Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu renunta! Astfel te asiguri ca nu vei fi niciodata bolnav, si nu vei muri decat daca te calca masina sau te impusca cineva

 

devii nemuritor daca esti raw vegan?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine nu ma convinge vegetarianismul. Am ceva prieteni vegetali :lol2: , insa fara sa jignesc: sunt de carton. De cate ori mergi cu ei pe munte, pe la mijlocul traseului ii parasesc puterile... :rot:

Totusi, am mancat o data niste sarmale cu soia...au fost incredibile! Nu cred ca nu au pus si ceva carnitza inauntru la ce gust aveau... :lol2:

 

P.S: Nu stiu reteta

nu stiu ce fel de amici ai ca zau asa ca nu iti scad deloc puterile daca nu papi carne ;) ba din contra ..

cat despre sarmale ies un deliciu fara carne :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu ce fel de amici ai ca zau asa ca nu iti scad deloc puterile daca nu papi carne :lol2: ba din contra ..

...sunt adventisti vegetali. Si daca astia nu cunosc "meserie vegetala"... Totusi, sunt tare uscati. :lol2: Cat despre fotbal, fac doi pasi si pica pe spate. Cei ce fumeaza de ani de zile, pot mai mult...

Acuma, poate e o exceptie...

Dar sa nu-mi dai exemplul cu elefantul care papa numai iarba si are puteri de...elefant. :rot:

 

cat despre sarmale ies un deliciu fara carne ;)

Stii cumva reteta? Mi-au placut intr-adevar :o:

 

Ceea ce nu pot suporta din meniul lor, este laptele de soia...e scarbos atat cum se prepara, cat si gustul.

Si inca ceva: pretentiile ca ei traiesc mai mult, si mai sanatosi...ajung sa-si construiasca o religie pe tema mancarii. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mananca doar carne? sau au exclus si restul de lapte de vaca, oua?

oricum lipsa puterii li se trage de altundeva ... imi aduc aminte de tata care tinea post cate 40 de zile aproape negru mai baga cate un suc de o leguma un fruct ceva si juca si fotbal cate 2 ore asta la aproape 50 de ani :lol2:

Exact nu stiu reteta ce o fac ei dar se pun multe legume multa ceapa, se pot pune si crupe, ciuperci, soia granule, sos de rosii ... oricum aici e despre cruditati :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mananca doar carne? sau au exclus si restul de lapte de vaca, oua?

da, nimic din ce provine de la animal nu are trecere la ei. :o:

 

Exact nu stiu reteta ce o fac ei dar se pun multe legume multa ceapa, se pot pune si crupe, ciuperci, soia granule, sos de rosii ... oricum aici e despre cruditati :D

Daaa...soia si ciuperci...hribi...super gust intr-adevar. Nu am crezut ca nu e nimic cu carne. :rot: :lol2: :lol2: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hans, prietenii tai "vegetali" ce mananca ei asa in fiecare zi?

 

Sunt multi wanna be vegetarian, insa putini care se pot numi cu adevarat vegetarieni. Majoritatea au impresia ca daca mananca doar salate, gata sunt vegani! Fals! A fi vegan implica o multitudine de alimente, dieta vegetariana fiind muuult mai diversa decat cea non-vegetariana. Din dieta unui vegan adevarat nu trebuie sa lipseasca semintele de toate felurile, nucile de toate felurile, legumele de toate felurile, leguminoasele de toate felurile, fructele de toate felurile, fructele uscate de toate felurile.

 

Daca ei mananca doar snitele de soia cu pireu si salata, nimic mai gresit. De asemenea mancarurile trebuie sa fie cat mai putin procesate, pentru a isi pastra toti nutrientii.

 

Spune-le priteneilor tai ca ei nu sunt vegetarieni, ei sunt, wanna be vegetarieni, din moment ce au ajuns sa cada din picioare.

 

Eu te-as pune sa te intreci la urcat pe munte cu sotul meu vegetarian de 18 ani. Stii ce?Te mananca pe paine!! Sa nu vorbesc de tatal meu vitreg cu care tocmai am vb la tel. Tatal meu vitreg are 70 de ani si este vegan, alaltaieri a mers in muntii bucegi intr-o cursa de 10 ore de mers continuu prin inima muntelui, iar ieri in piatra craiului inca vreo 6.... :( Este om de munte nu gluma, nici macar nu s-a simtit abosit :wub: , si tu vii si imi dai exemple pe prietenii tai de carton, pai imi pare rau, prietenii tai nu stiu sa se hraneasca, dar asta nu inseamna ca vegetarianismul este prost! 8)

 

Legat de sarmale, exista si o retete de sarmale fara foc, extraordinar de bune, am sa o postez.

 

Carnivorii au impresia ca au mai multa putere pentru ca mancarea de origine animala sta foarte mult in stomac si in intestin si creaza senzatia de satietate, fata de cea vegetariana care se elimina urgent. Toata grasimea ce o contine carnea, tine de foame, insa asta nu inseamna ca este sanatos, inseamna doar ca tine de foame 8).

 

Ahh si mult iubitele proteine animale, se distrug prin procesare termica, deci daca vreti sa beneficiati de ele ar fi bine sa fiti gata sa mancati carne cruda, daca tot sunteti carnivori.

 

Cei asa numiti Ovo-lacto-vegetarieni, nu se pot numi vegetarieni!! Mai bine ar manca carne decat sa manace lapte, oua, sunt cu muuult mai chimice lactatate decat carnea.

 

Numa asa ca sa vedeti ce efect are laptele de vaca asupra omului:

 

- Proteine 3,4-3,5 g%

- Glucide 4,5 g%, formate aproape

Editat de **Lux**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" 100 g hrisca

 

100g nuca

 

50 g morcov

 

10 g ceapa

 

10 g patrunjel

 

10 frunze mari de varza murata

 

500 g rosii

 

1 l-ta rasa nucsoara

 

cimbru

 

sare, piper

 

3-4 lg ulei presat la rece

 

1. Hrisca si nuca se lasa peste noapte la inmuiat in multa apa. A doua zi se scurg.

2.Varza se lasa 30-60 minute in apa (la desarat), in functie de cat de sarata o vrem.

3. Nuca, ceapa si patrunjelul se toaca marunt, iar morcovul se da pe razatoarea mica. Se condimenteaza cu sare, piper, nucsoara, cimbru.

 

4. Taiati frunzele de varza in 2, decupand nervurile. Intr-un capat al frunzei puneti o lingura cu varf din compozitie si indoiti coltul spre interior. Aduceti si marginile pe interior, apoi rulati strans pana se termina frunza.

 

5. Faceti o salata din rosiile date pe razatoare, nervurile de la varza tocate si ulei.

 

6. Puneti sarmalele intr-o cratita si turnati peste ele salata (mi-au iesit 31 de sarmale, din portie dubla). Serviti imediat. Se pastreaza la frigider, insa nu pt multe zile."

 

 

 

post-289184-1280683384_thumb.jpg

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciulama de ciuperci ( raw evident )

 

 

 

Ciuperci - 1 castronas (atatea cate iti doresti in ciulama)

Sos de soia - 3-4 linguri

Ulei de masline - 3-4 linguri

Sos de usturoi

Preparare:

Ciupercile se curata, se spala, (eventual taie) si se pun intr-un castron

Preparam cea mai simpla marinata din lume: sos de soia + ulei

Turnam marinata peste ciuperci si amestecam; lasam ciupercile la marinat (de la 30 de minute pana la 8 ore; daca le marinam peste noapte, le tinem la frigider).

 

Dupa ce le-am scos de la marinat , turnam peste sosul de usturoi si gata.

 

Sosul de usturoi :

 

- un dovlecel curatat de coaja

- 4 linguri nuci caju

- o lingura ulei de masline

- patrunjel dupa gust

- 2 catei de usturoi

 

Toate ingredientele se pun in mixer si se mixeaza pana rezulta o pasta albicioasa omogena.

 

post-289184-1280913988_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×