocazia de a dezvolta o relatie de durata cu cineva.S-ar putea sa te limitezi doar la partea de inceput,dupa care sa dai bir cu fugitii.Nu e bine.Probabil ca totul e din cauza unui mediu familial tensionat(parintii).Nu cred ca e vorba de orgoliu,ci de teama.Daca ii dai si celui de langa tine o sansa,atunci cand e peroana potrivita,ai sa ramai placut surprinsa de cum va evolua relatia voastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da vorbim de orgolii in relatiile socio-umane, in afaceri, in cadrul profesional, etc dar in iubire nu are ca cauta, iar rezervele de orice fel, din partea iubitei mele, ma fac sa imi iau traista si sa fac bye-bye.

Faptul ca o respingi din cauza rezervelor nu inseamna ca tu ai orgolii?

Iar faptul ca ea te accepta in ciuda rezervelor ei, nu inseamna nobilitate din partea sa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca o respingi din cauza rezervelor nu inseamna ca tu ai orgolii?

Iar faptul ca ea te accepta in ciuda rezervelor ei, nu inseamna nobilitate din partea sa?

 

m-ai facut praf!

 

Oui mdm, c'est exactement vrai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca femeia a fost lasata unicat, de Dumnezeu sa ofere ceea ce numai ea poate, si nu poate fi inlocuita cu nimeni si nimic. De aceea am spus ce am spus! Nu e vorba de unirea fizica doar, de fapt este cel mai profund mister care exista, este samanta fericirii ascunsa acolo, este leaganul universului!

Poate iubita ta este mai speciala totusi, de simti asta, pe buna dreptate sper.

 

Femeia a "fost lasata" de Dumnezeu? Ce prostii misogine a raspandit si crestinismul asta.

 

Deci femeile care exista, si te poti bucura de ele, le atribui unui Dumnezeu care nici nu este pe pamant, nici nu da dovezi de prezenta/existenta?

 

Cum ar fi sa-ti faca si iubita la fel, tu sa-i dai tot ce ai, sentimente, avere, ajutor, suport sa-ti risti si viata si orice pentru ea, si la sfarsit, ea te paraseste, sau te uita la inchisoare sau in mormant, se intoarce frumos spre cer, si spune "mersi". Cum te-ai simti atunci .. sa te trateze o fata ca pe un simplu dar de la altcineva, sau o unealta gratuita? Si in loc sa creada ca ai ajutat-o tu, sa multumeasca altcuiva (lui Lilith poate .. ) ca te-a lasat pe tine sa o servesti pe ea ca un catelus loial? Sau sa poarte ca si cum tu nu existi, ci esti doar un dar de care ea a profitat pentru ca merita?

 

Nu te-ai exploda in mega-orgolii atunci fata de ea si de lume?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate iubita ta este mai speciala totusi, de simti asta, pe buna dreptate sper.

 

Femeia a "fost lasata" de Dumnezeu? Ce prostii misogine a raspandit si crestinismul asta.

 

Deci femeile care exista, si te poti bucura de ele, le atribui unui Dumnezeu care nici nu este pe pamant, nici nu da dovezi de prezenta/existenta?

 

Cum ar fi sa-ti faca si iubita la fel, tu sa-i dai tot ce ai, sentimente, avere, ajutor, suport sa-ti risti si viata si orice pentru ea, si la sfarsit, ea te paraseste, sau te uita la inchisoare sau in mormant, se intoarce frumos spre cer, si spune "mersi". Cum te-ai simti atunci .. sa te trateze o fata ca pe un simplu dar de la altcineva, sau o unealta gratuita? Si in loc sa creada ca ai ajutat-o tu, sa multumeasca altcuiva (lui Lilith poate .. ) ca te-a lasat pe tine sa o servesti pe ea ca un catelus loial? Sau sa poarte ca si cum tu nu existi, ci esti doar un dar de care ea a profitat pentru ca merita?

 

Nu te-ai exploda in mega-orgolii atunci fata de ea si de lume?

 

da, trebuie sa recunosc ca ai argumente bine intemeiate. Sunt orgolios si eu, dar in iubire dau si ce nu am, iar iubirea adevarata nu tine cont de ce va crede ea dupa. Pentru cineva care iubesti esti gata sa mori, literal!

Editat de Dix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×