Sari la conținut
Forum Roportal
Lavianton

Personalitatea in online

Postări Recomandate

Cu putin timp in urma am postat un subiect la sectiunea Coltul vesel si dintr-o data de la un ,,i'' in titlul subiectului omis de mine, s-a iscat o cearta intre doi dintre cei de pe forum. Mi-au dat senzatia ca au ceva de impartit intre ei de mai mult timp la cat de tare s-au aprins.

 

Este posibil ca in mediul online omul sa-si schimbe personalitatea ce o are, fata de personalitatea de zi cu zi in viata reala?

Editat de nightwish
editat titlul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. Eu cel putin asa sunt si in "online" si in real life. Ma enervez repede si vorbesc murdar :)

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca online-ul este folosit ca si o masca de mai multe persoane. Nu ma refer la acest forum, ca nu cunosc persoanele de aici.

Pe net poti sa te simti puternic ca nu te vede nimeni. Te poti ascunde dupa un nume fictiv si poti sa-ti versi nervii fara sa stie lumea cine esti in realitate.

Posibil ca lumea virtuala sa foloseasca pentru anumiti utilizatori pe post de psiholog, tratament sau mod de refulare a nervilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subiect foarte interesant.Si eu eram curios adeseori de personalitatea reala a celor cu care conversam...

In ce ma priveste, am mai spus...in real life sunt genul de om care tace si face(nu ca as minti sau mi-as ascunde urmele),respect regulile oricarui "joc" in care consider ca merita sa intru,...ci doar nu fac tam tam de ce gandesc/fac...My life is private :)

Online in schimb imi permit sa si zic ce fac/gandesc, sub protectia anonimatului, si imi place.

Ma si gandeam ce ma fac cand o sa castig concursul...se cam duce anonimatul...dar merita premiul ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu as posta cu bahuczki, ce mi-as descarca uneori toti nervii in online. poate am anticipat acest lucru si de asta am ales sa fie numele de familie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. este posibil.

Personal, am avut surpriza sa imi placa in real, oameni care nu imi placeau in virtual.

Si invers. :)

 

Bine.. imi ramane totusi intrebarea: "Cand este cel real cu adevarat?" :doh:

nu-s exceptii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai.. am zis ca`i musai regula? :)

intrebam doar!

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad rostul "fabricarii" unei personalitati false care sa te reprezinte online.

Daca vrei cu adevarat sa discuti niste treburi, o faci in mod sincer, spontan si liber, altfel nu are nici un haz. Plus ca esti liber sa te doara exact in cot ce cred altii despre tine pentru ca nu aveti nimic de impartit in viata reala, nu depinzi de ei in nici un fel. Deci nu vad de unde vine nevoia de falsitate. Ar fi o complicatie inutila si nu vad de ce cineva ar face asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×